Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Katowicach, Technikum nr 4 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Bytomiu oraz Miejska Biblioteka Publiczna im. prof. Wł. Studenckiego w Bytomiu zapraszają na dwudniową "IV Ogólnopolską Konferencję dla Bibliotekarzy: Biblioteki otwarte na zmiany- Formy pracy z czytelnikiem a kreatywność". Wydarzenie skierowane jest dla nauczycieli oraz bibliotekarzy. Podczas konferencji prezentowana będzie tematyka literatury dla dzieci i młodzieży, regionalizmu, druku 3D, ilustracji w książkach dla dzieci i młodzieży. Celem konferencji jest promowanie i wzmacnianie kompetencji i rozwoju zawodowego bibliotekarzy i pracowników bibliotek, nawiązywanie i rozwijanie regularnych i ścisłych kontaktów mających na celu wzajemne wspieranie się oraz wymiana wiedzy i dobrych praktyk.

Zapisy na konferencje prowadzi organizator: Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Katowicach.

Aby zarejestrować się na konferencję należy skorzystać z linku poniżej:

Plan IV Ogólnopolskiej konferencji dla bibliotekarzy: Biblioteki otwarte na zmiany

14 GRUDNIA 2021, godz. 9.00

Miejsce wykładów: Miejska Biblioteka Publiczna w Bytomiu, pl. Jana III Sobieskiego 3

15 GRUDNIA 2021, godz. 9.00

Miejsce warsztatów: Technikum nr 4 w Bytomiu, ul. Katowicka 35

Program konferencji - 14.12.2021 r.

8.30 – 9.00  Rejestracja uczestników

9.00 – 9.05  Uroczyste otwarcie konferencji.

9.05 – 9.30  Łukasz Żywulski (kierownik, instruktor Biblioteki Centralnej, opiekun Izby Regionalnej Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Teodora Heneczka w Piekarach Śląskich): Piekary Literackie  jako przykład promocji rodzimej literatury  pięknej oraz integracji ludzi pióra wokół biblioteki.

9.30 – 9.45 Anna Szumiec , Aleksandra Nycz (pracownicy Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej w Katowicach): CINiB-ia - Biblioteka otwarta.

9.45 – 10.15 dr Mirella Zajega (nauczyciel-konsultant Regionalnego Ośrodka  Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Katowicach): Aktyw biblioteczny – w labiryncie książek.

10.15 – 10.45 Joanna Klimczak (nauczyciel Technikum nr 4 w Bytomiu): Arteterapia- zwierciadło duszy dziecka.

10.45 – 11.15 Hanna Owczarek-Marszałek (nauczyciel bibliotekarz w Szkole Podstawowej  nr 44 w Katowicach): Edukacja regionalna w bibliotece.

11.15 – 11.45 Joanna Ambroży, Wioleta Bożek (Wojewódzka Biblioteka Pedagogiczna w Katowicach Filia w Bytomiu): Magiczny teatrzyk Kamishibai inspiracją do pracy z czytelnikiem w każdym wieku.

11.45 – 12.00 Przerwa

12.00 – 12.30 Ilona Wojewódka (Miejska Biblioteka Publiczna w Bytomiu): Mózg ma się do czytania, jak traktor do wyścigu formuły 1- rodzaje i formy biblioterapii.

12.30 – 13.00 Anna Kluba, Teodozja Galińska (Miejska Biblioteka Publiczna w Bytomiu): Jak kreatywnie spędzać czas w bibliotece na przykładzie projektów zrealizowanych w MBP w Bytomiu.

13.00 – 13.30 Katarzyna Bielas (pracownik Działu Biblioterapeutyczne  Biblioteki Śląskiej w Katowicach): Podróżowanie nie tylko z książką. Zwykłe inspiracje niezwykłych działań.

13.30 – 14.00  Agnieszka Madziara-Zenger (nauczyciel bibliotekarz Zespołu Szkół nr 18 w Zabrzu): „Pan Tadeusz”  czyli literatura, muzyka i sztuki plastyczne w bibliotece szkolnej

14.00 – 14.30 Aleksandra Gorzelik (nauczyciel-konsultant Regionalnego Ośrodka  Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Katowicach): Plakat artystyczny i jego rola w kształtowaniu wrażliwości czytelniczej uczniów.

14.30 Zakończenie pierwszego dnia konferencji.

Warsztaty - 15 grudnia 2021, godz. 9.00

Miejsce warsztatów: Technikum nr 4 w Bytomiu, ul. Katowicka 35

9.00 – 10.30 Rafał Rogowicz (Pałac Młodzieży w Katowicach ): Porozumienie bez przemocy.

9.00 – 10.00 Joanna Klimczak (nauczyciel Technikum nr 4 w Bytomiu): Warsztaty animacji poklatkowej.  Ilość miejsc 20

9.00 – 10.00 Aldona Ferdyn (nauczyciel-konsultant Regionalnego Ośrodka  Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Katowicach): Plakat w Canvie (warsztaty komputerowe).

10.30 – 11.30 Uczniowie Technikum nr 4Odcisk antropomorficzny.

10.30 – 11.30 Viola Rosiak (Technikum nr 4 w Bytomiu): Spotkanie autorskie z absolwentką Technikum nr 4 Patrycją Zuber.

10.30 – 11.30 Grażyna Dobrzelecka (kierownik Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej w Katowicach Filia w Bytomiu): Aplikacje przydatne w codziennej pracy nauczyciela bibliotekarza (warsztaty komputerowe).

10.30 – 12.00 Eliza Flaszewska (pracownik Młodzieżowego Domu Kultury w Bytomiu oraz doradca metodyczny RODN "WOM" w Katowicach): Warsztaty ilustrowania opowieści.

12.00 – 13.00 Marta Cichoń-Sendor (nauczyciel-konsultant Regionalnego Ośrodka  Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Katowicach): Wykorzystanie aplikacji Wakelet w pracy bibliotekarza (warsztaty komputerowe). Ilość miejsc 15

12.00 – 14.00 Marta Zawadzka (pracownik Technikum nr 4 w Bytomiu): Drukowanie w 3 D

12.00 – 14.00 Hanna Owczarek-Marszałek (nauczyciel bibliotekarz  w Szkole Podstawowej  nr 44 w Katowicach): Pióra, piórka, pióreczka, czyli wyskubki w bibliotece.