LITERATURA BELETRYSTYCZNA

LITERATURA POPULARNONAUKOWA

 

 

Chmielecki Michał. Techniki negocjacji I wywierania wpływu. Gliwice : Helion, copyright 2021

techniki negocjacji i wywierania wplywu w iext71662746 

Prowadzenie biznesu bez umiejętności negocjowania jest prawie niemożliwe. Negocjować muszą właściciele firm, menedżerowie i kierownicy oraz pracownicy każdego działu, który ma kontakt z klientami lub dostawcami. Zdolność do uważnego wysłuchania potrzeb drugiej strony, a następnie do wypracowania rozwiązania korzystnego i dla nas, i dla partnera biznesowego stanowi warunek budowania owocnych, długotrwałych relacji, pozwalających w efekcie zwiększać wpływy i zyski przedsiębiorstwa.

Ta książka wyczerpująco wyjaśnia, na czym polegają profesjonalnie prowadzone negocjacje, oraz podpowiada, z których technik negocjacyjnych warto korzystać i o jakich zasadach negocjatorskich należy zawsze pamiętać. Wskazuje, które tematy warto poruszać w rozmowie biznesowej, a które lepiej pominąć. Pozwala zrozumieć wagę planowania procesu negocjacyjnego i dobrze przygotować się do dyskusji. Nie zabrakło omówienia najważniejszych metod wywierania wpływu oraz skutecznych sposobów na nawiązywanie szczerych i długotrwałych relacji, a także wskazówek, jak radzić sobie z własnymi emocjami i niwelować pojawiające się przy okazji negocjacji konflikty.

Deportacje Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku . - Wydanie 2 rozszerzone i zaktualizowane. Katowice : Instytur Pamięci Narodowej, 2020

deportacje grnolzakw do zsrs  

W drugim wydaniu teki został zachowany podział na Materiały dla nauczyciela, Materiały dla ucznia oraz Karty. Nowym elementem, stanowiącym integralną część teki, jest płyta CD DVD. Materiały dla nauczyciela zawierają pięć scenariuszy lekcji, które mogą być wykorzystane na zajęciach z historii, języka polskiego, godzinie wychowawczej, lekcji regionalnej czy wiedzy o społeczeństwie w najwyższych klasach szkoły podstawowej i w szkołach ponadpodstawowych. Zachęcamy nauczycieli do okazjonalnego wykorzystania Dodatkowych ćwiczeń i małych projektów badawczych, fragmentów prac konkursowych (Kalejdoskop wydarzeń we wspomnieniach rodzin), a także unikatowego materiału ikonograficznego i map znajdujących się na Kartach oraz nagrań na płycie DVD dołączonej do teki (notacje, film Przemilczana tragedia). Dla osób planujących rozszerzenie zajęć poświęconych deportacjom polecamy propozycje wycieczek edukacyjnych oraz przykładowe tematy esejów. Zarówno uczniom, jak i nauczycielom zamierzającym pogłębić swoją wiedzę na temat wywózek zaproponowano odpowiednią bibliografię, natomiast podstawową wiedzę można zdobyć podczas lektury Wprowadzenia autorstwa dr. Dariusza Węgrzyna. Uzupełnienie wiedzy stanowią dwa kalendaria: Kalendarium wydarzeń oraz Kalendarium wkroczenia Armii Czerwonej na Górny Śląsk (styczeń – maj 1945 roku) oraz Wybór źródeł. Michał Skwara, prokurator OKŚZpNP IPN w Katowicach, omawia efekty prowadzonego śledztwa „w sprawie zbrodni komunistycznej, będącej jednocześnie zbrodnią przeciwko ludzkości, polegającej na deportacji mieszkańców Śląska – Górnego, Opolskiego i Cieszyńskiego, połączonej ze szczególnym udręczeniem”

Gibas Jarosław. Psychopata : w pracy, w rodzinie I wśród znajomych : instrukcja obsługi. Gliwice : Helion, copyright 2021

psychopata w pracy w rodzinie i wsrod znajomych instrukcja obslugi w iext71668867

Zdemaskuj go i przejmij kontrolę nad swoim życiem. Psychopaci są wśród nas. Trafiamy na nich w relacjach prywatnych i zawodowych, spotykamy ich na swojej drodze, czasem funkcjonujemy z nimi na co dzień. Często nieświadomie, ponieważ inteligentny psychopata potrafi bardzo dobrze się kamuflować i udawać kogoś, kim nie jest: na przykład przyjaciela lub troskliwego opiekuna. Oczywiście do czasu. W pewnym momencie maski opadają, tamy puszczają i pan P. odsłania przed nami swoją prawdziwą twarz. Zapytany o radę psycholog powie wówczas: "Nie czekaj, uciekaj. Rzuć go i ratuj siebie". Tyle że to nie zawsze jest takie proste. Nie zawsze możliwe.

Są sytuacje, w których rozstanie z psychopatą nie jest realną opcją. Bo łączą nas więzi rodzinne, zawodowe albo towarzyskie. Wówczas nie ma innego wyjścia, jak nauczyć się radzić sobie z panem P. Żeby jednak było to możliwe, musimy umieć prawidłowo go rozpoznawać. A co, jeśli pan P. świetnie się kamufluje i potrafi skutecznie mylić tropy podczas testów psychologicznych i kwalifikacji? Na szczęście istnieje jeden niezawodny sposób: możemy go rozpoznać po narzędziach i technikach, które stosuje. Poznanie tych narzędzi, zrozumienie ich mechaniki i konstrukcji daje nam dodatkową broń: możemy stać się sprytniejsi niż pan P., a to najlepsza metoda, by się przed nim chronić. I temu właśnie poświęcona jest ta książka!

 

Gołasz Zbigniew. Oczy całego świata skierowane są teraz na Górny Śląsk : rok 1919 na Górnym Śląsku : katalog wystawy

oczy caego wiata skierowane 

W 1919 roku Górny Śląsk znalazł się w centrum uwagi światowej i podmiotem polityki wielkich mocarstw. Spór o przynależność państwową regionu, do jakiego doszło po I wojnie światowej pomiędzy odrodzoną Polską a Niemcami znalazł swoje odbicie w traktacie pokojowym podpisanym w Wersalu. Jego artykuł 88 stanowił, że o przynależności spornego obszaru zadecydują w głosowaniu jego mieszkańcy. Ogarnięty rewolucją społeczno-polityczną obszar przechodził równoległą rewoltę narodową, a tłem tych wydarzeń był powojenny kryzys gospodarczy. Niezadowolenie z wersalskich decyzji doprowadziło do wybuchu latem polskiego powstania, które zakończyło się katastrofą i represjami niemieckimi, a w efekcie wzrostem propolskich sympatii i sukcesie obozu polskiego w wyborach komunalnych jesienią 1919 r. Był to optymistyczny prognostyk przed mającym się odbyć plebiscytem. W stulecie tych wydarzeń katowicki IPN przygotował wystawę na ten temat. Publikacja jest katalogiem towarzyszącym ekspozycji, poszerzonym o dodatkowy materiał ilustarcyjny.

Grzesiak Jan. Rozboje sceniczne : wystąpienia publiczne bez tremy. Gliwice :Helion, 2020

rozboje sceniczne wystapienia publiczne bez tremy w iext71662166 

Raz na zawsze pożegnaj tremę przed występami publicznymi! Czy zdarza Ci się odczuwać dyskomfort, kiedy masz przemówić do większej grupy ludzi? Do tego stopnia, że czasem wolisz zrezygnować, niż stanąć przed audytorium - nawet złożonym z Twoich znajomych? A kiedy już wystąpisz i jest po wszystkim, czujesz, że można było zrobić to lepiej? Jeśli tak - koniecznie sięgnij po książkę Jana Grzesiaka! Jeżeli natomiast jesteś sprawnym mówcą, ale chcesz, by Twoje wystąpienia były jeszcze skuteczniejsze, a ludzie słuchali ich z prawdziwą fascynacją - to także książka dla Ciebie. Autor jest nie tylko trenerem z wieloletnim doświadczeniem, ale też aktorem wykorzystującym sceniczne doświadczenie podczas swoich pełnych pasji i humoru szkoleń. Nauczy Cię między innymi, jak:

 • Pokonać niechęć do publicznych wystąpień

 • Panować nad oddechem

 • Modulować głos i odpowiednio go emitować

 • Wykorzystywać w wystąpieniach mowę ciała

 • Nadawać swoim słowom odpowiedni rytm

 • Uwolnić charyzmę, która sprawi, że ludzie będą kochali Cię słuchać

 • Zarażać audytorium swoją energią

Przemień swoje występy sceniczne w prawdziwe, niezapomniane spektakle. Dasz radę, o ile będziesz sumiennie i systematycznie wykonywać wszystkie zawarte w książce ćwiczenia. Wówczas autor da Ci stuprocentową gwarancję, że wystąpienia publiczne staną się Twoją prawdziwą pasją!

Hadnagy Christopher. Socjotechnika : metody manipulacji i ludzki aspekt bezpieczeństwa. Gliwice : Helion, 2021

socjotechnika metody manipulacji i ludzki aspekt bezpieczenstwa w iext71662846

Człowiek jest istotą społeczną. To zrozumiałe, że każda część ciała informuje o emocjach danej osoby. Umiejętność świadomego korzystania z komunikacji niewerbalnej pomaga w zrozumieniu odczuć rozmówcy. Pomaga też w dostrzeżeniu dyskomfortu, a nawet zauważeniu ukrywanych emocji, takich jak gniew, radość, strach czy smutek. Zdolność do rozpoznawania tych oznak i ich prawidłowa interpretacja z pewnością poprawiają komfort komunikacji, jednak znaczenie tej umiejętności jest o wiele większe: socjotechnika jest nieodzownym elementem działania hakerów, przestępców czy służb specjalnych. Korzystanie z wiedzy socjotechnicznej i jej zdobyczy pozwala zachować kontrolę w każdej sytuacji, gdy mamy do czynienia z komunikowaniem się ludzi ze sobą. Dzięki tej książce udoskonalisz swoje umiejętności komunikacyjne: nauczysz się odczytywać niewerbalne wskazówki i samemu prezentować niewerbalne wzmocnienia. Z jednej strony zaczniesz lepiej rozumieć przekaz innych ludzi, z drugiej - sprawisz, że rozmówcy zaczną cenić komunikowanie się z Tobą. Szybko zauważysz, jaka to cenna umiejętność: jako specjalista do spraw bezpieczeństwa będziesz skuteczniej edukować współpracowników i zwalczać cyberataki. Jako osoba działająca publicznie łatwiej przekonasz ludzi do swoich idei. Dowiesz się, jak naukowe zdobycze socjotechniki mogą być wykorzystywane do różnych celów: dobrych, złych czy po prostu brzydkich. Wiedza zdobyta dzięki tej lekturze oraz odrobina krytycznego myślenia staną się Twoim najlepszym zabezpieczeniem.

W tej książce między innymi:

  • prawdziwa wiedza o mowie ciała i ekspresji mimicznej człowieka

  • metody zdobywania zaufania wykorzystywane do nieetycznych celów

  • tajniki warsztatu "hakera umysłów"

  • czynnik ludzki jako zagrożenie bezpieczeństwa systemu informatycznego

  • jak neutralizować rosnące zagrożenie ze strony nieetycznych socjotechników


Kasprzak Barbara. Pejzaż akustyczny : szkice o słuchaniu i rozumieniu literatury. Poznań : Wydawnictwo Poznańskie Studia Polonistyczne, 2010

Pejzaz akustyczny 3d 

Pejzaż akustyczny to zbiór tekstów opublikowanych w latach 1975-2007, poświęconych dialogowi sztuki słowa i sztuki dźwięku. Na tom składają się studia poświęcone Witkacemu, doskonałe analizy poezji dawnej i współczesnej (m.in. J. Kochanowski, A. Mickiewicz, B. Leśmian, J. Przyboś i M. Białoszewski), a także rozprawy dotyczące sztuki dziecka i dydaktyki. Zebrane artykuły to nie tylko świadectwo nowatorskich rozwiązań metodycznych w dziedzinie korespondencji sztuk, ale także odważna i konsekwentna realizacja założeń dotyczących roli przeżycia w procesie odbioru sztuki. Pejzaż akustyczny to książka przeznaczona dla miłośników muzyki i poezji, dla nauczycieli poszukujących ciekawych pomysłów dydaktycznych, wreszcie dla naukowców zainteresowanych problemami percepcji i wielozmysłowości. Dopełnieniem tomu jest zestawienie bibliograficzne (ok. 300 pozycji), zbiór publikacji, które w różny sposób i na różnym poziomie naukowej refleksji wsłuchują się w dialog literatury i muzyki.

Kotlarek Monika. Borderline czyli Jedną nogą nad przepaścią. Gliwice : Helion, copyright 2021

borderline czyli jedna noga nad przepascia w iext71666615 

Poradnik i ćwiczenia dla osób z osobowością borderline oraz ich bliskich i opiekunów.

Przewodnik po życiu na krawędzi.

Borderline, czyli w pełnym brzmieniu borderline personality disorder. Po polsku: osobowość chwiejna emocjonalnie podtypu granicznego. Brzmi poważnie? Słusznie, bo sprawa jest poważna. Życie z borderline można porównać do wiecznego balansowania nad przepaścią, w ciągłym lęku, że kolejny krok może oznaczać upadek. Góra - dół. Góra - dół. Radość - smutek - wściekłość - depresja - obojętność. Tak opisuje to autorka. Przez cały czas, w każdej sekundzie - bo o ile chorzy zmagający się z chorobą dwubiegunową doświadczają przynoszących krótkotrwałą ulgę stanów pomiędzy skrajnymi wahaniami nastroju, o tyle osoby z borderline są pozbawione nawet tej odrobiny komfortu.

Borderline nie jest chorobą, a typem osobowości. Co oznacza, że - inaczej niż w przypadku depresji czy zaburzeń lękowych - nie da się go wyleczyć w tradycyjnym rozumieniu tego słowa. Z borderline trzeba nauczyć się żyć, a pomóc w tym może odpowiednia terapia. Monika Kotlarek, oprócz podpartych rzetelną wiedzą naukową obserwacji na temat borderline, zawarła w książce także historie osób, u których zdiagnozowano ten podtyp osobowości. Stworzyła w ten sposób swoisty przewodnik po życiu z borderline, przydatny dla samych chorych, ale także dla ich bliskich czy terapeutów. Przewodnik, który pomoże zrozumieć i wesprzeć - bez szufladkowania ani stygmatyzowania.

 

Kubacki Artur. Tłumaczenie poświadczone : status, kształcenie, warsztat i odpowiedzialność tłumacza przysięgłego. Warszawa : Wolters Kluwer Polska, 2012

tumaczenie powiadczone 

Prezentowana publikacja jest pierwszym na polskim rynku wydawniczym przystępnie napisanym i aktualnym kompendium wiedzy na temat ustanawiania, statusu i odpowiedzialności tłumaczy przysięgłych w Polsce. Opisano w niej system kształcenia kandydatów na tłumaczy przysięgłych, metody doskonalenia adeptów zawodu, procedury egzaminowania i ustanawiania, metodykę wykonywania tłumaczenia poświadczonego oraz przysięgłego tłumaczenia słowa żywego w różnych instytucjach, a także odpowiedzialność zawodową wiążącą się z wykonywaniem tej profesji.

Kandydaci na tłumaczy przysięgłych znajdą w książce wiele cennych wskazówek, jak przygotowywać się do egzaminu państwowego na tłumacza, zaś praktykujący tłumacze przysięgli będą mogli znacząco poszerzyć swoją wiedzę o wykonywanym zawodzie i wiążących się z nim obowiązkach.

Na szczególne polecenie zasługuje omówienie praktycznych zasad wykonywania zawodu tłumacza przysięgłego, poparte wzorcowymi tłumaczeniami mającymi charakter tłumaczenia poświadczonego, które opatrzono obszernymi komentarzami.

 

Namysło Aleksandra, Bortlik-Dźwierzyńska Monika. Życie przechowane : mieszkańcy Górnego Śląska I Zagłębia Dąbrowskiego z pomocą Żydom w czasie II wojny światowej. Katowice : Instytut Pamięci Narodowej, 2020

ycie przechowane 

Katalog wystawy pt. „Mieszkańcy Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego z pomocą Żydom w czasie II wojny światowej”, pokazywanej po raz pierwszy w Muzeum w Gliwicach – Domu Pamięci Żydów Górnośląskich w lutym 2018 roku, opowiada zarówno o ludziach odważnych i zdeterminowanych, którzy gotowi byli poświęcić wszystko, aby uratować drugiego człowieka, jak i o tych, którzy bez tej pomocy nie mieliby szans na przetrwanie. Ratujący i ratowani balansowali niejednokrotnie na granicy życia i śmierci, mając świadomość, że ich losy są nierozerwalnie ze sobą związane. Dramatyczne wspomnienia jednych i drugich stały się inspiracją do tego, by w 21 historiach opowiedzieć o ich okupacyjnych losach, doświadczeniach, emocjach, dylematach, motywacjach – o ich wspólnym „przechowanym życiu”. Katalog został przygotowany w wersji dwujęzycznej – polsko-angielskiej.

 

Natta Matthew J. Jak zostać stoikiem : odporność emocjonalna i pozytywne nastawienie. Gliwice : Helion, copyright 2021

jak zostac stoikiem odpornosc emocjonalna i pozytywne nastawienie w iext71669031 

Oto inspirujący podręcznik, który uczy przyjmowania pozytywnego nastawienia do świata i samokontroli. Przedstawia proste techniki panowania nad swoimi emocjami i podążania ścieżką do poczucia trwałego szczęścia i spokoju. Pokazuje strategie i ćwiczenia duchowe, prowadzące do przebudowy sposobu percepcji, aby każdy mógł tworzyć lepsze związki, czerpać zadowolenie z codziennych spraw i stać się aktywnym członkiem społeczeństwa. Łatwo się przekonać, jak bardzo ta starożytna koncepcja filozoficzna pomaga w odnalezieniu spokoju. Wystarczy opanować trzy dyscypliny: dyscyplinę pragnienia, dyscyplinę działania i dyscyplinę akceptacji, a ich zastosowanie w codziennym życiu okaże się naturalne - i niezwykle satysfakcjonujące!

 

Tracy Brian. Zarabiaj więcej pieniędzy. Gliwice : Helion, 2021

zarabiaj wiecej pieniedzy w iext71663295 

Niezwykłe studium poświęcone cechom, nawykom i zachowaniom ludzi, którzy zbili majątek wyłącznie pracą własnych rąk. Temu zagadnieniu poświęcono ogromną liczbę badań i analiz. Okazuje się, że istnieje zestaw cech i zachowań, które sprawiają, że człowiek osiąga sukces finansowy. Można je w sobie wypracować, pielęgnując odpowiednie nawyki i wykorzeniając te mniej korzystne, właściwe ludziom ubogim i przeciętnym. Dzięki tej książce dowiesz się, co robić i czego się nauczyć, aby dołączyć do grona milionerów. Znajdziesz w niej bogatą skarbnicę wskazówek i praktycznych porad ułatwiających wykształcenie odpowiednich nawyków, a także szereg motywujących przykładów i prawdziwych historii ludzi, którzy odnieśli wielki sukces finansowy.

Dzięki tej książce dowiesz się, jak:

 • osobowość może ułatwić albo utrudnić zdobycie majątku,

 • wypracować nawyki milionerów,

 • przestawić się na myślenie typowe dla bogatych ludzi,

 • wdrożyć 7 nawyków powodzenia w biznesie,

 • wdrożyć 7 nawyków przynoszących sukces osobisty.

 

WarrenEd, Warren Lorraine. Opętania : historie prawdziwe. Poznań : Replika, copyright 2019

opetania historie prawdziwe w iext71667082 

Ed i Lorraine Warrenowie, najsłynniejsi i najbardziej szanowani demonolodzy świata, poświęcili kilka dziesięcioleci na badanie, potwierdzanie i wreszcie dokumentowanie niezliczonych przypadków zjawisk nie z tego świata. Zdumiewające doświadczenia Warrenów ze światem nadprzyrodzonym stały się inspiracją dla bestsellerowych książek i bijących rekordy popularności filmów, w tym Obecność, Annabelle czy The Amityville Horror.

Książka Opętania. Historie prawdziwe zawiera między innymi szczegóły dotyczące sprawy nastolatki, eksperymentującej z satanizmem i seansami spirytystycznymi, co sprawiło, że stała się ofiarą najbardziej przerażającego demona... Przeczytacie w niej również o miasteczku terroryzowanym przez morderczą, niepowstrzymaną siłę, tak złą, że mogło ją zrodzić wyłącznie piekło… a także o domu opanowanym przez bezlitosną, niszczycielską furię poltergeistów... Poznacie też szczegółowe fakty stojące za słynną posiadłością w Amityville.

 

 

Notatki przygotowano na podstawie informacji zawartych na stronach internetowych wydawnictw.