Justyna Wydra – spotkanie autorskie

5.12 – godz. 17:00 Sala wykładowa III piętro gmach główny Miejskiej Biblioteki Publicznej im. prof. Wł. Studenckiego w Bytomiu. Plac Jana III Sobieskiego 3.

5 grudnia w Miejskiej Bibliotece Publicznej w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki odbędzie się spotkanie z gliwicką pisarką Justyną Wydrą.

Justyna Wydra – autorka znana czytelniom z takich powieści jak „Esesman i Żydówka”, „Ponieważ wróciłam”, oraz najnowszego dzieła „Zaniemówienie”. Podczas autorskiego spotkania pisarka opowie o swoim dorobku literackim i inspiracjach.

Kilka słów o autorce:
Justyna Wydra – działa na Śląsku. Zawodowo para się promocją, marketingiem i słowem pisanym. Od zawsze kocha się w słowach. Szczególnie tych pisanych, śpiewanych i wypowiadanych na kinowym ekranie. Pracuje z nimi jako copywriter i autorka artykułów dla prasy drukowanej oraz internetowej. Po godzinach czyta i pisuje książki, prowadzi bloga, słucha muzyki i stara się nadrobić filmowe zaległości. Gdy ma już naprawdę serdecznie dosyć słów, zamyka za sobą drzwi i udaje się tam, dokąd pokieruje ją instynkt Włóczykija - najczęściej ląduje na górskim szlaku, bądź w północnych Włoszech. Z zawodu jest biologiem/zoologiem/entomologiem, i choć do dziś uwielbia podglądać owady, sama przed sobą przyznaje uczciwie, że powinna była obrać kurs na historię bądź polonistykę.

„Robótki na paluszkach”- spotkanie autorskie z Barbarą Palewicz-Ryży

11.12 – godz. 17:00 Sala wykładowa III piętro gmach główny Miejskiej Biblioteki Publicznej
im. prof. Wł. Studenckiego w Bytomiu. Plac Jana III Sobieskiego 3.

Barbara Palewicz –Ryży

Gliwiczanka, mama Zosi i Marianki. Od 2014 roku prowadzi program „Sztrykowanie na Ekranie” w TV Imperium. Z wykształcenia jest geografem, pracuję jako przewodnik w Kopalni Guido i Sztolni Królowa Luiza, a wcześniej w Jura Parku w Krasiejowie. Od 2011 roku prowadzi warsztaty dziewiarskie, w których m.in. uczy techniki „Robótki na paluszkach”. Efektem jest wydana nakładem Wydawnictwa REA książka, która zostanie zaprezentowana (z możliwością nabycia )podczas grudniowego spotkania z autorką.

Podczas spotkania autorskiego autorka poprowadzi mini warsztaty.

Zapraszamy wszystkich chętnych!

Książka „Robótki na paluszkach” to swoisty podręcznik do warsztatów. Krok po kroku prowadzi nas przez tajniki robótek na paluszkach, poczynających od prostych technik (łańcuszek), kończąc na tych bardziej skomplikowanych (robótki na okrągło) oraz podpowiada, jak nie popełniać błędów. Robótki na paluszkach to technika skierowana zarówno dla najmłodszych jak i doświadczone osoby dorosłe które już robią
na drutach czy szydełku a mają ochotę spróbować czegoś nowego.

Wstęp wolny

Wernisaż grupy plastycznej „Tęcza” Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Piekarach Śląskich.

05.12 – godz. 18:00  galeria Rotunda, gmach główny Miejskiej Biblioteki Publicznej
im. prof. Wł. Studenckiego w Bytomiu. Plac Jana III Sobieskiego 3

Grupa plastyczna TĘCZA powstała jako fakultet Piekarskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku / obecnie pod patronatem DDK Piekary. Na przestrzeni 13 lat skład grupy oscyluje w granicach 8-12 osób. Obecnie w pracach grupy uczestniczą : Ewa Andrzejewska, Urszula Cesarz, Joanna Chojnacka. Anna Dembecka, Alina Janczak, Joanna Konarska, Jadwiga Swoboda, Czesława Trzęsimiech i Teresa Wybraniec.

Nad całością opiekę sprawuje mgr Elżbieta Czarnecka, której celem jest uczynienie z grupy profesjonalnych twórców i dlatego każdy temat to nowe wyzwanie.

Twórczość grupy to nie tylko malarstwo w różnych technikach ale również inne, użytkowe formy plastyczne.

Prace grupy wystawiane były w wielu miejscach np. w Szybie Wilson w Nikiszowcu, Szybie Luiza w Zabrzu, na Senioraliach w Warszawie, nie zapominając o wielu miejscowych wystawach w Piekarach Śląskich.

Niektóre ze słuchaczek wystawiały swoje prace na wystawach indywidualnych.

Hasłem obecnej wystawy jest  OCENA NALEŻY DO SPOŁECZEŃSTWA.

Wystawa będzie dostępna do końca 2019 roku.

Wstęp wolny

Biblioteka to jest to!

3.12 – godz. 16.00. Wypożyczalnia Literatury dla Dzieci i Młodzieży, gmach główny Miejskiej Biblioteki Publicznej
im. prof. Wł. Studenckiego w Bytomiu. Plac Jana III Sobieskiego 3.

Projekt Biblioteka to jest to! pod tegorocznym hasłem Filmy i superherosi skierowany jest do dzieci w wieku szkolnym (szkoła podstawowa). W trakcie grudniowego spotkania  pod tytułem (Nie tylko) źli chłopcy dzieci poznają sylwetki – Lokiego, Jokera,  Maski, Deadpoola, Hancocka. Zastanowią się, co decyduje o tym, że bohater jest uznany za czarny charakter lub antybohatera. Czy ma na to wpływ destrukcja jaką bohater sieje wokół siebie (Hancock) czy może to, że świetnie bawi się kradnąc złoto (Maska). Poznają bohaterów filmu Liga Niezwykłych Dżentelmenów, w której pojawiły się postacie znane z XIX wiecznej literatury (m.in. Tomek Sawyer, niewidzialny człowiek). Uczestnicy zastanowią się, jaką rolę w filmach pełnią ci  „źli chłopcy”.
Oraz zaprojektują świąteczny prezent w tematyce spotkania.

Wstęp wolny.