Do naszego Kącika Literackiego przyjęła zaproszenie poetka pani Patrycja Zuber – „osoba, która maluje obrazy słowami i w nich tonie” – autorka tomiku poezji pt. „Między gwiazdami”.

Kącik działający już trzeci rok, jest miejscem przyjaznym dla młodych twórców. Na jego łamach publikowaliśmy opowiadania, wiersze, a nawet obrazy.

Tym razem zapraszamy w podróż ku gwiazdom, na gwiezdny firmament, w którą wybierzemy się z panią Patrycją.

Pani Patrycja jest absolwentką Technikum nr 4 w Bytomiu, z wykształcenia jest grafikiem komputerowym, obecnie studiuje fizykę na Uniwersytecie Śląskim. Interesuje się astronomią, astrofizyką, lubi podróżować. Na sercu leżą jej również sprawy związane z ekologią, klimatem, demokracją, tolerancją, równością osób LGBT+ , jest aktywną członkinią stowarzyszenia „Zieloni Katowice”. Jest też współautorką publikacji pt. „O Ślązaku, który nie bał się latać: historia Ryszarda Dyrgałły z Szarleja”.

Karolina ma 17 lat i jest licealistką. Jej pasją jest pisanie wierszy, ale od samego początku uwielbiała też taniec. Przyjemność sprawia jej również nauka języków obcych, uczy się w klasie z językiem wykładowym hiszpańskim. Własne opowiadania zaczęła pisać już w przedszkolu. Później odkryła w sobie potencjał do rymów, który zaczęła wykorzystywać do tworzenia wierszy. W swojej pasji wspierają ją rodzice i chętnie komentują każde dzieło córki. W 2017 roku jej opowiadanie pt. „Księżycowy pył” zostało nagrodzone III miejscem w XI Ogólnopolskim Konkursie Literackim "OKNO", kierowanym do uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych, organizowanym przez Młodzieżowy Dom Kultury w Chorzowie.
Poniżej prezentujemy nagrodzone opowiadanie oraz wiersze Karoliny. Młoda autorka ma na swoim koncie kilka udanych spotkań autorskich skierowanych do uczniów i przedszkolaków zorganizowanych w naszej bibliotece oraz „występ” w Narodowym czytaniu „Balladyny” Juliusza Słowackiego w 2020 roku.

Zapraszamy do spotkania z ta niezwykle uzdolnioną, obiecującą pisarką.

Tym razem gościmy w naszym Kąciku Literackim Małgorzatę Janicką. Małgosia w listopadzie skończy siedemnaście lat, jest licealistką. Dużo czyta, od kilku lat także sama pisze i tworzy ilustracje do własnych tekstów. Jest mistrzynią pisania ciekawych, często dowcipnych dialogów oraz dobrą obserwatorką. Kanwą jej opowiadań stają się często codzienne zdarzenia. W swoim dorobku ma już kilkanaście tytułów. Oprócz tego, że dużo czyta, tworzy własne teksty, które sama ilustruje, jest także zapaloną harcerką, gitarzystką, żeglarką i łuczniczką, gdzie odnosi same sukcesy. Ostatnio została powołana do łuczniczej kadry narodowej. Gratulujemy!

W naszym Kąciku Literackim prezentujemy wiersze i opowiadania naszych czytelników. Pisanie i czytanie to zajęcie niezbędne dla młodego humanisty, rozbudzają zainteresowania, poszerzają wiedzę i erudycję. Pozwalają młodym pisarzom odkryć bogactwo języka i promować własną twórczość. Natomiast naszą rolą jako instytucji kultury jest promowanie młodych talentów, uwrażliwiając na piękno języka i ucząc sztuki czytania i interpretacji literatury.

Na początek prezentujemy twórczość Julii Staszak i Filipa Beyera.

Zapraszamy do zapoznania się z twórczością tych sympatycznych, pełnych pasji młodych autorów. Zachęcamy również innych młodych twórców do zamieszczania w naszym Kąciku swojej twórczości.

Zapraszamy!