11 min26 lipca moderatorki i klubowicze dyskusyjnych klubów książki działających w naszej bibliotece uczestniczyli w miłym wydarzeniu pt. „Śląskie Anny – imieninowo po raz drugi” zorganizowanym w ramach projektu Dyskusyjne Kluby Książki w województwie śląskim 2022.

 

Miejscem tego wydarzenia był „Miejscownik. Tygiel Kulturalny” w Katowicach mieszczący się przy ulicy Warszawskiej 28. To nie tylko księgarnia, ale też miejsce spotkań autorskich, pokazów filmowych, debat, warsztatów literackich dla najmłodszych i rozmów o książce połączone z kawiarnią literacką. Miejscu temu patronuje Sonia Draga i jej wydawnictwo. Właśnie w tym salonie literackim, dokładnie w dzień imienin Anny odbyło się spotkanie autorskie, na które zostały zaproszone pisarki i dziennikarka noszące to piękne imię. Były to Anna Janko i Anna Malinowska, a prowadzącą to spotkanie była dziennikarka Radia 357 (wcześniej radiowej Trójki) Anna Dudzińska. 

„Imieniny” zostały zorganizowane już po raz drugi w towarzystwie Dyskusyjnych Klubów Książki, rok wcześniej 26 lipca również uczestniczyliśmy w tym literackim wydarzeniu zorganizowanym w siedzibie Biblioteki Śląskiej, na którym gościły pisarki Anna Dziewit-Meller i Anna Cieplak wraz z dziennikarką Anną Sojką.

Tegoroczne spotkanie z pisarkami było wspaniałą rozmową o czytaniu i książkach, ale także o śląskich korzeniach i tradycjach, historii, traumie związanej z wojennymi przeżyciami i losami bohaterów książek zaproszonych pisarek i współczesnych wydarzeniach.

Prowadząca spotkanie skupiła się przede wszystkim na dwóch tytułach „Mała Zagłada” Anny Janko i „Brunatna kołysanka. Historie uprowadzonych dzieci” Anny Malinowskiej i przede wszystkim wokół tych tytułów toczyła się dyskusja.

Autobiograficzna „Mała Zagłada” to podróż w przeszłość tak bohaterów książki, a przede wszystkim bohaterek: Teresy Ferenc (prywatnie matki autorki), która jako kilkuletnie dziecko była świadkiem zagłady rodzinnej wioski oraz jej córki Anny Janko, która poprzez rozmowy z matką, a następnie przelewając to na papier próbuje wyzwolić się spod wpływu przeszłości, która jak opowiadała w trakcie spotkania zapisana jest w genach.

„Brunatna kołysanka. Historie uprowadzonych dzieci” - to dobrze udokumentowany reportaż z szerokim tłem historycznym, pełen dokumentów i wstrząsających relacji świadków, o pokiereszowanym dzieciństwie, dramacie rodzin. To wstrząsająca opowieść o polskich dzieciach porwanych przez nazistów i zniemczanych w ośrodkach Lebesbornu.


Kilka słów o autorkach

Anna Janko jest poetką, pisarką, krytyczką literacką i felietonistką. Autorka tomów wierszy, powieści m.in. „Dziewczyna z zapałkami” i „Pasja według św. Hanki”, „Finalistka” oraz „Mała Zagłada”. Dwukrotnie nominowana do Nagrody Literackiej Nike (2001, 2013), a także do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. Jest córką poetów Teresy Ferenc i Zbigniewa Jankowskiego. Urodziła się w Rybniku. W 2016 roku była gościem ciekawego spotkaniu autorskiego w naszej bibliotece.

Anna Malinowska

Dziennikarka i pisarka. Pracowała m.in. w Trybunie Śląskiej, od 2005 r. jest dziennikarką w katowickim oddziale „Gazety Wyborczej”. Od 2015 r. zajmuje się tematem polskich dzieci uprowadzonych przez Lebensborn. Autorka książek “Brunatna kołysanka. Historie uprowadzonych dzieci”, „Komendant. Życie Solomona Morela”. 18 sierpnia ukaże się jej nowa książka „Od Katowic idzie słońce” Autorki ciekawie opowiadały o sobie, swojej pracy, o imieninach, których właściwie nie obchodzą, a mimo to otrzymują mnóstwo życzeń od przyjaciół, czytelników i bohaterów książek. Wiemy już, że w przyszłym roku planowane są kolejne „Imieniny Anny”, ale organizatorzy jeszcze nam nie zdradzili, które pisarki noszące to imię zostały zaproszone.

 

 • dkk_01
 • dkk_02
 • dkk_03
 • dkk_04
 • dkk_05
 • dkk_06
 • dkk_07
 • dkk_08
 • dkk_09
 • dkk_10
 • dkk_11
 • dkk_12
 • dkk_13
 • dkk_14
 • dkk_15
 • dkk_16
 • dkk_17
 • dkk_18

Część zaprezentowanych zdjęć została udostępniona przez Bibliotekę Śląską w Katowicach

Dodaj komentarz

Dane osobowe zawarte w formularzu kontaktowym będą przetwarzane przez Miejską Bibliotekę Publiczną, plac Jana III Sobieskiego 3 w Bytomiu, w celu udzielenia odpowiedzi lub załatwienia Twojej sprawy. Jeżeli udzielenie odpowiedzi będzie wiązało się z przesłaniem informacji marketingowych, przez wypełnienie poszczególnych pól formularza kontaktowego wyraźnie potwierdzasz zgodę na przekazanie Ci informacji o produktach lub usługach na podany przez Ciebie adres e-mail lub numer telefonu. Możesz cofnąć zgodę w każdym momencie bez podawania przyczyny, lecz bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania przed jej cofnięciem. Przysługują Ci prawa na podstawie RODO, m.in. prawo dostępu do danych, do sprostowania, do zapomnienia i do ich przenoszenia. Pełną informację RODO znajdziesz na stronie: https://www.biblioteka.bytom.pl/images/stale_elementy/Regulaminy/polityka_prywatnosci2019.pdf


Kod antyspamowy
Odśwież