PAŹDZIERNIK

Bytomski Festiwal Literacki dla Dzieci i Młodzieży „Becek Czyta”

Festiwal w bibliotece

GALERIA ROTUNDA

14 października (piątek), godz. 17.00

Otwarcie wystawy ilustracji pt. MARZENIA KRASNOLUDKÓW, autorstwa Macieja Szymanowicza. Zabierzemy Was w podróż po domu, w którym trawnik marzy o prysznicu, poznacie samosprzątające się klocki, zobaczycie w jakich pozycjach najlepiej się marzy i w ogóle wszystko Was na tej wystawie zaskoczy, bo to wystawa o MARZENIACH i o KRASNOLUDKACH, które mieszkają w szufladach i tam schowane również bujają w obłokach.

Zaraz po otwarciu wystawy zapraszamy na otwarte warsztaty!

Zastanawialiście się kiedyś czym są marzenia, albo nad tym skąd się biorą? My znamy osobę, która potrafi odpowiedzieć na to pytanie, i co więcej napisała i zilustrowała książkę o MARZENIACH. Zapraszamy na niezwykłe spotkanie z Maciejem Szymanowiczem, znanym Wam bardzo dobrze z książki o Krasnoludkach ich głupotkach, faktach i mitach. Będzie śmiesznie, kreatywnie i bardzo twórczo!

14 października (piątek), godz. 17.15

Wiek: +4

Organizator zastrzega sobie prawo do zmian w repertuarze.

Bytomski Festiwal Literacki dla Dzieci i Młodzieży. BECEK CZYTA dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – program „Promocja czytelnictwa”.


Bytomski Festiwal Literacki dla Dzieci i Młodzieży. BECEK czyta ma swój profil na FB zapraszamy do odwiedzenia i polubienia BECEK CZYTA.

15 października (sobota), godz. 11:00

Wiek: +4

Zapraszamy na oprowadzanie po wystawie pt. MARZENIA KRASNOLUDKÓW, autorstwa Macieja Szymanowicza.
Zwiedzaniu wystawy towarzyszyć będą warsztaty plastyczne nawiązujące do ilustracji autora wystawy.


 

W świecie kolekcjonerów i hobbystów - Rękodzieło

Od 5  do 26 października

Budynek główny, hol I piętro

Projekt jest imprezą cykliczną, odbywająca się raz do roku w formie wystawy. Tym razem zobaczymy prace pani Urszuli Markusik, która swoje zamiłowanie do szydełkowania odkryła we wczesnej młodości. Z czasem to zamiłowanie przerodziło się w hobby. Część kolekcji pani Urszula zaprezentuje w bytomskiej bibliotece.


 

PASJE TO … - „ Życie wypełnione kolorami”

Od 03 do 28 października

Budynek główny, hol II piętro

Wystawa prac naszej wieloletniej czytelniczki Pani Urszuli Patschek zatytułowana „ Życie wypełnione kolorami” z cyklu PASJE TO… . Pani Urszula to osoba o wielu talentach, zajmuje się między innymi: robótkami ręcznymi, malowaniem i rysowaniem różnymi technikami, wyrobem ozdób świątecznych, tworzeniem kartek okolicznościowych. a i to jeszcze nie wszystkie.


 

Otwarta debata- wydarzenie jest otwarte dla wszystkich zainteresowanych

19 października 2022 roku godzina 14.00

Sala wykładowa Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bytomiu, plac Jana III Sobieskiego 3

Organizatorzy:

Miejska Biblioteka Publiczna im. Prof. Władysława Studenckiego w Bytomiu

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Józefa Lompy w Katowicach Filia w Bytomiu

Wyzwania edukacji regionalnej w XXI wieku – debata ekspercka

Osoby biorący udział w debacie: Robert Ciupa - Dyrektor Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach, dr hab.Maciej Fic, prof. UŚ, Barbara Freier-Pniok – Naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Bytomiu, Ryszard Mozgol – Naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Katowicach, Marek Smuda – nauczyciel historii, regionalista.

Moderator: dr Sebastian Rosenbaum (IPN Oddział w Katowicach).

W trakcie debaty zaproszeni goście omówią istotę edukacji regionalnej na Górnym Śląsku, spróbują scharakteryzować od kiedy możemy mówić o takim nauczaniu na terenie naszego regionu, zastanowią się nad elementami charakterystycznymi dla tego typu edukacji oraz omówią jej główne cele. Eksperci biorący udział w dyskusji, to osoby z dużym doświadczeniem praktycznym (nauczyciele, nauczyciele akademiccy, redaktorzy platformy cyfrowej „Eduś”), którzy przedstawią także działania i kierunki rozwoju edukacji regionalnej na przykładzie: Instytutu Pamięci Narodowej, Uniwersytetu Śląskiego, szkół podstawowych i średnich. Elementem wieńczącym debatę będą pytania publiczności dotyczące poruszanych zagadnień.


WRZESIEŃ

10.09

GODZ. 12.00 

"BYTOM - ach, co to był za ślub" – wystawa w ramach V Światowego Zjazdu Bytomian

Galeria Rotunda

Otwarcie wystawy 10 września„ Ach co to był za ślub”. 
Ekspozycja dostępna będzie do końca września br.

19.09

Na bibliotecznym kanale YouTube zostanie opublikowane nagranie. Fragmenty książki Doktor Dolittle i jego zwierzęta Hugh Loftinga przeczyta nasza czytelniczka - nauczycielka Szkoły Podstawowej nr 5 w Bytomiu pani Aleksandra Piasecka.

22.09 godz. 10.30

29.09 godz. 10.30

Biblioteka – dobre miejsce dla dzieciaka
Lekcje biblioteczne dla przedszkolaków z Przedszkola Miejskiego nr 59 w Bytomiu.

16.09 godz. 16.30

Spotkanie autorskie z Agatą Listoś - Kostrzewą - autorką książki Ballada o śpiącym lwie.

Dofinansowano ze środków Instytutu Książki pochodzącej z dotacji celowej Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Spotkanie skierowane do klubowiczów dyskusyjnych klubów książki działających w MBP w Bytomiu oraz do wszystkich osób zainteresowanych.

Miejsce: Sala wykładowa MBP w Bytomiu (III piętro)

27.09 godz. 15.30

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki „Co i jak”

Wybrana książka: Ręcznikiowiec Joanny M. Chmielewskiej

29.09 godz. 11.00

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki „Niedosyt”

Wybrana książka: Trzy tłumaczki Krzysztofa Umińskiego

29.09 godz. 17.00

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki „Trzynastka”

Wybrana książka: Narzeczona Schulza Agaty Tuszyńskiej. Podczas spotkania klubowicze wykonają czarno - białe grafiki nawiązujące do twórczości Brunona Schulza

Spotkanie zorganizowane z okazji Roku Brunona Schulza.

LIPIEC - SIERPIEŃ

Ulice Bytomia na fotografii : ze zbiorów Pracowni Historii Bytomia i Informacji Regionalnej

13.07- 31.08.2022  

Galeria Rotunda

W miesiącach wakacyjnych 2022 roku, zostaną zaprezentowane nieznane do tej pory zdjęcia bytomskich ulic głównie z lat 70. XX wieku, znajdujące się w zbiorach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bytomiu.

Wystawa „Gryfno ślōnsko Polska cało - Bytōm” 

Tekst eksponowany na wystawie napisał Bronisław Wątroba, który tworzy wierszowane narracje w języku śląskim o wybranych miejscowościach województwa śląskiego i innych miastach Polski. Wypisy o przeszłości naszego miasta powstawały w oparciu o „Historię Bytomia 1254-2000” autorstwa Jana Drabiny.

16.08-30.09.2022

Galeria Rotunda (Ip.)

W świecie puzzli - kolekcja Mirka Kaczmarka

1.07- 31.08.2022

Piętro I, gmach główny biblioteki
(wystawa dostępna w godzinach pracy biblioteki)

Zapraszamy na ciekawą ekspozycję, która w czasie wakacji zawitała do gmachu głównego MBP Bytom. Wystawa prezentuje część kolekcji puzzli należącej do Mirka Kaczmarka, mieszkańca Piekar Śląskich, który pasjonuje się ich układaniem od ponad 20 lat. Kolekcja pana Mirka liczy ponad 2500 obrazów i modeli 3D. Jedne z największych puzzli, które posiada liczą ponad 50 tysięcy elementów. Obiekty pokazywane na naszej wystawie to tylko promil całej kolekcji Pana Mirka. W jego zbiorach, w całości przechowywanych w niewielkim mieszkaniu w centrum Piekar Śląskich, znajdziemy m.in. makietę Big Bena, Wieży Eiffla, Stadionu Narodowego w Warszawie czy Sokoła Millenium z Gwiezdnych Wojen.

Swoją pasję i ogromną kolekcję Mirek Kaczmarek chciałby pokazać światu, dlatego stara się o wpisanie swojego zbioru do Księgi Rekordów Guinnesa.


UWAGA! PODANE TERMINY MOGĄ ULEC ZMIANIE.