październik

GALERIA ROTUNDA

15.10.2021 r.

godz. 16:30

Otwarcie wystawy „Las wita was”. Wystawa została wypożyczona z Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka z Torunia. Działalność Galerii na stałe wpisała się w kalendarz wydarzeń kulturalnych o zasięgu międzynarodowym. Ich wychowankowie są laureatami wielu konkursów plastycznych w kraju i zagranicą. Przez ponad 50 lat działalności Galeria współpracowała z wieloma artystami plastykami i wspaniałymi pedagogami, którzy edukacji plastycznej dzieci i młodzieży poświęcili swój czas i doświadczenie. Wystawa dostępna będzie do końca października w godzinach otwarcia biblioteki. Wydarzenie jest organizowane w współpracy z Bytomskim Centrum Kultury w Bytomiu w ramach „BECEK CZYTA. BYTOMSKI FESTIWAL LITERACKI DLA DZIECI I MŁODZIEŻY”.

Godz. 17:00 

Warsztaty online z Tomaszem Samojlikiem w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bytomiu. Dzieci oraz młodzież zaprosimy na Inspirujące i kreatywne spotkanie z autorem, doktorem habilitowanym nauk biologicznych i specjalistą w dziedzinie historii przyrodniczej, który pisze książki, rysuje i tworzy komiksy, doskonale łącząc fabuły z dozą wiedzy przyrodniczej. Celem jego twórczości jest przełożenie specjalistycznej wiedzy naukowej na język zrozumiały dla młodych odbiorców. Podczas spotkania na bazie swoich książek i komiksów (m. in. seria książek o żubrze Pompiku, komiksy „Ryjówka przeznaczenia” i „Umarły Las”, picturebooki „O rety! Przyroda” i „O rety! Przyroda świata” oraz książka harmonijkowa „Pikotek chce być odkryty”) opowie o fascynującym świecie przyrody i swoich doświadczeniach z adaptacją jego książek i komiksów na inne media, np. gry planszowe, słuchowiska czy filmy animowane. Podczas części warsztatowej uczestnicy dowiedzą się, jak proste może być rysowanie bohaterów książek i komiksów autora. Spotkanie będzie doskonałym narzędziem do rozwijania zainteresowań czytelniczych, promującym wśród dzieci książki o tematyce przyrodniczej. Wydarzenie jest organizowane w współpracy z Bytomskim Centrum Kultury w Bytomiu w ramach „BECEK CZYTA. BYTOMSKI FESTIWAL LITERACKI DLA DZIECI I MŁODZIEŻY”.

 

22.10.2021- 30.11.2021 r. 

OFFO IX OGÓLNOPOLSKI FESTIWAL
FOTOGRAFII OTWORKOWEJ

OFFO 2021 to dziewiąta edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Fotografii Otworkowej organizowanego przez Grupę Trzymającą OFFO. Jest to impreza cykliczna (biennale), która nie ma odpowiednika w polskim środowisku fotograficznym, a znana jest także poza granicami kraju. OFFO jest Festiwalem gromadzącym twórców, którzy posługują się fotografią otworkową (pinhole photography).

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bytomiu podczas festiwalu OFFO, zaprezentuje swoja twórczość aż trzech artystów z Polski, Czech i Francji.

Pavel Piňos – Czechy    "Villa Tugendhat, Lensless."     (Rotunda parter)
Kuba Luboradzki – Polska/ Warszawa  „Fregata i okolice”     (Rotunda I piętro)
Georgii Vinogradow - Francja   „Looking for a friend”     (Rotunda I piętro)

 

Spotkanie autorskie z Grzegorzem Kasdepke

15.10.2021 r., godz. 12.00 sala wykładowa

Spotkanie autorskie odbędzie się w ramach projektu APETYT NA KSIĄŻKĘ dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu z programu „Partnerstwo dla książki”. Działania kierowane są do dzieci i ich rodziców, młodzieży oraz osób 60+. Na projekt złożyły się warsztaty kreatywne oraz spotkania autorskie. Grzegorz Kasdepke to jeden z najbardziej poczytnych autorów książek dla dzieci i młodzieży. Twórca słuchowisk radiowych i laureat wielu prestiżowych nagród oraz wyróżnień. W 2002 r. za książkę "Kacperiada" otrzymał literacką nagrodę im. Kornela Makuszyńskiego oraz wyróżnienie w konkursie Dziecięcy Bestseller Roku.

Spotkanie autorskie z Ewą Chotomską

20.10.2021 r., godz. 11.00 sala wykładowa

Spotkanie autorskie odbędzie się w ramach projektu APETYT NA KSIĄŻKĘ dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu z programu „Partnerstwo dla książki”. Działania kierowane są do dzieci i ich rodziców, młodzieży oraz osób 60+. Na projekt złożyły się warsztaty kreatywne oraz spotkania autorskie. Ewa Chotomska - autorką książek dla dzieci oraz licznych scenariuszy (m.in. do popularnego Tik-Taka, w którym wcielała się w rolę niezapomnianej Ciotki Klotki). Na spotkaniu pani Ewa będzie mówić o swojej twórczości oraz twórczości swojej matki Wandy Chotomskiej.

Na spotkania obowiązują zapisy: brak miejsc

Wypożyczalnia Literatury dla Dzieci i Młodzieży
Gmach Główny MBP – rotunda – I piętro
tel. (32) 787 06 01 do 03 wew. 413
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

W świecie kolekcjonerów i hobbystów „Pasje rodziny Mazurkiewiczów”

6.10 – 25.10.

gmach główny, Hol I piętro

Serdecznie zapraszamy wszystkich odwiedzających bibliotekę do obejrzenia wystawy „Pasje rodziny Mazurkiewiczów” z cyklu „Kolekcjonerzy i hobbyści”. W tej utalentowanej rodzinie prawie wszyscy są uzdolnieni artystycznie. Mama Urszula, ojciec Grzegorz oraz córki Patrycja i Sylwia od lat tworzą przepiękne przedmioty. Na wystawie podziwiać można makramy, łapacze snów, serwety i obrusy szydełkowe, ozdoby świąteczne sporządzane metodą haftu temari w wykonaniu Pani Urszuli, przedmioty użytku codziennego oraz ozdoby wykonane przez Pana Grzegorza na tokarce tradycyjnej w mosiądzu i drewnie (m. in. świeczniki, dziadki do orzechów, lampki górnicze) oraz na tokarce CNC (obraz „Ostatnia wieczerza Pańska”). Patrycja i Sylwia prace swoje wykonują metodą explodin box, decoupage, za pomocą satynowej wstążki czy filcu i włóczki. Tu  zobaczyć możemy przepiękne anioły, albumy na zdjęcia, kartki urodzinowe, zakładki do książek i wiele innych przedmiotów. Patrycja realizuje się również jako malarka.

Projekt jest imprezą  cykliczną, odbywająca się  raz do roku w formie wystawy. Tym razem prace swoje zaprezentuje rodzina Mazurkiewiczów. Wszyscy członkowie tej rodziny mama, ojciec, dwie siostry i brat rozwijają swoje pasje artystyczne. Spod ich rąk wychodzą przepiękne rzeczy, które potem stają się ozdobą wnętrz.

4.10 - 29.10.

gmach główny, Hol II piętro

Wystawa fotografii pt. „ŚLĄSK NOCĄ”

Zapraszamy na wystawę prac naszego Czytelnika pana Tomasza Kopca, autora zdjęć, w których widać autentyczne piękno i pasję. Wystawa fotografii pt. „ŚLĄSK NOCĄ” zapoczątkuje cykl, który będzie przedstawiał pasje naszych czytelników, wśród których znajdują się osoby posiadające różne talenty, zdolności i pasje, warte pokazania.

 

Prosimy pamiętać o tym, że na niektóre imprezy obowiązuje limit miejsc.

UWAGA! PODANE TERMINY MOGĄ ULEC ZMIANIE.