W naszej bibliotece już wkrótce będzie można zagrać w grę „Literackie memory”. Gra będzie dostępna w Wypożyczalni Literatury dla Dzieci i Młodzieży oraz placówkach filialnych biblioteki. Każdy będzie mógł na miejscu sprawdzić swoją spostrzegawczość i poćwiczyć pamięć. Chętne rodziny, zespoły, grupy przyjaciół, znajomych (w grupach 2-4 osobowych) zapraszamy do kontaktu telefonicznego.

IMG 20191106 134340Kod QR to alfanumeryczny, dwuwymiarowy, matrycowy, kwadratowy kod graficzny, opracowany przez japońskie przedsiębiorstwo Denso-Wave w 1994 roku. Jest to kod modularny i stałowymiarowy – tak zaczyna się, zamieszczona na stronach popularnej Wikipedii, definicja dotycząca tych coraz częściej spotykanych na naszym „podwórku”, np. na biletach do kina czy na ulotkach i plakatach reklamowych, charakterystycznych czarno-białych kwadracików. Brzmi skomplikowanie?

W ramach projektu „Qulturalna Retroteka” gościliśmy autorki poczytnych powieści kryminalnych – Olgę Rudnicką i Martę Matyszczak.

Olga Rudnicka z wykształcenia jest pedagogiem. Przez kilka lat pracowała jako asystent osób niepełnosprawnych w Śremie, swojej rodzinnej miejscowości. Debiutowała jako dziewiętnastolatka powieścią „Martwe jezioro”. Na koncie ma już kilkanaście książek.

8 października, w ramach projektu „Qulturalna Retroteka”, gościliśmy autorkę książek dla dzieci, Barbarę Gawryluk. Dziennikarka radiowa i pisarka w swoim dorobku ma wiele tytułów. Świetnie pisze zarówno dla dzieci, jak i dla nastolatków. Na spotkaniu, w którym wzięły udział dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 3, Szkoły Podstawowej nr 4 oraz Szkoły Podstawowej nr 46, opowiedziała o swoich najciekawszych książkach.

Miejska Biblioteka Publiczna w Bytomiu zaprasza na spotkanie z Martą Matyszczak, chorzowską pisarką, autorką serii „Kryminał pod psem” („Tajemnicza śmierć Marianny Biel”, „Zbrodnia nad urwiskiem”, „Strzały nad jeziorem” i inne).

Termin: 7 listopada 2019 r. (czwartek), godz. 18.00

Miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna w Bytomiu, pl. Jana III Sobieskiego 3, III piętro, sala wykładowa.

Olga RudnickaMiejska Biblioteka Publiczna w Bytomiu zaprasza na spotkanie z Olgą Rudnicką autorką książek „Natalii 5”, „Granat poproszę!”, „Byle do przodu”, „Diabli nadali” i wielu innych.

Termin: 29 października 2019 r. (wtorek), godz. 18.00

Miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna w Bytomiu, pl. Jana III Sobieskiego 3, III piętro, sala wykładowa

W miniony piątek, w ramach projektu „Qulturalna Retroteka”, gościliśmy autorkę książek dla dzieci, Justynę Bednarek. Była dziennikarka i redaktorka w swoim dorobku ma wiele tytułów, wystarczy chociażby wymienić: „Pięć sprytnych kun”, „Historie spod podłogi”, „Babcochę” czy „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”. Pani Justyna opowiedziała o sobie, swojej twórczości i bohaterach swoich książek. Skłoniła również dzieci do własnej aktywności twórczej, której efektem było wykonanie przez każde dziecko projektu własnej skarpetki. Wśród całej masy skarpet znalazły się: policjantka, baletnica, lekarka, królowa, a nawet zaskakująca skarpetka-koń.

Przygody kota Filemona, kasztanowego Kuklika i różnokolorowych skarpetek zawładnęły wyobraźnią najmłodszych czytelników, biorących udział w projekcie Qulturalna Retroteka”. Dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 17, Przedszkola Miejskiego nr 20 oraz Szkoły Podstawowej nr 3 i Szkoły Podstawowej nr 9 z dużym zainteresowaniem wysłuchały bajek czytanych przez słuchaczy Bytomskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku (partnera projektu), a potem swoje wrażenia przelewały na papier.

Rozpoczęliśmy spotkania z cyklu “CZYTANIE ŁĄCZY POKOLENIA”, odbywające się w ramach projektu „Qulturalna Retroteka”. Uczestniczą w nich dzieci przedszkolne i wczesnoszkolne oraz słuchacze Bytomskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, który jest partnerem projektu. Dzisiaj gościliśmy grupę „Krasnoludki” z Przedszkola Miejskiego nr 16. Opowiadanie o kotku Filemonku głośno czytały słuchaczki BUTW: panie Ilona Dobrowolska i Zofia Golder. Pani Ilona okazała się nie tylko zapaloną lektorką, ale i amatorką śpiewu, dlatego też spotkanie przebiegło śpiewająco. Po wysłuchanej bajce dzieci sprawdziły swoją pamięć i talent plastyczny, wykonując ilustracje do tekstu.

Miło nam poinformować, że Miejska Biblioteka Publiczna im. prof. Władysława Studenckiego otrzymała dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu „Partnerstwo dla książki” na realizację projektu QULTURALNA RETROTEKA. Projekt skierowany do bytomskich dzieci, młodzieży oraz osób 60+ jest edukacyjną, kreatywną podróżą przede wszystkim po wartościowej literaturze dziecięcej wielu pokoleń, na którą zaprosimy już jesienią.

Całkowity koszt zadania wynosi 13 579 zł.
Szczegóły wkrótce!

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury