Lipiec / sierpień  2021 r.

GALERIA ROTUNDA

Żwirko i Wigura. Bohaterowie przestworzy

Wystawa została zainicjowana przez Górnośląski Odział Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” w Katowicach, poświęcona jest pamięci podniebnych mistrzów, zwycięzców wielu zawodów lotniczych. 28 sierpnia 1932 r. pilot Franciszek  Żwirko i konstruktor Stanisław Wigura zwyciężyli w największej międzywojennej imprezie lotnictwa sportowego – Międzynarodowych Zawodach  Samolotów Turystycznych Challenge w Berlinie. Kilkanaście dni później – 11 września – zginęli w katastrofie, odbywając lot do Czechosłowacji.

Wystawa dostępna jest w galerii Rotunda Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bytomiu, w godzinach otwarcia biblioteki.

We wrześniu br. planowane są prelekcję dla uczniów bytomskich szkół klas średnich. Zajęcia przygotowane będą wraz z Górnośląskim Odziałem Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” w Katowicach. Terminy zajęć w ustaleniu.

Pytanie prosimy kierować na adres:

APETYT NA KSIĄŻKĘ

APETYT NA KSIĄŻKĘ to projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu z programu „Partnerstwo dla książki”. Działania w ramach projektu skierowane będą do dzieci i ich rodziców, młodzieży oraz osób 60+. W ramach projektu zostanie przeprowadzonych 10 imprez, na które złożą się warsztaty kreatywne oraz spotkania autorskie. Chcemy w ten sposób przekonać odbiorców projektu, że czytanie oraz bezpośrednie spotkanie z autorem są ciekawym sposobem na spędzanie czasu wolnego i mogą być inspiracją do dalszej twórczej aktywności. (w lipcu i sierpniu odbędzie się cześć warsztatowa projektu na jesień 2021 planowane są spotkania a autorami)

W okresie wakacyjnym odbędą się następujące warsztaty:

Seans w mobilnym planetarium

6.07 - godz. 10.30 i 11.30

Projekcja edukacyjna dla dzieci. Uczestnicy będą mogli udać się w podróż po nieboskłonie
i na własne oczy zobaczyć jak zbudowany jest Kosmos, co to takiego Układ Słoneczny
i gwiazdozbiory.

Warsztaty lizakowe

15.07 - godz. 11.00 i 12.00

Każdy z uczestników warsztatów będzie mógł zobaczyć, w jaki sposób cukiernicy wykonują lizaki, spróbować tych słodkości oraz wykonać własne słodycze.

Warsztaty malowania kubków z ceramiki

4.08 - godz. 11.00

Warsztaty artystyczne dla seniorów. Każdy z uczestników będzie mógł wykonać swój własny, niepowtarzalny kubek do kawy lub herbaty.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych” oraz logotypu Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu”

Na wszystkie warsztaty odbywające się w ramach projektu APETYT NA KSIĄŻKĘ będą obowiązywać zapisy pod nr. tel:

(32) 787 06 01 do 03 wew. 413

lub mailowo:

Zabawa pt. „Losujemy, malujemy, budujemy”. Odsłona II. LATO I WAKACJE

1.07 - 31.08

Zabawa skierowana do dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, inspirowana literaturą beletrystyczną i popularnonaukową. Tematem będzie LATO I WAKACJE i zagadnienia z nimi związane np. słońce, morze, góry, piasek, muszelki, żaglówka.

Aby wziąć udział w zabawie należy:

1. Przyjść do Wypożyczalni Literatury dla Dzieci i Młodzieży.
  2. Wylosować karteczkę z tematem pracy.
  3. Wykonać w domu pracę plastyczną ilustrującą wylosowane hasło (technika dowolna: kredki, farby, budowla z klocków lego, itp.).
  4. Zrobić zdjęcie swojej pracy i przesłać je na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub przynieść pracę do Wypożyczalni Literatury dla Dzieci i Młodzieży.

Zwieńczeniem zabawy będzie wirtualna wystawa przygotowana na stronie biblioteki oraz wystawa prac w Wypożyczalni Literatury dla Dzieci i Młodzieży.

Kącik Artystyczny „KreaTYwnia”

W lipcu Wypożyczalnia Literatury dla Dzieci i Młodzieży przygotuje nagranie z warsztatem artystycznym, skierowanym do najmłodszych czytelników. Dzieci będą mogły poznać technikę iris folding i wykonać przy jej zastosowaniu proste prace artystyczne.

Książka na wakacje

1.07 - 31.08

Wszystkich chętnych zapraszamy do wakacyjnej zabawy z książką. W wyznaczonych miejscach każdej z agend Działu Udostępniania Zbiorów czytelnicy znajdą propozycje książek, które mogą zabrać ze sobą na wakacje. Ponadto czytelnicy biorący udział w akcji, poproszeni zostaną aby zrobić zdjęcie pokazujące jak czytają naszą książkę na wakacjach. Z nadesłanych zdjęć po wakacjach stworzona zostanie galeria na stronie internetowej biblioteki.

Pytanie prosimy kierować na adres:

UWAGA! PODANE TERMINY MOGĄ ULEC ZMIANIE.