Spotkanie autorskie z Pawłem Kobylewskim
Miejska Biblioteka Publiczna w Bytomiu zaprasza na spotkanie autorskie z Pawłem Kobylewskim – autor z Bytomia Paweł Kobylewski całe życie mieszka na Rozbarku. Właśnie ukazał się jego zbiór wierszy zatytułowany „Karbunkuł”. Na początku października autor otrzymał też pierwszą nagrodę Regionalnego Konkursu Poetyckiego im. ks. Norberta Bonczyka - za wiersze pisane w gwarze śląskiej.
„Podróż w nieznane” (2016) to tytuł pierwszego tomiku wierszy Pawła Kobylewskiego. Wydawcą książki jest Bytomskie Centrum Kultury.
Na wydarzenie zapraszamy 18 listopada o godzinie 17:00 do galerii Rotunda w MBP w Bytomiu. Spotkanie z autorem poprowadzi i muzyka oprawi (gitara) Mariola Konieczna.
Paweł Kobylewski – rocznik ’84. Mieszka w Bytomiu. Ukończył filozofię na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Wydał arkusz poetycki „Podróż w nieznane” (Bytomskie Centrum Kultury, 2016). Jego wiersze były drukowane w antologiach: „Struna Orficka 2011-2015” (Ostrów Wielkopolski, 2015), „Połów. Poetyckie debiuty 2014-2015” (Biuro Literackie, Wrocław 2015), „Przewodnik po zaminowanym terenie 2” (Ośrodek Postaw Twórczych, Wrocław 2021), a także w różnych czasopismach literackich m.in. w: Toposie, Arteriach, Frazie, Helikopterze, Wydawnictwie J. Jest laureatem kilkunastu lokalnych i ogólnopolskich konkursów poetyckich, w tym: im. R. M. Rilkego, im. K. K. Baczyńskiego, im. R. Wojaczka, im. M. Kajki, im. W. Bąka, im. S. Horaka.
Mariola Konieczna - poetka, śpiewająca swoje utwory z towarzyszeniem gitary. PIosenki tworzy od ponad dziesięciu lat. Wydała autorską płytę "Wielokropek". Jej piosenki można było usłyszeć w radiowej Trójce w audycji "Gitarą i piórem", warszawskim Radiu Dla Ciebie, a także w rozgłośniach regionalnych. Swoje piosenki wykonuje podczas koncertów z akompaniamentem własnej gitary, często także towarzyszy jej muzyk Jarosław Reclik, który rozszerza poetycki świat o wspaniałe improwizacje. Podczas koncertów Mariola Konieczna nawiązuje bliski kontakt z publicznością, wprowadzając ją głębiej w świat swojej poezji.
Piosenki w postaci tekstów zaczęły pojawiać się w czasach współpracy z grupą poetycką Obok Sceny, działającą w Bytomskim Centrum Kultury. Jednym z poetów współtworzących grupę był Paweł Kobylewski. Drogi poetów grupy krzyżują się do dziś, w stałym artystycznym porozumieniu. Właśnie dlatego w piątek 18 listopada tomik "Karbunkuł" Pawła Kobylewskiego otoczy literacką i muzyczną atmosferą Mariola Konieczna, prowadząc spotkanie.
Zapraszamy również na stronę internetową Pana Pawła www.kobylewski.pl
Spotkania z autorkami prac dyplomowych o Bytomiu
Miejska Biblioteka Publiczna im. Wł. Studenckiego w Bytomiu oraz Towarzystwo Miłośników Bytomia zapraszają na spotkania z autorami prac dyplomowych o Bytomiu. 17 listopada spotkamy się z Panią Katarzyną Hetmańczyk autorką pracy licencjackiej „Bytom i jego dziedzictwo przemysłowe w opinii młodych mieszkańców”. Natomiast 24 listopada wysłuchamy Panią Annę Meiser autorkę pracy doktorskiej „Życie kulturalne Bytomia w latach 1945-1970 w świetle wspomnień, artykułów prasowych i archiwalnych”.
17.11/24.11 godz. 17:00 sala wykładowa, III piętro. Miejska Biblioteka Publiczna im. Wł. Studenckiego w Bytomiu, pl. Jana III Sobieskiego 3.
Wstęp wolny
Przerwa w pracy związana z inwentaryzacją w Wypożyczalni Popularnonaukowej
Przypominamy, że zgodnie z Zarządzeniem nr 18/2022 Dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bytomiu z dnia 19.09.2022 roku, trwa skontrum (inwentaryzacja zbiorów bibliotecznych) w Wypożyczalni Popularnonaukowej (budynek główny, II piętro). W związku z tym, wypożyczalnia jest nieczynna w dniach od 2 do 18 listopada 2022 roku. Jednocześnie informujemy, że w tym okresie nie są naliczane kary za nieterminowy zwrot materiałów bibliotecznych. Za wszelkie niedogodności serdecznie przepraszamy.
Jesienne spotkanie z Edterkiem [zdjęcia]
28 października w Wypożyczalni Zbiorów Audiowizualnych odbyło się, kolejne już w tym roku, spotkanie muzyczne z cyklu „Zabawa z piosenką”, którego gośćmi byli podopieczni i opiekunowie Zespołu Edukacyjno-Terapeutycznego ZSS nr 3 w Bytomiu EDTEREK.
Choć tym razem celem naszej muzycznej podróży była jesień, to okazało się, że wcale nie musi być ona smutna i przygnębiająca. Poznana przez nas w piosenkach jesień była radosna, ciepła, kolorowa, z ochotą obdarowywała wszystkich naokoło swoimi darami, a nawet tańczyła rock’n’rolla. Było wesoło i zabawnie, bo przecież jesienią też można, a nawet trzeba się śmiać!
Narodowe czytanie 2022 - podziękowanie od Prezydenta RP
Miło nam poinformować, że Miejska Biblioteka Publiczna w Bytomiu otrzymała od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oficjalne podziękowanie za udział w 11. edycji „Narodowego Czytania” a wraz z nim egzemplarz „Ballad i romansów”. Książka zawiera przepiękne ilustracje przygotowane specjalnie do tegorocznej edycji. Będzie stanowiła miłą pamiątkę oraz wzbogaci księgozbiór biblioteki.
„Mała Książka – Wielki Człowiek” - kolejna edycja w naszej bibliotece.
Z przyjemnością informujemy, że Miejska Biblioteka Publiczna w Bytomiu zakwalifikowała się do kolejnej edycji projektu „Mała Książka – Wielki Człowiek”. Każde dziecko urodzone w 2015 r., które od 1 października 2018 r. odwiedzi (dzieci już zapisane) lub zapisze się do naszej biblioteki, otrzyma wspaniałą Wyprawkę Czytelniczą. Składa się na nią książka: „Pierwsze wiersze dla…” oraz Karta Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania.
W Wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice. „Książką połączeni, czyli o roli czytania w życiu dziecka” to broszura informacyjna, przypominająca o korzyściach wynikających z czytania dzieciom oraz podpowiadająca, skąd czerpać nowe inspiracje czytelnicze. Dzięki akcji dziecko pozna ważne miejsce na czytelniczej mapie dzieciństwa (bibliotekę) i zostanie pełnoprawnym uczestnikiem życia kulturalnego.
Badania wykazują, że dzieci wychowywane pośród książek są bardziej pewne siebie, mają większy niż rówieśnicy zasób słownictwa i dobrze rozwiniętą wyobraźnię. Pożytki z czytania mają także konkretny wymiar materialny: czytające dzieci osiągają sukcesy i zarabiają więcej od tych, które nie czytają.
Nieodłącznym elementem czytania dzieciom w wieku przedszkolnym jest obecność rodzica/opiekuna, który nie tylko wciela się w książkowych bohaterów, ale staje się przewodnikiem w nowej przygodzie przeżywanej wspólnie z dzieckiem, budując tym samym relacje, które z całą pewnością zaowocują w przyszłości.
Co czeka na Małego Czytelnika w Wyprawce Czytelniczej?
- „Krasnal w Krzywej Czapce” – autorska książka stworzona specjalnie na potrzeby kampanii przez znanego i cenionego pisarza Wojciecha Widłaka oraz znakomitą ilustratorkę Aleksandrę Krzanowską.
- ,,Książką połączeni, czyli Mały Czytelnik w bibliotece” – broszura dla rodziców przypominająca o nieocenionej roli książek w rozwoju dziecka i korzyściach wynikających z regularnego czytania i odwiedzania biblioteki.
- Karta Małego Czytelnika – imienna karta, na której przedszkolak zbiera naklejki za wizyty w bibliotece.
Dotacja dla Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bytomiu na wsparcie w dostępie do usług publicznych
Miło nam poinformować, że Miejska Biblioteka Publiczna w Bytomiu otrzymała dotację w wysokości 25 000,00 złotych na przygotowanie i realizację cyklu integracyjnych zajęć kulturalno-społecznych aktywizujących obywateli Ukrainy i Polski. Przedsięwzięcie ma na celu budowanie wzajemnego porozumienia oraz wzmocnienia relacji i akceptacji pomiędzy obywatelami obydwu Państw.
O postępach dotyczących realizacji zadania informować będziemy na bieżąco na naszej stronie internetowej www.biblioteka.bytom.pl oraz w mediach społecznościowych.
„KRASNOLUDKI W GALERII ROTUNDA”
W Bytomiu pojawiły się krasnoludki! Za sprawą wystawy w galerii Rotunda w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bytomiu. Ilustracje pt. "MARZENIA KRASNOLUDKÓW" autorstwa Macieja Szymanowicza zabiorą Was w podróż po domu, w którym trawnik marzy o prysznicu, poznacie samosprzątające się klocki, zobaczycie w jakich pozycjach najlepiej się marzy i w ogóle wszystko Was na tej wystawie zaskoczy, bo to wystawa o MARZENIACH i o KRASNOLUDKACH, które mieszkają w szufladach i tam schowane również bujają w obłokach. Zapraszamy widzów małych i dużych do odwiedzenia galerii Rotunda w godzinach pracy biblioteki. Wystawa dostępna będzie do 10 listopada br.
Losowa książka z naszych półek
