LITERATURA BELETRYSTYCZNA

LITERATURA POPULARNONAUKOWA

 

Furie Michael. Księga eliksirów: magiczna moc naparów, wywarów i mikstur. Białystok: Wydawnictwo Kobiece, 2022

ksiega eliksirow magiczna moc naparow

Skarbnica receptur na napary, wywary i eliksiry wzmacniające magiczną praktykę

Moc bulgoczących naparów i magicznych eliksirów znana jest od wieków. Przenieś się do niezwykłego świata, w którym korzystając z własnego kuchennego kociołka, stworzysz oparte na prostych recepturach magiczne mikstury.

Książka zawiera ponad dziewięćdziesiąt przepisów na oleje, maści, koktajle i eliksiry, które można wykonać dzięki dostępnym w lokalnym sklepie spożywczym składnikom. Przygotuj unikatowe mieszanki pogłębiające zdolności parapsychiczne, wzbogacające świętowanie sabatu i przywracające dobre samopoczucie. 

Doświadczaj nadzwyczajnej mocy naparów, które zapewnią ci uzdrowienie, dobrobyt i miłość.


Gray Catherine. Jak dobrze być singlem. Warszawa: Prószyński Media, 2021

jak dobrze byc singlem

Czy w głębi duszy boisz się, że na zawsze zostaniesz bez pary?
Czy czujesz, że miłosny niedosyt w miarę upływu lat dokucza ci coraz bardziej?
Witaj w klubie!
Skoro trzymasz w ręku tę książkę, jesteś we właściwym punkcie.

Dziś ponad połowa ludzi w wieku od 25 do 45 lat to single. Odkładanie związku na późniejsze lata życia jest już normą. Wielu z nas postanawia w ogóle nie stawać na ślubnym kobiercu. Ale społeczeństwo, filmy, teksty piosenek i nasi rodzice są nieugięci: szczęśliwe zakończenie to ślub i tylko ślub, a my bez drugiej połowy nie jesteśmy kompletni.

Sygnały ostrzegawcze: smutek z powodu osamotnienia, randki bardziej kojarzące się z ciężką pracą, spędzanie połowy życia na czekaniu, aż ktoś bliski sercu odpisze na esemesa, wrażenie, że prześladują nas epitety "stara panna" lub "zatwardziały kawaler".

Catherine Gray przez to wszystko przeszła. Zrobiła sobie roczny urlop od mężczyzn, by odnaleźć radość z bycia singielką. Rozmawiała z neuronaukowcami i psychiatrami, ujawniła powody stojące za światową rewolucją życia w pojedynkę, zgłębiła groteskowe metody, jakimi kultura każe się wstydzić bycia singlem, zdystansowała się od panikowania, że wszystkie dobre partie są już zajęte, i obaliła mit, że w małżeństwie jesteśmy o wiele szczęśliwsi.


Grudniewski Jakub. Pruska elita władzy na Górnym Śląsku (1871-1918). Katowice: Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego, 2020

pruska elita wadzy

Książka przybliża elity władzy na pruskim Górnym Śląsku (rejencji opolskiej) w okresie trwania Cesarstwa Niemieckiego (1871-1918): prezydentów rejencji opolskiej, landratów (starostów powiatowych) oraz nadburmistrzów. Autor opisuje praktykę wykonywania przez członków tej elity swoich obowiązków służbowych, dokonuje socjohistorycznej analizy ilościowej i jakościowej grupy wyższych urzędników, przedstawia i ocenia wpływ administracji na specyficzne dla Górnego Śląska procesy i zjawiska. Autor weryfikuje w ramach pracy tezę zakładającą, że rejencja opolska ze względu na to, że była szczególnym w zarządzaniu terenem, wymagała pod pewnymi względami specjalnego doboru osób piastujących ważne stanowiska administracyjne.


Laprus-Mikulska Joanna. Słowiańskie boginie ziół. Warszawa: Świat Książki, 2021

slowianskie boginie

Słowiański zielnik, jakiego do tej pory nie było!
Poznaj magiczną moc ziół i ich patronek.
Którą Boginią jesteś? Na początku były Trzy. Trzy Boginie. Ta, która stwarza. Ta, która nagradza. I ta, która niszczy. Biała, czerwona i czarna. Biała (dziewczyna) przynosi światło. Jest początkiem i nowym życiem. Czerwona (matka) to kreacja i pełnia. I czarna (starucha), która spycha nas w mrok, byśmy następnie mogły się odrodzić. Na początku były Trzy. A tak naprawdę Jedna. Trójbogini wpisana w Koło Życia.
"Słowiańskie Boginie Ziół" to nie tylko historia trzech Bogiń: Dziewanny – Bogini wiosny i życia, Mokosz – Bogini Matki i Matki Ziemi oraz Marzanny – Bogini zimy i śmierci. To przede wszystkim słowiański zielnik. Każdej z Bogiń były poświęcone szczególne zioła z wyjątkowymi właściwościami.
Dlaczego nasięźrzał był zwany miłośnicą, dziewanna – dziwoszką, a bylica zielem zapomnienia? Co dziurawiec miał wspólnego z boginkami, a jarzębina z rusałkami? Każda ze słowiańskich bogiń została w wyjątkowy sposób sportretowana przez Martę Jamróg – artystkę z Jasielskiej Pracowni Ikon.


Lusek Joanna. Konsulat na granicy: działalność Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej w Bytomiu (1922-1931). Bytom: Muzeum Górnośląskie ; Opole: Instytut Śląski, 2022

konsulat na granicy

Inspirację dla przygotowania niniejszego opracowania stanowi 100. rocznica ustanowienia Konsulatu Generalnego RP w Bytomiu, przypadająca w 2022 roku oraz chęć bliższego przyjrzenia się historii placówki – jej roli, w perspektywie umiejętnego i wytrwałego tworzenia w tym konkretnym miejscu centrum życia polskiego, mając na względzie niezwykle trudny geopolitycznie obszar, jaki znajdował się w kompetencji konsulatu oraz liczne problemy we wzajemnych polsko-niemieckich relacjach, które w sposób szczególny dotykały mniejszość i emigrację polską. Placówka funkcjonowała w Bytomiu zaledwie dziewięć lat, jednak co szczególnie warte jest podkreślenia prowadzony był przez dwóch niezwykle doświadczonych, zaangażowanych i oddanych służbie kierowników konsulatu – dr. Aleksandra Szczepańskiego (1922–1928) i dr. Leona Malhomme’a (1929–1931), którzy w sposób nad wyraz energiczny nadawali placówce kierunek (zgodny z duchem polskiej polityki zagranicznej) i rytm w podejmowanych działaniach, zawsze zachowując dyplomatyczną rozwagę i wykazując się ponadprzeciętnym taktem w dążeniach do zrozumienia przyczyn i łagodzenia istniejących napięć i konfliktów oraz eliminowania głęboko zakorzenionych stereotypów, w obszarach społecznym, politycznym i gospodarczym.

Historię placówek konsularnych na Górnym Śląsku w latach międzywojnia zamyka okres działalności konsulatu po jego przeniesieniu w połowie 1931 roku do Opola.


Pastoor Rick. Metoda GRIP: jak pracować mądrze (i uchwycić to, co najważniejsze). Kraków: Wydawnictwo Sine Qua Non, 2022

 metoda grip jak pracowac madrze i uchwycic to

Jeżeli czujesz się zakładnikiem swojej listy rzeczy do zrobienia i rozpaczliwie próbujesz znaleźć czas na najistotniejsze sprawy, ta  książka bardzo Ci w tym pomoże. 
Daniel H. Pink
Wszyscy rozpoznajemy oznaki tego, że sprawy wymykają się nam spod kontroli. Tydzień dopiero co się zaczął a Ty już gonisz w piętkę. Pod koniec kolejnego, pracowitego dnia, Twoja lista rzeczy do zrobienia jest dłuższa niż rano a skrzynka odbiorcza pęka w szwach od wiadomości przesłanych przez ludzi, którzy czegoś od Ciebie chcą.
W takich chwilach nieważne jak ciężko pracujemy, nadal możemy mieć wrażenie, że stoimy w miejscu.
Przeczytaj GRIP czyli jak pracować mądrze holenderskiego przedsiębiorcy i najlepiej sprzedającego się autora Ricka Pastoora. Ten przewodnik pomoże Ci ogarnąć swoje sprawy i znaleźć trochę wolnego czasu na rzeczy, które są dla Ciebie naprawdę ważne.
W ciągu roku Rick z 25-letniego inżyniera stał się liderem 30 osobowego zespołu w Blendle, startupie dziennikarskim wspieranym przez "New York Timesa”. Stało się jasne, że musi znaleźć nowy sposób na organizację swojej pracy. I to szybko. Zaczął eksperymentować. Zachował rozwiązania, które w jego przypadku się sprawdziły, odrzucił zaś te, które nie, a poczynionymi spostrzeżeniami dzielił się ze swoimi współpracownikami. 
Tak oto powstała metoda GRIP zawierająca zbiór elastycznych narzędzi i wskazówek, które pomogły zespołowi wycisnąć z pracy to, co najlepsze. Teraz i ty możesz z niej skorzystać. Książka ma strukturę wypróbuj i wybierz – w każdym rozdziale znajdziesz podpowiedzi, dzięki którym możesz od ręki zacząć wprowadzać w życie rozwiązania, które Ci odpowiadają.  
Metoda GRIP pomoże Ci:
• wykorzystać potencjał narzędzi, których codziennie używasz, takich jak kalendarz, lista rzeczy do zrobienia i e-maile,
• zmniejszyć wpływ czynników rozpraszających, abyś mógł bardziej się skupić na swoich priorytetach,
• znaleźć miejsce na dalekosiężne plany i rozwój,
• Zatem, możesz już zacząć urzeczywistniać swoje marzenia.


Pawlukiewicz Piotr. O miłości. Kraków: Wydawnictwo Znak, 2021

 o milosci

Potrzeba nam tylko jednego - Miłości!
Ksiądz Piotr Pawlukiewicz jak nikt przed nim potrafił mówić o miłości. Jego słowa zmuszały do zastanowienia się nad naszymi relacjami, umacniały je i cementowały. Nierzadko dawały też motywację, by na nowo o nie zawalczyć lub pracować nad ich uzdrowieniem. Teraz w osobistych i jak zwykle nieco humorystycznych słowach, po raz pierwszy publikowanych, tłumaczy to chyba najbardziej skomplikowane, ale i najważniejsze w życiu uczucie.
Przyjaźń, zakochanie, narzeczeństwo, małżeństwo, rodzicielstwo – większość z nas choć raz doświadczyła którejś z tych rzeczywistości. Każda z nich ma swoje jaśniejsze i ciemniejsze strony. W żadnej relacji nie można spocząć na laurach. W każdej zadajemy sobie mnóstwo pytań. Kim powinna być żona dla męża, a kim mąż dla żony? Jaka jest rola przyjaciół? Kiedy się kocha? Skąd wiadomo, że dobrze wybraliśmy? I dlaczego czasem warto się od siebie odsunąć?


Seemann-Majorek Anna. Matka Ewa z Miechowic: życie i dzieło. Łódź : Ewangelickie Stowarzyszenie Kultury, 2022

matka ewa z miechowic

Książka będąca publikacją rozprawy doktorskiej Anny Seemann-Majorek, to pierwsza tak obszerna i szczegółowa monografia o Ewie von Tiele-Winckler (1866-1930),  wydana w języku polskim. Losy kobiety, jednej z najbardziej rozpoznawalnych górnośląskich arystokratek, zostały ukazane na tle historii jej rodziny, jej kręgu wyznaniowego oraz regionu, z którego się wywodziła. Dodatkowym elementem biografii jest kontekst dziejowy, wątki diakonii i misji wewnętrznej, której bohaterka poświęciła całe swoje życie. Książka została napisana zrozumiałym językiem, więc sięgnąć po nią może każdy.


Shavit Shabtai. Byłem szefem Mosadu: gra o bezpieczny Izrael. Wrocław: Wydawnictwo Dolnośląskie, copyright 2020

 bylem szefem mosadu gra

Mosad to owiany legendą słynny izraelski wywiad – o kulisach jego działań w latach 1989-1996 opowiada były szef agencji, Sabataj Szawit. Podczas jego kadencji światem wstrząsały takie znaczące wydarzenia jak upadek Związku Radzieckiego, burzliwa końcówka zimnej wojny, rządy Icchaka Szamira, trudne negocjacje pokojowe z Jordanią, czy zamach na premiera Icchaka Rabina. Szawit kierował wieloma operacjami i kształtował politykę państwa Izrael, pozostając jednak cały czas w cieniu. Aż do dzisiaj.
"Byłem szefem Mosadu" to relacja z pierwszej ręki o tajnych i jawnych wojnach Izraela. Autor maluje portrety zwierzchników i podwładnych, opowiada rodzinne anegdoty, opisuje czas spędzony na Uniwersytecie Harvarda i przy stołach narad CIA. Wskazuje także przyszłe zadania Mosadu w obliczu nowych zagrożeń. To jedyna pozycja na polskim rynku, w której autor bez retuszu opowiada, jak to jest być szefem najpotężniejszej i najskuteczniejszej agencji wywiadowczej świata.


Stamateas Bernardo.Toksyczni ludzie. Warszawa: Bellona, copyright 2022

 toksyczni ludzie

Wszyscy każdego dnia napotykamy na swej drodze osoby toksyczne. Nie sposób tego uniknąć. Któż z nas nie miał do czynienia z szefem-tyranem, wścibskim sąsiadem, zawistnym współpracownikiem lub pełnym pretensji członkiem rodziny? Któż nie był zmuszony stawić czoła kłamcom, bufonom, cholerykom, defetystom? Kontakt z takimi ludźmi wiąże się zawsze z dużym dyskomfortem, a czasami wręcz całkowicie dezorganizuje nasze życie, rujnuje marzenia i niweczy plany.

• Jak zatem rozpoznać te osoby?
• Co sprawia, że zachowują się w tak destrukcyjny sposób?
• Jak się przed nimi ochronić i nauczyć się stawiać im granice?


Tambor Agnieszka. Śląskie ścieżki filmowe. Katowice: Wydawnictwo Gnome, 2022

lskie cieki filmowe

Śląskie ścieżki filmowe to publikacja przeznaczona dla każdego, kto chciałby bliżej poznać rodzinny region autorki. Powstała ona z myślą o szeroko rozumianej edukacji kulturowej – treści, które w książce zostały zawarte odnoszą się bowiem nie tylko bezpośrednio do filmu znalazło się w niej miejsce dla słynnych śląskich beboków, najważniejszych placówek medycznych w regionie oraz dla muzyki. Zjawiska i fakty wybrane do podręcznika pozwalają na ich wykorzystanie zarówno w pracy z obcokrajowcami uczącymi się języka polskiego jako obcego i poznającymi kulturę polską, jak i staną się na pewno użyteczne na zajęciach z edukacji regionalnej. Wierzę także, że przeszkodą w podążaniu śląskimi ścieżkami filmowymi nie będzie (nie)znajomość języka polskiego, znajdą się bowiem w książce teksty i zadania bardzo trudne z perspektywy poziomu językowego, a także takie, które będzie w stanie zrealizować ktoś dopiero poznający „polską godkę”. Przeszkodą w korzystaniu z książki nie będzie też na pewno wiedza realioznawcza – każdy temat jest bowiem kompilacją tekstów, dodatkowych wyjaśnień oraz ćwiczeń – zatem jeśli czytelnik nie ma pojęcia o Śląsku, dowie się wszystkiego, co wiedzieć powinien. Jeśli jednak czuje się dość pewnie w meandrach śląskości, liczę, że książka go nie zawiedzie – na pewno będzie się dobrze bawił i pogłębi swoją wiedzę.

 


Notatki przygotowano na podstawie informacji zawartych na stronach internetowych wydawnictw.