Wypożyczalnia Literatury dla Dzieci i Młodzieży
Bytom, pl. Sobieskiego 3,
Moderator: Iwona Jadczak

DKK „Co i jak” powstał w lutym 2006 roku jako jeden z pierwszych klubów dyskusyjnych dla dzieci. W spotkaniach głównie biorą udział dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Bytomiu, w ciągu kolejnych lat istnienia Klubu swoją przygodę z DKK rozpoczęło wielu młodych klubowiczów (około 80 osób). Spotkania odbywają się raz w miesiącu w Wypożyczalni Literatury dla Dzieci i Młodzieży i są przeznaczone dla wszystkich którzy lubią czytać, dyskutować lub chcą się podzielić swoimi wrażeniami na temat przeczytanej książki. Omawiane są zarówno książki, które poruszają różne ważne problemy współczesnej młodzieży (np: rozwód rodziców, wyjazd jednego z rodziców za granicę, pojawienie się rodzeństwa, relacje z rówieśnikami, zmiana szkoły i otoczenia), jak i te lżejsze pozycje (historie przygodowe, fantasy i kryminalne).

 

 

spotkanie: maj 2023

Na naszym ostatnim przedwakacyjnym spotkaniu poznaliśmy różne sposoby na przetrwanie z książki Agnieszki Graclik pt. Dziki poradnik przetrwania. Megaporcja wiedzy o zwierzętach. I o tym jak nie dać się zeżreć!

Wiadomo, że nikt nie chce być krzywdzony a już tym bardziej zjedzony. Dlatego wszystkie istoty – niezależnie od tego, gdzie w łańcuchu pokarmowym się znajdują – wypracowały sobie mechanizmy obronne. Autorka zbiera i kataloguje różne strategie przetrwania i obrony przed drapieżnikami.
Najoczywistsze to ucieczka, kamuflaż, budowa schronienia i walka. Jednak każda z nich to wachlarz możliwości i każdy gatunek ma swój styl. Gąsienica udająca węża, motyle ze strasznymi oczami na skrzydłach, ostre kolce tworzące niedostępny pancerz, zabójcza trucizna, gubienie części ciała, zadziorne skoki, skomplikowany system norek i wiele, wiele innych.

Książka zawiera mnóstwo informacji i ciekawostek wzbogaconych fantastycznymi zdjęciami poszczególnych gatunków. Czyta się ją bardzo szybko i dostarcza mnóstwo informacji. Klubowiczom bardzo się podobała, niektóre pomysły może wykorzystają :-)

 


spotkanie: kwiecień 2023

Na naszym kwietniowym spotkaniu poznawaliśmy Nowe przygody skarpetek (jeszcze bardziej niesamowite) autorstwa pani Justyny Bednarek.

Któż by się spodziewał, że skarpetki wiodą takie intensywne i barwne życie, gdy uda im się czmychnąć z kosza na brudną bieliznę? Są takie niepozorne, a tyle potrafią.

Czy zastanawialiście się kiedyś, jak to się dzieje, że gdy wrzucacie do pralki parę brudnych skarpetek to zdarza się, że wyjmujecie tylko jedną? W niewyjaśnionych okolicznościach giną bezpowrotnie, ale dlaczego zawsze tylko jedna? W domu małej Basi, zwanej przez rodziców małą Be, skarpetki nie tyle znikają, co uciekają, przez znajdujące się tuż za pralką przejście do tajemniczego korytarza. Znudzone przebywaniem w koszu na brudną bieliznę, skarpetki bordowa, malinowa, żółta, biała, anilanowa, bawełniana i frotte, raz prawa, innym razem lewa czmychają na wolność w poszukiwaniu przygód. Każda skarpetka ma określoną osobowość, odzwierciedlająca ludzkie cechy. Niektóre są odważne, inne posiadają niesamowitą wyobraźnię, są uczuciowe, wrażliwe, pełne cierpliwości. Zdarzają się również skarpety mniej sympatyczne, złośliwe i bezczelne. Wszystkie skarpetki łączy jedno, podążają za swoimi marzeniami i szukają szczęścia.

Dowcipne i mądre historie o przygodach skarpetek Justyny Bednarek uzupełniają piękne ilustracje autorstwa Daniela de Latour, które sprawiają, że skarpetki na kartach książki ożywają. Rysownik idealnie oddał radosny i pełen kolorów świat magicznego świata skarpetek stworzony przez autorkę. Oczywiście byliśmy zachwyceni wyobraźnią autorki, która przeniosła nas w ten tajemniczy a jednak znajomy świat. Klubowicze opowiedzieli o swoich ulubionych bohaterkach a później je narysowali.

Kolejne (ostatnie Ewald Gerhardt w tym roku szkolnym) spotkanie 30 maja, z książką Dziki poradnik przetrwania. Megaporcja wiedzy o zwierzętach i o tym jak nie dać się zeżreć! Agnieszki Graclik. ZAPRASZAMY !


spotkanie: marzec 2023 

Mia i biały lew – tekst Prune de Maistre

W marcu jak w garncu … i dziś niestety było zimowo, sypał śnieg ale my dzięki książce mogliśmy się przenieść do gorącej Afryki :).

Dziesięcioletnia Mia z bratem i rodzicami przeprowadza się do Republiki Południowej Afryki aby prowadzić lwią farmę. Dziewczynka nie jest zadowolona ze zmiany, bardzo tęskni za miastem, buntuje się, miewa problemy w szkole, a otaczające ją zwierzęta są wręcz denerwujące.

Wszystko zmienia się gdy w świąteczny poranek na farmie pojawia się znany z magicznej legendy, niespotykany biały lew. Charlie - białe lwiątko stopniowo zdobywa serce dziewczynki i pewnego dnia stają się oni nierozłączni. Ich przyjaźń jest niezachwiana nawet wtedy, gdy Charlie staje się olbrzymim, dorosłym drapieżnikiem i razem chcą zmienić niesprawiedliwe zasady. "Mia i biały lew" to nie tylko historia niezwykłej przyjaźni dziewczynki i lwa, ale wzruszająca opowieść o tym, co jest w życiu najważniejsze. Jest to opowieść o rodzinie, miłości, przyjaźni i lojalności.

Ta wzruszająca historia przyjaźni między dziewczynką a lwem osadzona w afrykańskim krajobrazie, okraszona jest wspaniałymi zdjęciami z filmu. Książka bardzo się podobała klubowiczom, byli oni pod ogromnym wrażeniem odwagi i determinacji głównej bohaterki, która może stać się wzorem walki o najbliższych.

Kolejne spotkanie w kwietniu, będziemy czytać Nowe przygody skarpetek (jeszcze bardziej niesamowite) - Justyny Bednarek, Daniela de Latour

 

spotkanie: luty 2023 

„Za szafą” Anny Onichimowskiej to historia Jarka i jego starszej siostry Kryski.

Jarek postanawia napisać autobiografię a ponieważ pokój rodzeństwa jest przedzielony szafą, więc powieść będzie nosić tytuł „Za szafą”. Opisuje swoją rodzinę, otoczenie i codzienne wydarzenia. P ciekawe przygody, takie które mogłyby się przydarzyć każdemu, z którymi czytelnik może się łatwo utożsamić. Książka wzbogacona jest bardzo trafnymi ilustracjami. Klubowicze po przeczytaniu książki bardzo polubili Jarka, uznali go za dobrego kolegę, z którym można się zaprzyjaźnić. Rozmawialiśmy o rodzinie, przyjaźni oraz naszych pupilach. Rozwiązywaliśmy też krzyżówkę na temat rodziny, bo wiadomo, że jest najważniejsza :-)

 

 

coijak 1

Następne spotkanie już pod koniec marca, poznamy historię niezwykłej przyjaźni, opisanej w książce „Mia i biały lew” autorstwa Prune de Maistre. 

ZAPRASZAMY!


spotkanie: grudzień 2022

Na ostatnim już spotkaniu w bieżącym roku czytaliśmy książkę Pawła Baręsewicza
A niech to czykolada,
która opowiada o krainie zwanej Zylirią. Mieszkańcy na co dzień żyją zajęci codziennymi sprawami i wszystko wydaje się być zwyczajne. Wszystko, oprócz sposobu w jaki odmierzają czas. Nie ma tam miesięcy czy lat, są za to okresy Obecności i Pustki. Okresy
te wyznacza przybycie Ręki. Jest to zawsze wyczekiwane i niezwykłe wydarzenie. Niebo otwiera się i wyłania się z niego wielka Ręka w kraciastej rękawiczce. Za każdym razem Ręka zostawia na rynku miasta jakąś Rzecz. Czasem jest to obrączka, czasem zegarek lub jeszcze coś innego.
Po jakimś czasie jednak Ręka pojawia się znowu i zabiera Rzecz z powrotem. Mieszkańcy powracają wtedy do własnych zajęć, czekając na kolejne Zjawienie. W tym samym czasie,
w zupełnie innym świecie, pasjonat iluzji - mag Bombelini - prezentuje swe sztuczki zauroczonym widzom. Historia opowiedziana w książeczce daje nam obraz dwóch równoległych światów, które przenikają się w tajemniczy a nawet magiczny sposób. Książka bardzo podobała się klubowiczom, wywołała sporo emocji i zaskoczyła zakończeniem.

Kolejne spotkanie odbędzie się w styczniu, będziemy czytać pozycję Anny Onichimowskiej –
Za szafą.
Zapraszamy!


spotkanie: listopad 2022

,,Nela i tajemnice oceanów" to już ósma książka Neli małej reporterki, w której mamy okazję zostać morskimi badaczami. Zwiedzamy dno Morza Czerwonego, nurkujemy w Ocenie Indyjskim, szukamy rekinów wąsatych, krów morskich i skrzydlic. Poznajemy nocne życie na rafie i stajemy oko w oko z rekinami szarymi. Nela do każdego zwierzęcia stworzyła osobny rozdział dzięki któremu możemy się dowiedzieć: jakie znaki szczególne ma zwierzę, jaką ma wielkość, gdzie występuje i gdzie można go spotkać najczęściej, jakie ma ubarwienie, tryb życia, czym się żywi, jaki jest dla ludzi, czy jest bezpieczny czy niekoniecznie, czy gryzie, parzy albo szczypie. Młoda autorka po raz kolejny motywuje i inspiruje do podróży i przygód. Świetne fotografie i opisy rafy, rybek małych i większych, rekinów, dużo ciekawych faktów sprawa, że książka jest bardzo wciągająca i bardzo się podoba młodym odbiorcom, w tym naszym klubowiczom. W trakcie czytania mogliśmy też ogladać filmiki, które były dołączone poprzez kody, na aplikacji. Dzięki tej książce mamy już plany na kilka następnych wakacji bo miejsca o których opowiada Nela przyciągają :)

IMG 20221123 WA0003

Kolejne spotkanie, przedświąteczne, już 13 grudnia poniesie nas w stronę fantastyki.

Zapraszamy do przeczytania książki A niech to czykolada - Pawła Beręsewicza


spotkanie: październik 2022

Na naszym październikowym spotkaniu przemierzyliśmy „kawał świata” wraz z książką 35 maja albo jak Konrad pojechał konno do mórz południowych - Ericha Kästnera.

Jak sam tytuł wskazuje "35 Maja" dotyczy jakiejś abstrakcyjnej rzeczywistości, świata który istnieje tylko w naszej wyobraźni. Głównymi bohaterami opowieści są chłopiec imieniem Konrad jego stryjek Rabarbar oraz bezrobotny, cyrkowy koń, który mówi i jeździ na wrotkach. Pewnego czwartku, właśnie 35 maja, Konrad musi napisać wypracowanie o morzach południowych, aby więc co nieco się o nich dowiedzieć wyruszają w podróż. Po drodze odwiedzają różne krainy. Przemierzają przez Krainę Pasibrzuchów, krainę w której rządzą dzieci, Elektropolis, świat na opak, Krainę Generałów i inne. Mają niesamowite przygody i spotykają najróżniejsze indywidualności (np. króla Augusta Mocnego czy Napoleona). Świetna książka dla małych i dużych. Humor, absurd i nieograniczona w niczym fantazja. 35-ego maja wszystko może się zdarzyć. I jeszcze cudowne ilustracje Bohdana Butenki.

Za miesiąc znowu wyprawa, przyłączymy się do Neli Małej Reporterki i poczytamy o tajemnicach oceanów. Zapraszamy!

 • IMG-20221026-WA0001
 • IMG-20221026-WA0003
 • IMG-20221026-WA0005
 • IMG-20221027-WA0000
 • IMG-20221027-WA0001
 • IMG-20221027-WA0002
 • IMG-20221027-WA0003
 • IMG-20221027-WA0004

spotkanie: wrzesień 2022

Na pierwszym spotkaniu po wakacjach czytaliśmy a później rozmawialiśmy o książeczce pani Joanny Marii Chmielewskiej pt. Ręcznikowiec. Historia dotyczy Alka i jego rodziny, u których pewnego dnia zamieszkał Ręcznikowiec. Jak się okazało nie był to przypadek, gdyż gość miał do wypełnienia ważną misję. Jego obecność pomogła w rozwiązaniu kilku problemów i zrozumieniu niektórych zjawisk. Nie chcąc zdradzać szczegółów zachęcamy do przeczytania.

Klubowiczom bardzo się podobała ta historia ozdobiona ilustracjami Emilii Dziubak.

Kolejne spotkanie zabierze nas w daleką podróż, będziemy rozmawiać o „ 35 maja albo jak Konrad pojechał konno do mórz południowych” - Ericha Kästnera.
Zapraszamy!

 

 • coijak-9_1
 • coijak-9_10
 • coijak-9_11
 • coijak-9_2
 • coijak-9_3
 • coijak-9_4
 • coijak-9_5
 • coijak-9_6
 • coijak-9_7
 • coijak-9_8
 • coijak-9_9

 


spotkanie: maj 2022

Na ostatnim, przedwakacyjnym spotkaniu naszego Klubu rozwiązywaliśmy historyczne zagadki z książki pt. Zagadki detektywistyczne. Historia - Victor Escandell, Ana Gallo.

Pozycja ta zawiera 25 ciekawych zagadek z różnych okresów historii i o różnym stopniu trudności, poprzedzonych krótką opowiastką wprowadzającą w temat i w epokę. Okazało się, że Klubowicze lubią łamigłówki i współzawodnictwo, więc ta książka bardzo się spodobała. Trzeba było poruszyć szare komórki do pracy, książka wspomaga też logiczne i kreatywne myślenie, pokazuje, że czasem trzeba wyjść poza schematy jakie znamy, by dojść do prawidłowej odpowiedzi. Były punkty, nieszablonowe pomysły i odpowiedzi a przede wszystkim dobra zabawa i mile spędzony czas.

 

 

IMG 20220527 16324410309

IMG 20220527 16341210305

Następne spotkanie już po wakacjach, zapraszamy!


spotkanie: kwiecień 2022

Na kwietniowym, nareszcie wiosennym spotkaniu klubu „Co i Jak” czytaliśmy książeczkę pani Marty Józefczyk - Nasz azyl. Jest to pełna wzruszeń i humoru opowieść o niezwykłej działalności Państwa Żabińskich- właścicieli warszawskiego Zoo, którzy podczas II wojny światowej pomagali Żydom oraz wszystkim osobom potrzebującym. Byli oni uczynni i szlachetni, narażali swoje życie
i bezpieczeństwo, aby pomagać, pomimo groźby utraty życia. Odważni, dzielni, kochali zwierzęta, ratowali ludzi. Książka ukazuje trudne czasy i pięknych ludzi. To opowieść, która porusza ciężki temat wojny ale przedstawiony w subtelny sposób, bez brutalności i bez przemocy.

Historia opowiedziana w książce podobała się i zaciekawiła klubowiczów. Rozmawialiśmy
o przeszłości i teraźniejszości, docenilismy odwagę i człowieczeństwo bohaterów. A potem aby trochę rożluźnić atmosferę rozwiązywaliśmy zagadki o zwierzętach - wszystkie zwierzeta zostały rozpoznane :)

Kolejne spotkanie 31 maja. Będziemy rozwiązywać Zagadki detektywistyczne. Historia -

Victora Escandella i Any Gallo.

Zapraszamy!


spotkanie: marzec 2022

W marcu na spotkaniu naszego Klubu poznaliśmy historię i przygody pewnego sympatycznego psa, która została opisana przez Zofię Stanecką w książce Lotta, czyli jak wychować ludzkie stado. Ilustracje wykonała Marianna Sztyma. Ta książka to opowieść o tym jak Lotta wkroczyła w życie rodziny i zburzyła wszelkie zasady i ustalenia oraz „ustawiła” sobie rodzinę pod swoje dyktando. Wszyscy właściciele psów znają te sytuacje z własnego życia. Życie z Principiessą (jak również jest nazywana Lotta) obfituje w wiele wydarzeń i nie należy do łatwych ale bilans zysków i strat zawsze wychodzi na plus, bo miłość do suczki przyćmiewa wszystko. Jej wzrok, merdanie ogonkiem
i zapach stópek rozmiękcza serca domowników. Dużo w tej książce humoru i miłości. To piękna opowieść o więzi człowieka z czworonogiem.

 

 

 

 

Bardzo nam się podobały historyjki z życia tej rodzinki, przy okazji każdy mógł wspomnieć
i opowiedzieć historyjki z życia swoich pupili. Jak się okazało, każdy z klubowiczów ma jakiś zwierzątko - pieski, kotki, króliczki i chomiczki mieszkają z nami na co dzień i umilają nam nasze życie. Są naszymi przyjaciółmi, pocieszycielami i zawsze poprawiają nam nastrój.

Na następne spotkanie zapraszamy 26 kwietnia. Za sprawą książki Marty Józefczyk „Nasz azyl” odwiedzimy pewne Zoo w Warszawie.


spotkanie: styczeń 2022

Styczniowe spotkanie naszego Klubu wyjątkowo odbyło się w Szkole Podstawowej nr 3 w Bytomiu. Rozmowa toczyła się wokół książki Agnieszki Urbańskiej Czarownica w wielkim mieście. Jak tytuł już wskazuje jest to opowieść o małej czarownicy imieniem Tola. Nie jest to typowa czarownica, nie chodzi przygarbiona, nie jest stara, ani też nie ma haczykowatego nosa.
To dziewczynka, która posiada jeden atrybut identyfikujący każdą czarownice – miotłę. Tola udowadnia, że do rzucania czarów wcale nie jest potrzebna różdżka. Nierzadko wystarczy jedno słowo. Tola jest dobrą czarownicą. Uczynną i miłą. Jest ona osobą, która swoimi czarami i uczynkami zdobywa mnóstwo nowych przyjaciół. Po dyskusji o tym czy warto pomagać, uczestnicy wykonali kilka prac plastycznych ukazujących bohaterkę powieści.

 

 

czarownica1

Kolejne spotkanie będzie dotyczyło książki pt.: Lotta czyli jak wychować ludzkie stado pani Zofii Staneckiej.


 

spotkanie: grudzień 2021

Jean Philippe Arrou-Vignod – Jaśki

Ostatnie spotkanie w roku 2021 upłynęło nam na poznaniu rodziny w której pięciu braci nosi to same imię… A skoro czas był przedświąteczny skupiliśmy się głównie na opowiadaniu „Boże Narodzenie”, które przeniosło nas w śnieżne i mroźne góry. Chłopcy szaleli na śniegu, lepili bałwana i odbyli bitwę na śnieżki co niestety nie obyło się bez konsekwencji. Ale w okresie świąt wszystko ma swoje dobre zakończenie, więc i oni mieli dużą niespodziankę.

Czytając tę książkę można się poczuć jak z wizytą u rodziny, gdzie wpadło się tylko na chwilę, ale zapragnęło zostać na dłużej. Bo mimo wielkich i małych niesnasek, bitw, przekomarzań i licznych kuksańców, oni wszyscy bardzo się kochają, dbają o siebie nawzajem, dostarczając nam wielu powodów do śmiechu, łez, wzruszeń, czy radości.

Żeby pozostać w świątecznym klimacie rozwiązywaliśmy świąteczne zagadki i zrobiliśmy piękną, prostą choinkę. Później były życzenia i prezenty :-)

 

Kolejne spotkanie pod koniec stycznia, poznamy „Czarownicę w wielkim mieście” Agnieszki Urbańskiej. Zapraszam!

 


spotkanie: listopad 2021

Myślisz, że tak ci źle? Życie dzieci w starożytnym Egipcie - Chae Strathie

W listopadzie na spotkaniu  Dyskusyjnego Klubu Książki Co i Jak dyskutowaliśmy o tym jak wyglądało życie dzieci w starożytnym Egipcie. W książce można znaleźć mnóstwo informacji na temat tego co jadły, gdzie spały, jak się uczyły, jak się bawiły, jakie miały zainteresowania, jak mieszkały, czy nawet jak były leczone. Książka napisana jest bardzo lekkim, humorystycznym językiem, który spodobał się małym klubowiczom. Na uwagę zasługują też urocze, kolorowe ilustracje, którymi jest ozdobiona. Uczestnicy spotkania zauważyli różnice pomiędzy nami a Egipcjanami, wychwycili kontrastowe elementy wyglądu, zwyczajów czy życia codziennego i doszli do jednoznacznego wniosku, że teraz żyje się łatwiej, przyjemniej i bezpieczniej.

Zainteresowanie tematem było spore, więc rozwiązywaliśmy zagadki do których odpowiedzi szukaliśmy w książkach znajdujących się w bibliotece. Na zakończenie ozdabialiśmy maskę jednego z najbardziej znanych faraonów – Tutanchamona.

Na kolejnym spotkaniu poznamy rodzinę w której wszyscy synowie mają na imię Jan :)

(Jean Philippe Arrou-Vignod „Jaśki) ZAPRASZAM!

 


spotkanie: październik 2021

„Dwa serca anioła” Wojciecha Widłaka

Na październikowym spotkaniu naszego Klubu czytaliśmy fragmenty i rozmawialiśmy o książce Wojciecha Widłaka Dwa serca anioła. Jest to opowieść o Romku, który gdy miał sześć lat, znalazł się w szpitalu i usłyszał, że ma bardzo poważną wadę serca. Nie wolno mu się męczyć, więc nie może grać w piłkę ani biegać. Chłopaki na podwórzu nazywają go Drakulą, bo jest blady i ma sińce pod oczami. Romek zaprzyjaźnia się ze starszym panem ze swojego bloku. Jest to sąsiad na wózku inwalidzkim, profesor, który kiedyś podróżował i pisał książki. Niestety stan pana Felicjana szybko się pogarsza, w końcu przeprowadza z Romkiem poważną rozmowę. Mówi chłopcu, że czeka go bardzo długa ostatnia podróż i prosi go, aby napisał książkę o tym, co jest ważne w życiu. Mimo poważnego problemu, jaki został tu poruszony książka ma radosne zakończenie – daje nadzieję oraz wiarę w cuda i anioły.

Poruszeni historią bohatera, na naszym spotkaniu, napisaliśmy do niego listy z życzeniami zdrowia ale też słowami otuchy i wsparcia.

Dodam, że napisane listy zostały zamieszczone na wystawie w Galerii Rotunda wraz z innymi pracami plastycznymi naszych klubowiczów.

Zapraszamy do Galerii.

Na kolejne spotkanie zapraszam do starożytnego Egiptu. Odpowiemy sobie na pytanie : „Myślisz, że tak ci źle? Życie dzieci w starożytnym Egipcie”

 

 


spotkanie: wrzesień 2021

 

Po długiej przerwie spowodowanej pandemią nareszcie mogliśmy się spotkać :)
Rok 2021 został ogłoszony przez Sejm RP, Rokiem Stanisława Lema. 12 września 2021 r. pisarz obchodziłby 100 rocznicę urodzin więc z tej okazji my również chcieliśmy uczcić tego wybitnego futurologa i fantastę. Na naszym spotkaniu co prawda nie omawialiśmy żadnej z fenomenalnych powieści Lema ale też było „fantastycznie”. Wszyscy jesteśmy kosmitami Krzysztofa Kochańskiego to zbiór opowiadań science-fiction w klasycznym znaczeniu. Jest tu kontakt z obcą cywilizacją, inteligentne roboty, podróże w czasie, rzeczywistość wirtualna i świat po apokalipsie. A jako, że opowiadania są przeznaczone dla dzieci, bohaterowie opowieści to uczennice i uczniowie szkół podstawowych. Kochański świetnie przekłada na grunt literatury młodzieżowej tematy bliskie Lemowi. Pisze o naszym miejscu we wszechświecie, o tym, czym jest dom, o wykorzystaniu techniki w nauce oraz snuje futurystyczne wizje świata nowych technologii. Codzienność bohaterów, zestawiona z niezwykłymi wydarzeniami (spotkanie z istotami pozaziemskimi), które stają się ich udziałem, obfituje w zabawne sytuacje, zaskakujące sceny i ciekawe wnioski dotyczące przedstawianej codzienności.

rob

rob2

Spodobało nam się opowiadanie „Asystenci” , w którym w humorystyczny sposób zostały ukazane skutki daleko posuniętej robotyzacji. W miarę rozwoju wydarzeń okazuje się, że przyjemnie jest być wyręczanym w uciążliwych czy nudnych zajęciach, ale cybernetyczny opiekun (a zarazem kontroler) może czasami być zwyczajnie uciążliwy i nieustępliwy w swym postępowaniu.
Aby jeszcze bardziej poczuć klimat układaliśmy kosmiczne puzzle, budowaliśmy robociki, rozwiązaliśmy krzyżówkę oraz odgadywaliśmy rebusy i zagadki o planetach.

wszyscy1

wszyscy2

wszyscy3

wszyscy4

Na następnym spotkaniu DKK Co i Jak poznamy Romka zwanego Drakulą. Zapraszam!


 

Propozycje dla DKK „Co i Jak” na 2021 rok

 

Tajemnice drzew / Tom Justyniarski

tajemnice drzewAutor książki "Tajemnice drzew" zabiera nas w niezwykłą podróż. W podróż, w której dziecięca wyobraźnia działa na najwyższych obrotach. Lektura napisana jest prostym, luźnym językiem i pochłania swoimi opisami. Pisarz dociera do swoich małych czytelników poprzez liczne nawiązania do przyrody. Zadaje ważne pytania i daje odpowiedzi, które powinno poznać każde dziecko.

 

 

 

 

 

 

Marzycielki / Jessie Burton

marzycielki

Dla dwunastu córek króla Alberta śmierć królowej Laurelii oznacza nie tylko utratę matki. Decyzją ojca dziewczęta zostają objęte ścisłą ochroną. Odbiera się im ukochane lekcje, przedmioty i – co najważniejsze – osobistą wolność. Jednakże siostry nie zgadzają się na taki los. Jest coś, co nadal posiadają i czego ojciec nie może im odebrać: siła wyobraźni. Mogąc polegać wyłącznie na własnej pomysłowości, królewny podejmują walkę o życie na swoich warunkach.

„Marzycielki” są bajką przekorną – zapomnijcie o księciu, który przybędzie na ratunek i zdobędzie królestwo – za to pełną odważnych, zaradnych i imponująco sprytnych młodych kobiet.

 

 

 

Mam Zespół Downa / Helena Kraljic

mam zesp downaWspaniała i wzruszająca bajka dla dzieci o chłopczyku z zespołem Downa. Zespół Downa to choroba polegająca na wadzie genetycznej. Na obecności 21 chromosomu. Opowieść ta ma przybliżyć sytuację dziecka cierpiącego na tę dolegliwość. Specjalnie używamy słowa dolegliwość ponieważ dziecko takie bawi się, biega, skacze, rysuje, śpiewa, jedynie uczy się tego wszystkiego trochę wolniej od rówieśników. Nie jest dzieckiem niepełnosprawnym, potrzebuje tylko więcej uwagi oraz zrozumienia, a przede wszystkich czułych i kochających rodziców.

W tej opowieści mamy to wszystko. Widzimy wspaniałych rodziców, rodzeństwo, nauczycieli
i dziecko, które nie zważa na swoją chorobę. Które ze wsparciem bliskich uczy się i stara się we wszystkim dorównać rówieśnikom. Ta krótka opowieść ukazuje jak ważne jest wsparcie bliskich oraz ich miłość.


Nela i tajemnice oceanów / Nela

nela i tajemnice oceanwjpgKsiążka przypadnie do gustu wszystkim podróżnikom oraz miłośnikom przyrody. Dowiemy się z niej mnóstwa ciekawych informacji na temat wielu zadziwiających zwierząt. Będziemy towarzyszyć naszej małej podróżniczce w nocnym nurkowaniu! Przeczytamy o różnych rodzajach rekinów - tych groźnych i tych które niezbyt interesują się ludźmi i wcale im nie zagrażają. Dowiemy się jak odróżniać poszczególne gatunki. Poznamy rybę-trąbkę, rawka błazna, skrzydlicę, dowiemy się jak śpią ryby…

 

 

 

 

 

Nasz azyl / Marta Józefczyk

nasz azylNiewielu z nas na myśl o wojnie zastanawia się, co działo się w tym ciężkim czasie ze zwierzętami... Tymi domowymi i tymi, które mieszkały w Ogrodach Zoologicznych. A czy ktoś już słyszał, że warszawskie ZOO na czas wojny stało się miejscem niezwykłym, dzięki wieloletniemu dyrektorowi Janowi Żabińskiemu i jego żonie? Koniecznie trzeba przeczytać tę piękną i poruszającą książkę!

 

 

 

 

 

 

Magiczne drzewo. Pojedynek / Andrzej Maleszka

magiczne drzewoBurza powaliła olbrzymi stary dąb. Było to Magiczne Drzewo. Ludzie zrobili z niego setki przedmiotów, a każdy zachował cząstkę magicznej siły. Wśród nich było czerwone krzesło, magiczne szachy i inne niezwykłe przedmioty. Niesamowite przygody, niebezpieczeństwa, humor i magia. Jest to fantastyczna opowieść o trójce dzieci, które poznały tajemnicę spełniania życzeń. Tych dobrych i tych złych...

 

 

 

 

 

 

Jaśki / Jean Philippe Arrou-Vignod

jaskiJaśki to tacy chłopcy z podwórka, bardzo realistyczni, bracia, sympatyczni. Szaleni, rozbrykani, pomysłowi i po prostu normalni. Ta prawdziwość postaci przemawia za tym, aby po tę książkę sięgnąć aby poznać ich rodzinę i przygody.

 

 

 

 

 

 

 

 

„Dlaczego tańczymy ze szczęścia i kpimy ze złości? Historyjki dla ciekawskich dzieci” / Andrea Schȕtze

dlaczego tanczymy ze szczcia Kilkanaście opowiadań, które zabierają nas w świat pozwalający poznać określone emocje: od radości i dumy przez smutek po złość. Wśród bohaterów znajdziemy np. córkę cyrkowej wróżki. Dziewczynka po raz kolejny zmienia szkołę i boi się reakcji rówieśników na wygląd jej mamy. Strojąca się w liczne spódnice, dziwne suknie madame Vera Veritatis przyciąga wzrok. Komentarze padające z ust rówieśników sprawiają dziewczynce przykrość. Chciałaby, żeby mama ubrała się inaczej. W szkole odkrywa, że zwyczajnie wyglądająca mama nie przyciąga już takiej uwagi.

Autorka, razem z bohaterami, przekonuje nas, że z każdej sytuacji jest wyjście: kiedy dopadnie nas trema trzeba sobie wyobrazić, że wszystko nam się uda, w czasie tęsknoty za domem myśleć
o przyjemnych rzeczach, a niedopasowane skarpetki potraktować jako nową modę.
Dostajemy sporą dawkę pozytywnych postaw. Młodzi czytelnicy uczą się, że nie należy oceniać
i wyśmiewać innych, trzeba być odpowiedzialnym właścicielem zwierząt, nie dawać się sprowokować zaczepiającym nas osobom, cieszyć się nowymi miejscami I sytuacjami. Książka pozwala zrozumić czytelnikowi, co się z nim dzieje, oraz jak nazwać swoje uczucia.

 

Zagadki detektywistyczne. Historia / Victor Escandell

zagadki detektywistyczne Książka zawiera 25 ciekawych zagadek z różnych okresów historii i o różnym stopniu trudności, poprzedzonych krótką opowiastką wprowadzającą w temat i w epokę. Każdemu kto lubi łamigłówki ta książka na pewno się spodoba. Trzeba pobudzić szare komórki do pracy, aby znaleźć logiczne i kreatywne wyjaśnienie. A czasem trzeba wyjść poza znane schematy, by dojść do prawidłowej odpowiedzi.

 

 

 

 

 

 


spotkanie: luty 2020

W zimowe popołudnie członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki Co i jak dyskutowali na temat książki Marek - chłopiec, który miał marzenia. Bohaterem książki jest Marek Kamiński, polski podróżnik, zdobywca obydwu biegunów. Z karta książki poznajemy jego rodzinę, przyjaciół, historię miasta w którym mieszkał, a także jego pasje, do których zaliczały się m. in. filatelistyka oraz czytanie książek. Wielki Podróżnik z werwą i humorem opowiada o swoim codziennym życiu w domu i szkole oraz o przygodach, które ukształtowały jego ciekawość świata.
Książka autorstwa Marka Kamińskiego i Elżbiety Zubrzyckiej wzbudziła żywą dyskusję wśród uczestników lutowego spotkania. Klubowicze zastanawiali się jakimi wartościami należy kierować się w życiu, snuli również plany na temat tego, kim chcą zostać w przyszłości. Kończąc dyskusję o książce nasi młodzi czytelnicy zgodnie stwierdzili, że warto mieć marzenia, byli również pod wielkim wrażeniem osoby, jaką jest Marek Kamiński.
Gorąco zachęcamy wszystkich czytelników, zarówno tych młodszych, jak i starszych do sięgnięcia po tę lekturę :).


spotkanie: styczeń 2020 

Naszą noworoczną lekturą była książka Agnieszki Stążki-Gawrysiak Self-reg. Opowieści dla dzieci o tym, jak działać, gdy emocje biorą górę. Dowiedzieliśmy się z niej, że tajemniczy skrót self-reg oznacza samoregulację. Osoba posiadająca umiejętność samoregulacji, wydajnie uczy się, pracuje i wypoczywa. Często jest spokojna, umie odczuwać przyjemne emocje a gdy pojawią się te trudne, umie je wyregulować. Self-reg to metoda opracowana przez kanadyjskiego psychologa, profesora Stuarta Shankera. Wraz z bohaterami książki – Lenką (lat 3), jej bratem Kubą (lat 6) oraz ich rodzicami, poznaliśmy sposoby radzenia sobie ze stresem. Przy okazji dowiedzieliśmy się, że istnieje pięć obszarów stresu, do których należą: obszar biologii (np. niewyspanie, głód), emocji (np. silne lub przykre emocje), obszar poznawczy (np. są to informacje zbyt abstrakcyjne lub zbyt złożone), społeczny (np. trudne lub niezrozumiałe sytuacje) i obszar prospołeczny (np. konieczność rezygnacji z własnych potrzeb). Autorka, w sposób jasny i klarowny podała przykłady stresowych sytuacji równocześnie przedstawiając sposoby działania opiekunów, mające na celu uspokojenie i wyciszenie dzieci oraz uspokojenie własnych emocji. Uczestnicy spotkania opowiadali o sytuacjach konfliktowych między nimi a ich rodzeństwem lub kolegami i koleżankami ze szkoły lub podwórka. Równocześnie, zastanawiali się w jaki sposób mogli je rozwiązać stosując metodę self-reg. Polecamy tę książkę małym i dużym Czytelnikom.


spotkania: grudzień 2019 

W grudniu uczestnicy DKK Co i jak wyjątkowo spotkali się dwa razy.

malutka czarownicaPodczas pierwszego spotkania klubowicze omawiali książkę Malutka czarownica Otfrieda Preusslera. To historia młodziutkiej czarownicy, która mając "tylko" 127 lat, z racji młodego wieku, nie została zaproszona na bal czarownic. Malutka Czarownica nie zamierzała jednak pogodzić się z tym faktem , w związku z czym spadło na nią mnóstwo kłopotów. Młodzi czytelnicy byli zafascynowani przygodami głównej bohaterki zastanawiali się również nad kwestią co to znaczy być "dobrą" czarownicą.

 

 

 

 

Suminska Dlaczego hipopotam mNa drugim spotkaniu omaówiona została książka Doroty Sumińskiej Dlaczego hipopotam jest gruby. Sekrety nie tylko świata zwierząt. Jest to kontynuacja bestsellerowej książki Dlaczego oczy kota świecą w nocy? Książka zawiera wiele ciekawych informacji na temat zwierząt, ich zwyczajów oraz otaczającej ich przyrody. Wszystko to opowiedziane zostało przez autorkę z ogromną dawką humoru. Klubowiczom bardzo przypadła tematyka książki do gustu, podczas dyskusji okazało się że wszyscy są wielkimi miłośnikami przyrody.

Gorąco polecamy !!!

 


spotkanie: czerwiec 2019 

W trakcie spotkania młodzi czytelnicy dyskutowali na temat komiksu J. Christy Kajko i Kokosz. Szkoła latania. Tym razem główni bohaterowie znaleźli się w świecie naszych przodków słowian. Dzięki przekomicznej fabule klubowicze mogli przenieść się w świat magii , a także śledzić z zapartym tchem szalone pomysły głównych bohaterów.Uczestnicy spotkania poznali również historię komiksów, dowiedzieli się, że pierwszym polskim komiksem było 120 przygód Koziołka Matołka K. Makuszyńskiego i M. Walentowicza. Uczniowie próbowali również stworzyć swoje mini-komiksy.

Na kolejne spotkania Klubu zapraszamy jesienią.

 


spotkanie: maj 2019 

W maju czytaliśmy Banialuki do zabawy i nauki Agnieszki Frączek. Banialukito świetna książka, pełna wyrazów „znanych i powszechnie stosowanych, tych mniej popularnych oraz dziwnych, śmiesznych lub nietypowych”. Dowiedzieliśmy się, że owe banialuki to zabawne wypowiedzi, czasem bardzo niedorzeczne. Przekonaliśmy się, że kociokwik ma niewiele wspólnego z kotami i kwiczeniem za to ma wiele wspólnego z zamieszaniem, chaosem i bałaganem. Przypadkiem okazało się, że często dopada nas nastrój, który nazywa się fiksum-dyrdum („stan umysłu pomiędzy fisiem a bzikiem”). Ku naszemu rozczarowaniu hocki-klocki nie mają nic wspólnego z klockami, za to mają wiele wspólnego z rzeczami niepoważnymi, nieprawdziwymi lub po prostu głupstwami. Zastanawialiśmy się dlaczego o rozmowie na błahe tematy mówi się gadka szmatka. Trochę zmęczył nas nieustanie wiercący się wiercipięta, za to obibok (albo leń) dał nam chwilę wytchnienia. Najbardziej spodobał nam się miszmasz czyli „pomieszanie nie-wiadomo-czego z nie-wiadomo-czym”. Przekonaliśmy się, że najtrudniejsze wygibasy, skręty ciała lub niemalże cyrkowe figury robią bobasy (albo polujące na owady koty). To nie wszystkie ciekawe wyrazy, które poznaliśmy. Jeżeli chcecie dowiedzieć się co znaczą słowa: świszczypała, pędziwiatr, klituś-bajduś, pstro albo nienacek – zachęcamy Was do przeczytania Banialuk!!


spotkanie: kwiecień 2019 

W kwietniu mieliśmy przyjemność poznać Lassego i Maję, bohaterów powieści Tajemnica diamentów napisanej przez Martina Widmarka i Helenę Willis. Naszą kolejną literacką przygodę zaczęliśmy W biurze detektywistycznym założonym w piwnicy domu, w którym mieszkała Maja. Naszym pierwszym klientem, był Zrozpaczony mężczyzna proszący o pomoc. Okazało się, że jest on właścicielem sklepu jubilerskiego z którego w tajemniczy sposób znikały diamenty. Obserwowaliśmy jak dzieciaki z Valleby Zaczynają śledztwo. Wraz z nimi poznaliśmy wszystkich pracowników sklepu Podejrzanych o kradzieże diamentów. Razem z bohaterami powieści przeprowadziliśmy Śledztwo zewnętrzne i wewnętrzne. I zastanowiło nas to Gdzie jest zielone jabłko z pokoju Lollo Smita, a którego nasz podejrzany nie zjadł. W kawiarni, do której udali się na omówienie całej sprawy udało się dzieciom z poszlak ułożyć Układankę i (za to niestety nie udało się zjeść) trufli marcepanowych. Jeżeli chcecie wiedzieć Kto, dlaczego i jak dokonywał kradzieży diamentów, zachęcamy do przeczytania tej powieści.


spotkanie: marzec 2019 

Marzec należał do Morsa, Pinky i trzynastej komnaty napisanej przez Dariusza Rekosza. Wraz z bohaterami powieści, Alicją i Leszkiem, przeżywaliśmy niesamowite przygody. Zaczęło się wręcz banalnie, od Nieoczekiwanego wyjazdu do leśniczówki dziadka Alicji. Spotkaliśmy Złodzieja w pociągu, który ukradł dziewczynce discmana. Na szczęście, dzięki spostrzegawczości Morsa, wszystko dobrze się skończyło. Poznaliśmy Nowego dziadka, bigos i Trąby. Żałowaliśmy, że wraz z bohaterami powieści, nie mogliśmy skosztować owego bigosu. Wraz z nimi zastanawialiśmy się Czego Szczygieł szukał w kościele? Nocną wizytą księdza Góreckiego w leśniczówce bardzo nas zdenerwowała. Znaleźliśmy tajemniczy List przodka z jeszcze bardziej tajemniczymi wskazówkami prowadzącymi do ukrytego skarbu. Odkryliśmy poszukiwany Herb Jana Domonta. Chwilę później znaleźliśmy się w Pułapce i otrzymaliśmy niespodziewaną nagrodę. Wpadliśmy Na trop Szczygła, który jak się okazało nie był poetą lecz zwykłym przestępcą. Łaciński finał był uwieńczeniem naszych przygód z Pinky, Morsem i trzynastą komnatą.

Jeżeli jesteś ciekawa lub ciekaw szczegółów – przeczytaj tę książkę ;)


spotkanie: luty 2019

W lutym poznawaliśmy Nieznane Przygody Mikołajka, bohatera opowiadań Rene Goscinny i Jean-Jacquesa Sempe. Naszą przygodę zaczęliśmy od malowania i szukania Jajka wielkanocnego. Szukaliśmy go razem z kumplami Mikołajka, Mikołajkiem i tatą Mikołajka (który nie szukał co prawda wielkanocnego jajka, tylko swojego schowanego w trawie zegarka). Następnie zastawialiśmy się czy chcielibyśmy dostać od naszych mam Sweter, jasnoniebieski z trzema żółtymi kaczuszkami czyli taki, jaki Mikołajek dostał od swojej mamy. Razem z Mikołajkiem i jego tatą oglądaliśmy Telewizję u Kleofasa. Wzięliśmy udział w Konkursie ze znajomości pomników, ponieważ tak jak Mikołajek chcieliśmy wygrać samochód. Razem z Mikołajkiem i jego mamą zrobiliśmy zakupy w Nowym sklepie. Byliśmy z wizytą u państwa Chausson, ale nie podobało się tam ani Mikołajkowi ani nam (nie można było siadać na fotelu żeby nie zniszczyć poduszek, nie można było podejść do szafki z porcelanowymi figurkami, które mogły się stłuc). Dla rozrywki zorganizowaliśmy razem z Mikołajkiem i jego kumplami z klasy Prawdziwy cyrk!. Trochę zazdrościliśmy Mikołajkowi czerwonego Balona, który kupiła mu jego mama, a którym jego tata przestraszył sąsiada, pana Bledurt. Na koniec Gotfryd przekonał nas, że ucząc się dżudo tak naprawdę uczymy się Szkoły lojalności również wobec przeciwników.


spotkanie: styczeń 2019 

W styczniu, do grona naszych zwierzęcych przyjaciół dołączył przesympatyczny pies o imieniu Lolo. Jest on bohaterem książki Adama Wajraka Lolek. Poznaliśmy historię jego życia, trochę zmyśloną a trochę prawdziwą. Przekonaliśmy się, ku naszemu zdziwieniu, że psy mają psie Największe marzenie. Poznaliśmy jego Drugi dom, w którym psiak nie był ani szczęśliwy ani kochany przez ludzi. Obserwowaliśmy jego cierpienie gdy tkwił przywiązany do Łańcucha, i nie dostawał prawie wcale jedzenia. Razem z Autorem i jego żoną zastanawialiśmy się Czyj to pies? Dowiedzieliśmy się, że istnieje Koperta pełne cudów. Poznaliśmy smak Zdrady nowych ludzi. W końcu Lolek dostał Imię z Andaluzji. Razem z nim przekonaliśmy się, że istnieje Magiczna moc kurczaka. Bardzo ucieszyliśmy się gdy Lolek mógł obwieścić całemu światu i wilkom - Ja pilnuję tego domu.

Polecamy tę książkę wszystkim miłośnikom zwierząt!!!


spotkanie: grudzień 2018 

12 2018i paddington za granicaGrudzień należał do Paddingtona, uroczego niedźwiadka z dalekiego Peru. Obserwowaliśmy z zafascynowaniem jak Paddington przygotowuje się do wyjazdu do Francji. Razem z nim złożyliśmy Wizytę w banku, by podjąć z konta pieniądze na wyjazd. Razem z nim i rodziną Brownów przeżyliśmy zamieszanie i Kłopoty na lotnisku. By potem obserwować z zapartym tchem jak Paddington ratuje dzień. W rozdziale zatytułowanym Paddington i pardon, przekonaliśmy się, że niedźwiadka nadal prześladują „przypadki”. Zażyliśmy więc Trochę wędkowania i odpoczynku by móc na sam koniec wziąć udział w Wyścigu kolarskim.

 

 


 spotkanie: listopad 2018 

W listopadzie czytaliśmy książkę Wojciecha Widłaka i Pawła Pawlaka Sekretne życie Krasnali w Wielkich Kapeluszach. Książka ta zaskoczyła nas. Nie było tam podziału na krasnale leśne czy domowe. Jej lekturę rozpoczęliśmy od poznania historii Drzewa. Zaraz potem poznaliśmy krasnala Wierzbownika, który był bardzo mocno związany z Wierzbą. Urzekł nas krasnal Spragniony, który „wiele wiedział i wiele widział” i pragnął dać ukojenie płaczącemu Drzewu. Podziwialiśmy krasnala Karmiącego Ptaki, który prócz jedzenia i wody do picia dawał ptakom coś „co tak trudno nazwać, a bez czego nie da się żyć”.Współczuliśmy zakochanemu Puszczającemu Stateczki, który nieszczęśliwie zakochał się w królewnie, z bajki. Poznaliśmy krasnala Parasolnika, do którego przyskakała pewnego dnia żaba w koronie. Razem z Ogrodniczką podziwialiśmy świat pełen cudów. Poznaliśmy Kota oraz krasnala Niewidzialnika. Wszystkie te piękne i tajemnicze historie, jak się okazało, opisał krasnal Rapsodnik, krasnal w masce z ogromnym ptasim nosem.


spotkanie: październik 2018

W październiku gościliśmy na spotkaniu DKK dzieci, które przyjechały z Ukrainy, z miejscowości o nazwie Stryj. Urodził się tam Kornel Makuszyński, nieco zapomniany obecnie pisarz, który miał „słońce w herbie”. Dzięki uczniom i nauczycielom ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Bytomiu, nasi goście i my, mieliśmy okazję przypomnieć sobie twórczość Kornela Makuszyńskiego. Obejrzeliśmy przygotowaną na tę okazję prezentację, wysłuchaliśmy fragmentów Szatana z siódmej klasy oraz obejrzeliśmy inscenizowany „wywiad z pisarzem”.

 

 


spotkanie: czerwiec 2018

W czerwcu czytaliśmy książkę Ale patent. Księga niewiarygodnych wynalazków, autorstwa Małgorzaty Mycielskiej oraz Aleksandry i Daniela Mizielińskich. Rozpoczynając czytanie tej książki zastanawialiśmy się – Po co nam wynalazki? Jednakże wkrótce przekonaliśmy się że już 2000 lat temu, Heron z Aleksandrii wymyślił Starożytną fotokomórkę, służącą do otwierania drzwi. Zafascynował nas Bąbelkowy sms, którego twórcą był Samuel Sommering, XIX wieczny fizyk i lekarz, pochodzący z Torunia. Zadziwił Żaglowóz, pojazd będący połączeniem żaglowca i powozu, zbudowany przez XVII wiecznego flamandzkiego konstruktora i matematyka Simona Stevina. Znaleźliśmy praktyczne zastosowanie dla Cukierkowego sortownika, dzieła amerykańskiego artysty – inżyniera, Briana Egenriethera. To tylko niektóre z wynalazków, które nas zachwyciły i zaintrygowały. Watro przeczytać tę książkę. Polecamy!


spotkanie: maj 2018

Z Piaskowym Wilkiem i Karusią, bohaterami opowiadań napisanymi przez Asę Lind, spotkaliśmy się w maju. Piaskowego Wilka, to Wyjątkowo niezwykłe zwierzę, poznaliśmy tego dnia, gdy tata Karusi nie chciał z nią popływać w morzu. Następnie przekonaliśmy się, że dla rodziców dziewczynki istnieje tylko Praca, praca i praca. A potem, Karusia chciała zdjąć ze ściany Zdjęcie z wakacji, na którym jej nie było. Okazało się również, że siniaki, tak naprawdę to Medale odwagi. W sobotę, Karusia dostała zaproszenie „na słodkości” od Piaskowego Wilka. Dziewczynka wymyśliła również swój własny język (zwany Językiem Karusi), a którego jej tata nie rozumiał. I nie mogła być Skamieniała, ponieważ jej nogi ciągle chciały biegać i skakać. Razem z tatą i Karusią trochę Zrzędziliśmy, marudziliśmy by w końcu jednak pojechać na lody. Piaskowy Wilk przekonał Karusię i nas, że „rzeczy nie znikają tylko zmieniają się i przekształcają”. Dowiedzieliśmy się, że Karusia potrafi być Nieśmiała, śmielsza i najśmielsza. Zastanawialiśmy się nad tym Kto potrzebuje Karusi?Znaleźliśmy Imię na kamieniu, wyryte przez praprababcię dziewczynki. Razem z Karusią i Wilkiem zostaliśmy Pilnowaczami, a pilnowaliśmy małego anielego dziecka. Poznaliśmy również Kometusa i astronautę, i przekonaliśmy się, że zawsze coś się dzieje, nawet wtedy, gdy wydaje się nam że nic się nie dzieje.


spotkanie: kwiecień 2018

W trakcie spotkania kwietniowego omówiliśmy książkę z serii A to Polska… zatytułowaną Walka o wolność: 10 opowiadań z czasów rozbiorów napisaną przez Grażynę Bąkiewicz, Kazimierza Szymeczkę i Pawła Wakułę. Wszystkim nam spodobała się konwencja tej książki – trochę poważnie, trochę strasznie i trochę śmiesznie o historii, o sprawach ważnych i bardzo poważnych, o dążeniu do wolności. Mimo, że nie czytamy książek i opowiadań historycznych (lubimy czytać Dziennik cwaniaczka, Harry’ego Pottera i… Psa, który jeździł koleją,) to z pewnością do kolejnych książek z tej serii zajrzymy i je przeczytamy.

Następne spotkanie odbędzie się w dniu 23 maja o godzinie 14.00 w Wypożyczalni Literatury dla Dzieci i Młodzieży. Na spotkaniu tym zostanie omówiona książka A. Lind Piaskowy Wilk.


spotkanie: marzec 2018

W marcu odbyły się dwa spotkania. Na pierwszym z nich omawialiśmy książkę Nela i tajemnice oceanów. Okazało się, że Nela to najbardziej poczytna i najbardziej tajemnicza autorka książek podróżniczych dla dzieci. Wiemy, że ma obecnie lat 12 i że podróżuje po świecie z rodzicami. I że pisze książki z tych podróży. Z Neli i tajemnic oceanów dowiedzieliśmy się m.in. jakie obowiązują zasady w trakcie dziennego i nocnego nurkowania, których zwierząt morskich należy się wystrzegać a które można nawet dotknąć. Lektura tej książki obudziła w nas tęsknotę za podróżowaniem i odkrywaniem tajemnic świata.

 

 

W trakcie drugiego spotkania omówiliśmy PoMOLowaną historię: opowieści Moli Książkowych autorstwa Kazimierza Szymeczki. Bohaterami tych opowiadań są trzy mole, a każdy ma swoją ulubioną literaturę. I tak Historynek rozsmakowuje się w starych kronikach, Wierszynek pogryza poezję a Militarek kosztuje powieści wojenne. Trzy małe osobowości, trzy odmienne gusta literackie a w tle rozmowy o historii Polski. Wraz z nimi poznajemy najważniejsze wydarzenia z dziejów naszego kraju (m.in. Chrzest Polski, ufundowanie Akademii Krakowskiej). Prześmieszna i całkiem serio książka dla starszych i młodszych czytelników, dla tych co dopiero będą poznawać historię naszego państwa jak i tych, którzy już co nieco z niej pozapominali.

 


spotkanie: styczeń 2018

Rok 2018 przywitaliśmy razem z Dunią, bohaterką Życia według Duni, powieści napisanej przez Rose Lagercrantz i Evę Eriksson. Dowiedzieliśmy się, że były to pierwsze wakacje Duni. Że spędzała je ze swoją najlepszą koleżanką Fridą, że tata Duni miał wypadek i od kilku miesięcy przebywał w szpitalu. I że dzwonił do swojej córeczki, którą bardzo kochał, codziennie. Pewnego wieczoru nie zadzwonił… Razem z Dunią snuliśmy różne domysły, co było powodem milczenia taty. A potem okazało się, że w jego życiu pojawiła się Wera, nowa znajoma. O jakże dobrze rozumieliśmy złość Duni na Werę i tatę. Byliśmy źli, że tata nie uprzedził córki o zmianach w jego (a właściwie to w ich) życiu.
Trzymamy kciuki za Dunię i jej tatę by wspólnie opracowali wyjścia z tej sytuacji.

Następne spotkanie odbędzie się 28 lutego o godzinie 14.00 w Dziale Literatury dla Dzieci i Młodzieży. Będziemy omawiać książkę z serii Nela mała reporterka – Nela i tajemnice oceanów.


spotkanie: grudzień 2017 

Rok 2017 żegnaliśmy czytając i omawiając dwie książki. Pierwsza z nich to Martynka w domu pióra Gilberta Delahaye. Druga to Dziękuję ci, Cukierku! autorstwa Waldemara Cichonia.


Razem z Martynką i jej bratem Jankiem pod nieobecność mamy sprzątaliśmy mieszkanie. Zajmowaliśmy się również młodszym bratem Alanem. Poznawaliśmy pory z kalendarza, który Martynka dostała od swojego dziadka. Porządkowaliśmy również ogród, znajdujący się przy nowym domu rodziny dziewczynki. Przygotowaliśmy w Kuchni, razem z Martynką, pożywne posiłki dla całej rodziny. Towarzyszyliśmy dziewczynce w trakcie jej choroby by potem, razem z nią,  kupować prezent dla jej mamy z okazji Dnia Matki. A na zakończenie pomagaliśmy w przeprowadzce do mieszkania zastępczego, bo to nowe, niedawno kupione, jej rodzice musieli wyremontować.

 


A potem poznaliśmy fantastyczne, niesamowite, przezabawne dwa koty – Cukierka i Tradycję. Poznaliśmy Spiętego Mikołaja, który przyniósł prezenty dla Maćka i Marcela oraz kotów (które nie powiedziały żadnego wierszyka, więc nie mamy pewności czy na nie zasłużyły). Razem z tatą i Marcelem, próbowaliśmy zaaplikować futrzakom Lekarstwo. Z marnym skutkiem niestety. Zastanawialiśmy się, Kto wygra mecz? I w typowaniu zwycięskiej drużyny zwróciliśmy się o pomoc do Cukierka. Razem z chłopcami (i kotami) udawaliśmy owce, by sprawić radość psu sąsiadów. Przekonaliśmy się, że to Nic nadzwyczajnego gdy Cukierek pomaga Maćkowi w układaniu z klocków pojazdu kosmicznego a Tradycja przynosi tacie pióro do podpisania dokumentów. Zachwyciła nas stworzenia z fantastycznych kotów Superbohaterów. Rozśmieszyło nas do łez opowiadanie Naprzód Dzikie Koty, w którym to futrzaki pomagają Maćkowi i jego drużynie wygrać mecz piłki nożnej. I drżeliśmy ze strachu, gdy Cukierek i Tradycja zostali oskarżeni o zjedzenie rybek z oczka w ogrodzie sąsiadów.
Prawdę pisząc, to przygody Martynki wcale a wcale się nam nie podobały. Za to świetnie bawiliśmy się czytając o tym, co przytrafiło się Cukierkowi i Tradycji. Bo przecież wszystkie koty nasze są. Zwłaszcza te literackie ;)


spotkanie: czerwiec 2017

W czerwcu mieliśmy spotkać się z bohaterami książki Grzegorza Hołuba Rany boskie dziadek zwariował. Mieliśmy. Niestety, nie spotkaliśmy się. Lecz zanim się poddaliśmy, dzielnie próbowaliśmy przebrnąć przez opowieści o Mai, jej rodzicach, dziadku Teofilu, psie Szkaradku. Nie umieliśmy sprecyzować co nam się nie podobało w tej książce. Może styl pisania. Może słownictwo, którego nie zrozumieliśmy. Może zabrakło wglądu w psychikę dziecka. Może zabrakło pewnej lekkości w przedstawianiu świata przygód dziecięcych. Wiemy za to, że za jakiś czas (za rok lub dwa lata), znowu sięgniemy do tej pozycji. I może wtedy zmienimy o niej zdanie.

Następne spotkanie DKK odbędzie się 22.11.2017 r. o godzinie 14.30 w Wypożyczalni Literatury dla Dzieci i Młodzieży.


spotkanie: maj 2017

W maju zastanawialiśmy się kim chcielibyśmy zostać. Pomogła nam w tym Renata Piątkowska i jej opowiadania z książki A może będzie właśnie tak. Zastanawialiśmy się, czy może któryś z kolegów zostanie tak jak Adaś strażakiem? A może ktoś wybierze zawód lotnika, którym był zafascynowany Krzyś. Dziewczynki chciały być albo aktorkami (jak Basia, która pochodziła z „rodziny artystycznej” - jej babcia chętnie mówiła wiersze a mama głośno śpiewała) albo malarkami lub lekarkami (jak Ania i Ola). Ale ja sobie tak myślę, że najfajniej byłoby być piratem, tak jak Wojtuś, który o tym marzył.

A Ty kim chciałbyś zostać??

 spotkanie: kwiecień 2017

W kwietniu razem z Detektywem Pozytywką Grzegorza Kasdepke rozwiązywaliśmy zagadki kryminalne. Odkryliśmy kto i dlaczego zabrał Zuzi jej ukochane skarpetki w delfiny. Śledziliśmy złodzieja piasku. „Wstydziliśmy” się za mróz, który niszczy naczynia. Przekonaliśmy się, że dawniej zegarki nie miały baterii tylko były nakręcane. Na równi z detektywem byliśmy zaskoczeni lasem, który wyrósł na ulicy przed kamienicą. Przyłapaliśmy wiosnę jak robiła psikusy panu Mietkowi, dozorcy. Musieliśmy przyznać rację Martwiakowi (którego nie lubimy), że jedno z dzieci faktycznie biegało po kałużach. Po raz kolejny przyłapaliśmy wiosnę na „robieniu kawałów”, lecz tym razem pani Malinowskiej. Razem z Zuzią i Dominikiem przekonaliśmy się jak ważne jest mycie owoców i warzyw przed jedzeniem… To nie wszystkie opowiadania kryminalne, które znajdują się w tym tomiku. Nam najbardziej podobała się zagadka o skarpetkach w delfiny ;)
A Tobie, która zagadka się spodobała?

Następne spotkanie odbędzie się 24.05.2017 r. o godzinie 14.30 w Wypożyczalni Literatury dla Dzieci i Młodzieży


spotkanie: marzec 2017
Marzec należał do Jagiełły pod… prysznicem Pawła Wakuły. Razem z Kubą i jego rodzicami uczestniczyliśmy w korepetycjach z historii, których udzielał senior rodu. Dowiedzieliśmy się, że Mieszko do siódmego roku życia był ślepy a potem stał się dalekowzrocznym władcą. Ku naszemu zdumieniu okazało się, że Bolesław Chrobry był równocześnie dzielny i okrutny (dla swojej własnej rodziny). A jego synowie, od razu po jego śmierci, zaczęli walczyć o spadek czyli kto będzie władcą ziem polskich. Poznaliśmy losy Kazimierza Odnowiciela. Zastanawialiśmy się, czy Bolesław Szczodry był bardziej Śmiały czy szalony? Okazało się, że Władysław Herman nie był takim lelum-polelum jakim niektórzy chcieliby go widzieć. Przekonaliśmy się, że Bolesław Krzywousty nie darzył braterską miłością swojego brata Zbigniewa. Poznaliśmy przyczyny i konsekwencje rozbicia dzielnicowego. Przejęliśmy się losem Władysława Łokietka.
Podsumowując – poznaliśmy niezły kawałek historii naszego kraju. Niektóre historie były mrożące krew żyłach (np. o krwawej łaźni w Gąsawie) inne były dziwne (np. o koronacji Jadwigi Andegaweńskiej na króla Polski). Ale wszystkie były bardzo interesujące.
Zapraszamy do lektury ;)


spotkanie: luty 2017

W lutym czytaliśmy Piastowskie orły. 10 opowiadań z czasów Piastów. Razem z bartnikami wędrowaliśmy do Poznania, by tam sprzedać miód. Obserwowaliśmy życie Gatka wśród rozbójników. Razem ze Znajdą i Daleborem towarzyszyliśmy księciu Bolesławowi i rycerzom niemieckim. Wspólnie z Radysławem i Czarkiem, szpiegowaliśmy na dworze Władysława Hermana, by upewnić się, że królewicz Mieszko może bezpiecznie wrócić do kraju. Byliśmy świadkami podziału ziem polskich między synów Bolesława Krzywoustego. Widzieliśmy krwawą łaźnię w Gąsawie, jaką książętom – Henrykowi Brodatemu i Leszkowi Białemu sprawił Władysław Odonic. Razem ze Stankiem obserwowaliśmy poczynania Krzyżaków, którzy oszustwem zagarnęli ziemię chełmińską i Prusy. Towarzyszyliśmy rycerzowi Mikołajowi i jego pomocnikowi Przemkowi, w ich podróży do Raciborza. Odwiedziliśmy sukienników z Krakowa, którzy na ciężkie czasy chowali oszczędności pod kamiennym progiem swojego domu. Na koniec, razem z Zadrą, smolarzem i kłusownikiem, poznaliśmy królewską sprawiedliwość Kazimierza Wielkiego.


spotkanie: grudzień 2016

16 opowiadania z kluczemGrudzień był miesiącem detektywów, których przygody poznaliśmy dzięki opowiadaniom zamieszczonym w zbiorku Opowiadania z kluczem. Zastanawialiśmy się, gdzie podziała się prababcia. Razem z Waltornią i Patyczakiem obserwowaliśmy lokatorów spod trzynastki. Dowiedzieliśmy się, że przestępca zawsze zostawia ślad. Szukaliśmy skarbu a nawet udało się nam poprowadzić śledztwo przez sen. Świetnie spędziliśmy czas rozwiązując razem z bohaterami opowiadań zagadki kryminalne.

 

 


spotkanie: listopad 2016

15 emil ze smalandii lotta z ulicyW listopadzie poznaliśmy bohaterów opowiadań Astrid Lingren – Emila ze Smalandii i małą Lottę z ulicy Awanturników. Poznaliśmy kilka dni z życia Emila. Dzień w którym wsadził sobie wazę do zupy na głowę. I ten dzień, który spędził na jarmarku żebrząc. I ten wdzień, w którym zawiesił swoją młodszą siostrę na maszcie. Z kolei Lottę poznaliśmy podczas jej najgorszego dnia w życiu. Nie chciała słuchać mamy, pocięła nożyczkami swój biały sweterek. W końcu wyprowadziła się z domu. A wszystko to przez sen, który jej się przyśnił. Biedna, mała Lotta ;)

 spotkanie: czerwiec 2016

14 tarantula klops i herkulesW czerwcu towarzyszyliśmy bohaterom powieści Joanny Olech Tarantula, Klops i Herkules.

 

 

 

 

 


spotkanie: maj 2016

13 mis zwany paddingtonMisia zwanego Paddington Michaela Bonda mieliśmy przyjemność poznać w maju. Razem z Paddingtonem i panią Brown oraz boczkiem, sprytnie ukrytym przez niedźwiadka w walizce, udaliśmy się na zakupy. Dzięki Paddingtonowi odkrywaliśmy uroki bycia malarzem-amatorem. Razem z nim i rodziną Brownów poszliśmy do teatru i misiowi udało się uratować przedstawienie. Świetnie się bawiliśmy poznając przygody niedźwiadka, któremu cały czas zdarzały się „przypadki”.

 

 


spotkanie: marzec 2016

12 mikolajekMarzec należał do Mikołajka, którego przygody opisał Rene Goscinny a zilustrował Jean Jacques Sempe. Poznaliśmy tytułowego bohatera, jego rodziców i kolegów z klasy. Towarzyszyliśmy im podczas robienia zdjęcia, zabawy w kowbojów, gry w piłkę, a nawet przywitaliśmy pana ministra. Na koniec uciekliśmy z domu. I wróciliśmy do niego. Bo przecież zawsze jest jutro kiedy można uciec i wrócić za kilka lat i być bardzo bogatym i mieć i samochód i samolot ;)

 

 


spotkanie: luty 2016

11 widma z ulicy wydmowejW lutym straszyły nas Widma z ulicy Wydmowej Kaliny Jerzykowskiej.

 

 

 

 

 


spotkanie: styczeń 2016

10 wnuczka do orzechowRok 2016 rozpoczęliśmy spotkaniem z Wnuczką do orzechów Małgorzaty Musierowicz. Niektórzy z nas po raz pierwszy mieli kontakt z rodziną Borejków. Inni przypomnieli sobie postacie Idy, Gabrysi, Pulpecji, ich rodziców i dzieci. Wszyscy poznaliśmy Dorotę i jej dwie przesympatyczne babcie.

 

 

 

 


spotkanie: grudzień 2015

9 najwierniejsi przyjaciele niezwykle psie historieDzięki Renacie Piotrowskiej w grudniu poznaliśmy Najwierniejszych przyjaciół: niezwykłe psie opowieści. Poznaliśmy Barry’ego, psa-ratownika, który uratował mamę z synkiem. Zadziwił nas Reks, który nauczył się łowić ryby i dokarmiał pięć bezpańskich kotów. Razem z Hachiko oczekiwaliśmy na stacji kolejowej na powrót jego pana. Opowiadania wzruszały nas, doprowadzały do śmiechu lub łez.

 

 

 


spotkanie: listopad 2015

8 zycie co to takiegoW listopadzie zastanawialiśmy się wraz z Oskarem Brenifierem Życie, co to takiego. Staraliśmy się znaleźć odpowiedzi na kilka fundamentalnych pytań. Dlaczego życie bywa ciężkie? Dlaczego i po co żyjemy? Dlaczego umieramy? Co może sprawić że będziemy szczęśliwi?

 

 

 

 


spotkanie: październik 2015

7 opowiesci z dreszczykiemW październiku poznaliśmy straszne Opowiadania z dreszczykiem. Razem z Kornelem baliśmy się wędrówki po cmentarzu. Z Anią spotkaliśmy czarownicę. Pomagaliśmy Kacprowi ratować jego młodszą siostrzyczkę Basię. Towarzyszyliśmy dwóm dziewczynkom uwięzionym w mrocznej piwnicy przez handlarzy dzikich zwierząt. I generalnie – czytając wszystkie opowiadania bardzo się baliśmy.

 

 

 


spotkanie: czerwiec 2015

6 gdzie diabel mowi do uslug Naszą literacką podróż zakończyliśmy w czerwcu wraz z Joanną Olech tam Gdzie diabeł mówi do usług. Bohaterem tej powieści jest Mikołaj Twardowski, imiennik mistrza Twardowskiego. Chłopiec przypadkiem wezwał Rokitę i Dusiołka, dwa diabły o niezbyt wysokim poziomie inteligencji i szczerych chęciach odebrania komuś duszy. Diabełki spełniły trzy życzenia Mikołaja m.in. zamieniły ciałami jego i dyrektora. Mimo najszczerszych chęci chłopcu duszy nie odebrały. A w związku z niechęcią powrotu do piekła, przekwalifikowały się na hydraulików.

 spotkanie: maj 2015

5 Chinski kotW maju towarzyszyliśmy Chińskiemu kotu Miki Waltariego w podróży z Chin do Europy. Kot ten był typowym kotem, pełnym ciekawości świata, ale o nietypowym czerwono-złotym ubarwieniu futra. Gdy pewnego razu podsłuchał mandarynów, rozmawiających o innych krajach, postanowił opuścić Chiny i zacząć zwiedzać świat. W swojej podróży przeżył wiele przygód (m.in.: na statku płynącym do Europy walczył z hordami szczurów, we Francji poznał rybaków, którzy łowili ryby śniąc). W końcu powrócił do rodzimych Chin, za którymi zaczął tęsknić.

 


spotkanie: kwiecień 2015

W kwietniu niespodziewanie powróciliśmy do czasów okupacji i wraz z Michałem Rusinkiem rzucaliśmy Zaklęcie na „w”. Rzuciliśmy je tak dobrze, że wszystko stało się szare. Szare było niebo i ziemia i drzewa i kwiaty. Nawet kolory były szare. Istniały tylko dwa – biały i czarny ale nawet i ten podział nie był prawdziwy. Przekonaliśmy się, że to co wydawało się czarne było bielsze od białego, który nagle stał się czarniejszy od nocy. A potem, któregoś dnia, kolory powróciły.

 

 


spotkanie: marzec 2015

W marcu pokpiwaliśmy z przygód bohaterów powieści Jeffa Kinneya Dziennik cwaniaczka i prawie dostaliśmy Białej gorączki. Jej powodem był Greg Heffley, który zdewastował szkolne mienie. A jedyny ratunek przed konsekwencjami swojego czynu widział w nadciągającej śnieżycy. Przekonaliśmy się, że nieumiejętność wiązania sznurowadeł może stać się przyczyną pozbawienia rodziny prądu i ogrzewania.

 

 

 


spotkanie: luty 2015

W lutym, przenieśliśmy się do XXI wieku i wraz z Martyną Wojciechowską odwiedziliśmy Dzieciaki świata. Dowiedzieliśmy się m.in.: że woda jest cenniejsza od złota, że można myć się piaskiem i okadzać dymem z ogniska. Poznaliśmy Matinę, która musiała spełnić aż 32 warunki, żeby zostać żywą boginią. Przekonaliśmy się, że w różnych kulturach obowiązują różne kanony urody i piękna.

 

 

 


spotkanie: styczeń 2015

Naszą podróż po literackich światach w 2015 roku rozpoczęliśmy wraz z Beatą Ostrowicką. Przeczytaliśmy jej książkę Jest taka historia. Poznaliśmy Opowieść o Januszu Korczaku oraz losach dzieci z jego sierocińca, w czasach przedwojennej i wojennej Polski.