Wystawa miesięcznika „Ty i ja”

10.01 - godz. 18:00 galeria Rotunda, gmach główny Miejskiej Biblioteki Publicznej im. prof. Wł. Studenckiego w Bytomiu. Plac Jana III Sobieskiego 3.

Miejska Biblioteka Publiczna w Bytomiu zaprasza na wystawę miesięcznika „Ty i ja”. Wystawa odbędzie się w galerii Rotunda, której będzie towarzyszyć oprowadzenie kuratorskie oraz pokaz slajdów.

Oprowadza: Bartłomiej Kozłowski

Pierwsza wystawa miesięcznika miała miejsce w Gliwicach w galerii Melina 2019 roku. Dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem na Rzecz Rozwoju Kultury "Melina" możemy zaprezentować wystawę w Bytomiu. Zanim wystawa ruszy w Polskę, do końca stycznia 2020 r. będzie dostępna w galerii Rotunda.

Kilkadziesiąt egzemplarzy magazynu zostanie udostępniona dla gości podczas uroczystego otwarcia wystawy. A do końca stycznia czytelnicy będą mogli wypożyczyć egzemplarze
na miejscu ( w informatorium, gmach główny I piętro).

„Ty i ja” wystawa miesięcznika wydawanego w latach od maja 1960 do grudnia 1973. Magazyn drukowany w siermiężnych latach sześćdziesiątych, wyróżniał się artystyczną
i niekonwencjonalną szatą graficzną. Szczególną uwagę zwracała już sama okładka czasopisma. Przygotowywali je, chociażby Roman Cieślewicz, Henryk Tomaszewski, Jan Młodożeniec, Waldemar Świerzy. W środku czekały a czytelnika artykuły o tematyce kulturalnej ze świata: sztuki, kina, teatru, muzyki. Były ciekawe porady kulinarne, świetne tłumaczenia zachodniej literatury, moda, przedruki z pism zagranicznych.
Za fotografie do artykułów odpowiadali Tadeusz Rolke, Jan Wilk, Krzysztof Gierałtowski.
„Ty i Ja” było określane jako „przedsmak lepszej cywilizacji”, a także „produkt małej stabilizacji”. Wartość artystyczna ilustrowanego miesięcznika sprawiła, że jest on dziś nie tylko świadectwem epoki, ale dla wielu stał się obiektem kolekcjonerskim i to nadało mu szczególną pozycję na tle innych polskich magazynów.

„Bytomskie zakątki w zimowej scenerii”

10.01 - godz. 18:00, hol II piętro, gmach główny Miejskiej Biblioteki Publicznej im. prof. Wł. Studenckiego w Bytomiu. Plac Jana III Sobieskiego 3.

"Bytomskie zakątki w zimowej scenerii" wystawa prac plastycznych Przedszkola Miejskiego nr 15 w Bytomiu im. Misia Uszatka.

Klub Czytających Rodzin

25.01 - godz. 10.30. Wypożyczalnia Literatury dla Dzieci i Młodzieży, gmach główny Miejskiej Biblioteki Publicznej im. prof. Wł. Studenckiego w Bytomiu.
Plac Jana III Sobieskiego 3.

Kluby Rodzinnego Czytania to jeden z elementów kampanii społecznej Fundacji ABC XXI Cała Polska Czyta Dzieciom. Ich głównym zadaniem jest promowanie spędzania wolnego czasu w kręgu rodzinnym z książką. Podczas pierwszego w nowym roku spotkania dzieci wraz z rodzicami czytać będą popularne wiersze i opowiadania o tematyce zimowej. Przewidziane są również zajęcia plastyczne oraz gry i zabawy.