W związku z trwającą pandemią koronawirusa, informujemy Państwa uprzejmie że zaplanowane wydarzenia zostały na chwilę obecną przesunięte na czwarty kwartał bieżącego roku.

Wrzesień 2020 r.

Wystawa

Bytomski Uniwersytet Trzeciego Wieku - grupa plastyczna oraz Miejska Biblioteka Publiczna im. prof. Wł. Studenckiego w Bytomiu. Zapraszają na wystawę prac plastycznych inspirowanych "Balladyną" Juliusza Słowackiego lekturą Narodowego Czytania 2020. Autorkami obrazów są panie z grupy plastycznej UTW Bytom, którą od lat prowadzi Pani Marta Hawlicka, znany bytomski pedagog i plastyk. Wystawa jest częścią akcji Narodowe Czytanie 2020 pod patronatem honorowym Pary Prezydenckiej.

1.09 - 30.09, galeria Rotunda (II piętro) , gmach główny Miejskiej Biblioteki Publicznej im. prof. Wł. Studenckiego w Bytomiu. Plac Jana III Sobieskiego 3.

Październik 2020 r.

Wystawa

Wystawa po konkursowa "Ruszamy w świat" czyli II Wojewódzki konkurs multimedialny organizowany przez Szkołę Podstawową nr 5 w Bytomiu.

(termin w trakcie ustalania ) galeria Rotunda (II piętro) , gmach główny Miejskiej Biblioteki Publicznej im. prof. Wł. Studenckiego w Bytomiu. Plac Jana III Sobieskiego 3.

Wystawa

Wystawa po konkursowa Jasnowidze 2018/2019. Konkurs organizowany przez wydawnictwo Dwie Siostry zaprasza na wystawę prezentującą prace laureatów oraz 40 najciekawszych projektów nadesłanych na trzecią edycję międzynarodowego konkursu na projekt ilustrowanej książki dla dzieci.

(termin w trakcie ustalania ) galeria Rotunda, gmach główny Miejskiej Biblioteki Publicznej im. prof. Wł. Studenckiego w Bytomiu. Plac Jana III Sobieskiego 3.

„Nie lękajcie się” – wystawa z okazji Roku Świętego Jana Pawła II

Sejm oraz Senat RP uczcił pamięć Jana Pawła II. W uchwale ustanawiającej rok 2020 Rokiem Św. Jana Pawła II zwrócono uwagę, „że zajmuje On szczególne miejsce w historii Polski i Europy, a jego zdecydowane upominanie się o prawo naszej ojczyzny do wolności wśród narodów Europy, jego praktyczna obrona praw naszego narodu uczyniły Ojca Świętego najważniejszym z ojców niepodległości Polski. W tekście przypomniano, że w czasie pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski w 1979 r. rozpoczął się proces, który zaowocował powstaniem ˝Solidarności˝, wyzwoleniem narodu spod panowania komunizmu i odbudową jedności Europy.” Z tej okazji MBP Bytom chce się włączyć w te ważne obchody, w związku
z tym zorganizuje wystawę, na którą składać się będą książki ze zbiorów Wypożyczalni Literatury Popularnonaukowej oraz Wypożyczalni Literatury Beletrystycznej.

5.10 - 30.10, II piętro, gmach główny Miejskiej Biblioteki Publicznej im. prof. Wł. Studenckiego w Bytomiu. Plac Jana III Sobieskiego 3.

W świecie kolekcjonerów i hobbystów - Bytomskie pocztówki

Projekt jest imprezą  cykliczną, odbywająca się  raz do roku w formie wystawy. Tym razem zbiory swoje przedstawi Pan Czesław Czerwiński. Jest on znanym kolekcjonerem dawnych pocztówek, autorem fotografii dokumentującej Bytom  z II połowy XX w., a także współautorem licznych albumów fotograficznych.
W naszej bibliotece zaprezentuje  wystawę – „Bytom na starych pocztówkach”.

8.10 - 26.10, I piętro, gmach główny Miejskiej Biblioteki Publicznej im. prof. Wł. Studenckiego w Bytomiu. Plac Jana III Sobieskiego 3.

Listopad 2020 r.

Spotkanie autorskie

Anna Meiser „Maria Halina Szulc – bytomianka ze Zbaraża. O życiu zapisanym w wierszach”.

Zapraszamy na spotkanie autorskie z Anna Meiser autorką opracowań zbioru wierszy Marii Haliny Szulc prawie już zapomnianej bytomskiej poetki. Wiersze Marii Szulcowej to opis
jej życia ale również historia i dzieję Polaków doświadczonych trudem wojny którzy jak ona przybyli do miasta Bytom rozpoczynając nowe życie.  Spotkanie organizowane w współpracy z Towarzystwem Literackim im. Adama Mickiewicza - Odział w Bytomiu.

(termin w trakcie ustalania ) sala wykładowa III piętro , gmach główny Miejskiej Biblioteki Publicznej im. prof. Wł. Studenckiego w Bytomiu. Plac Jana III Sobieskiego 3.

Spotkanie autorskie

Spotkanie z Martą Knopik autorką książki "Czarne Miasto". Ksiąska to debiut literacki opowiada o losach śląskiej rodziny splecione niczym warkocz z tego, co realne, i z tego, co magiczne, prowadzą do odkrycia tajemnicy sięgającej wiele lat wstecz…"Czarne Miasto" jest niczym jeden z bohaterów powieści, którego losy, od narodzin do śmierci, utkane są z legend, fragmentów starych kronik i chaosu sprzętów pozostawionych przez kolejne pokolenia.

Wystawa

Wernisaż wystawy twórczości Mirka Słomskiego. Zaprezentujemy dokonania malarskie artysty jak i prace w formie instalacji artystycznych.
Wystawa dostępna będzie do 26 listopada br.

Wystawa

Wernisaż wystawy fotografii prezentującej prace uczestników warsztatów fotograficznych "Bytom uśmiecha się do Ciebie"
Wystawa dostępna będzie do końca br.
27.11.2020 r. godz. 18.00 galeria Rotunda (II piętro) , gmach główny Miejskiej Biblioteki Publicznej im. prof. Wł. Studenckiego w Bytomiu. Plac Jana III Sobieskiego 3.

Grudzień 2020 r.

Spotkanie autorskie

Spotkanie autorskie z Karoliną Waldman autorką pracy magisterskiej pt: „Rozwój przestrzenny dzielnic Bytomia od XIX do XXI w”.  Spotkanie autorskie organizowane w współpracy z Towarzystwem Miłośników Bytomia. Wszystkich zainteresowanych historią Bytomia zapraszamy na spotkanie. Wstęp wolny.

Wystawa

Wystawa prac plastycznych uczniów Szkoła Podstawowa nr 46 pod opieką pani Aldony Grzybek .

UWAGA! PODANE TERMINY MOGĄ ULEC ZMIANIE.