Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego w bibliotece
21 lutego obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, który został ustanowiony 21 lat temu (17 listopada 1999 r.) przez UNESCO jako upamiętnienie tragicznego wydarzenia, do którego doszło w 1952 r. w Dhace stolicy Bangladeszu. Tego dnia zginęło pięciu studentów, domagających się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. W wyniku starć z policją zginęło pięciu studentów, wiele osób zostało rannych. Śmierć młodych ludzi wyzwoliła powszechne protesty i silny opór obywatelski, że po latach konfliktu rząd ustąpił i w 1956 roku nadał językowi bengalskiemu status języka urzędowego. Święto to zostało ustanowione po to, byśmy wszyscy – na całym świecie – uświadomili sobie, jak wiele jest języków o różnym zasięgu, jak wielka jest ich wartość, historia, jak języki ojczyste się zmieniają, czym są języki regionalne, narodowe, którymi posługują się miliony, a czasami tylko niewielka grupa ludzi.
Spotkania z bytomskimi legendami
W minionym tygodniu dzieci w wieku wczesnoszkolnym wzięły udział w warsztatach, których tematyka była poświęcona miastu Bytom i legendom z nim związanym. Dzieci odwiedziły Pracownię Historii Bytomia i Informacji Regionalnej. Wysłuchały legend o bytomskim Świetliku, kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, wzgórzu św. Małgorzaty i rozbójniku Eliaszu. Dzieci mogły również obejrzeć albumy z pocztówkami z przełomu XIX i XX wieku przedstawiającymi śląskie miasta i wielkie miasta europejskie.
Walentynki w bibliotece
Trwa nasza zabawa walentynkowa przygotowana dla naszych czytelników w gmachu głównym biblioteki, Podobnie jak w poprzednich latach wybraliśmy książki, które przeistoczą się w „kandydatki do randki”. Chętnych do wzięcia udziału w zabawie czytelników zapraszamy do 22 lutego. Nasza propozycja obejmuje różne gatunki beletrystki, literaturę popularnonaukową, klasykę, literaturę brukową, bestsellery, nowości oraz książki (nieco) starsze :)
Spotkanie autorskie z Kamilem Sobikiem
2 lutego odbyło się spotkanie autorskie z Panem Kamilem Sobikiem - autorem powieści historycznej „W drodze do wolności”, która była tematem wydarzenia. Pan Kamil w swej wypowiedzi pełnej pasji i zaangażowania przedstawił genezę tematyki powieści. Wyjaśnił przyczynę swoich zainteresowań i osadzenie głównych wątków książki w czasie Powstania w Wielkopolsce w 1918 roku, omawiając jego przebieg i konsekwencje.
Kolejny raz w naszej bibliotece odbędzie się „Walentynkowa randka w ciemno z … książką”
Podobnie jak w poprzednich latach wybierzemy dla Państwa książki, które w dniach 10 - 22 lutego przeistoczą się w „kandydatki do randki” dla chętnych do wzięcia udziału w zabawie czytelników. Nasza propozycja obejmuje różne gatunki beletrystki, literaturę popularnonaukową, klasykę, literaturę brukową, bestsellery, nowości oraz książki (nieco) starsze :)
Każdy czytelnik będzie miał szansę spróbować czegoś nowego. Książki owinięte w papier, przyozdobione motywami walentynkowymi, zostaną opatrzone w krótkie i dowcipne charakterystyki, a następnie wyeksponowane w specjalnie do tego przeznaczonych miejscach (tzw. strefach oznaczonych serduszkiem) w Wypożyczalniach. Czytelnicy odkryją „tożsamość” swojej „walentynki” dopiero po jej wypożyczeniu, po wyjściu z biblioteki.
Serdecznie zapraszamy i życzymy udanej zabawy.
Ferie zimowe w bibliotece
Kolejne ferie zimowe za nami. W tym roku bawiliśmy się pod hasłem „Biblioteczna Akademia Bystrzaka”. Dzieci przez dwa tygodnie brały udział w edukacyjnych i kreatywnych warsztatach zorganizowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną i bytomską filię Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Katowicach. Wśród bogatej oferty zajęć znalazły się warsztaty plastyczne, zabawy i gry planszowe, warsztaty z matami do kodowania, klockami konstrukcyjnymi i robotami edukacyjnymi.
Spotkanie autorskie z Kamilem Sobikiem, autorem powieści historycznej „W drodze do wolności”
Zapraszamy na spotkanie autorskie z Kamilem Sobikiem, autorem powieści historycznej „W drodze do wolności”
2 lutego br. godz. 17:00
Sala wykładowa MBP w Bytomiu
wstęp wolny
Kamil Sobik - Jest początkującym pisarzem debiutującym na rynku powieścią sensacyjną Gary & Litin - Maroszek. Prowadzi blog pisarski segeworld.pl, gdzie udostępnia krótkie opowiadania fantasy, sensacyjne i historyczne. Na co dzień pracuje jako reklamodawca w świecie mediów społecznościowych i jest entuzjastą gier komputerowych. 2 lutego zapraszamy do Bytomskiej biblioteki na spotkanie na temat drugiej książce autora, powieści historycznej „W drodze do wolności”.
Podziękowanie dla Wydawnictwa "Świat Książki"
Dyrekcja Miejskiej Biblioteki Publicznej im. prof. W. Studenckiego w Bytomiu serdecznie dziękuje za przekazanie w formie darowizny 26 pozycji książkowych Wydawnictwa „Świat Książki”.
Zachęcamy wszystkich do odwiedzenia strony internetowej Wydawnictwa „Świat Książki” i zapoznania się z nowościami wydawniczymi.
Losowa książka z naszych półek
