Majówka w Bytomiu [zdjęcia]
3 maja wspólnie z władzami i mieszkańcami Bytomia bawiliśmy się na Pikniku rodzinnym w Parku Miejskim im. F. Kachla. Przygotowanych zostało wiele atrakcji, a wiec był Rodzinny Bieg Konstytucji 3 Maja, ciekawe koncerty, zajęcia twórcze i kreatywne integrujące lokalną społeczność. Nasza biblioteka aktywnie włączyła się w to ważne wydarzenie i przygotowała cieszące się dużym powodzeniem warsztaty robienia biało - czerwonych kotylionów, wykonywanych niesztampowo w różnych wzorach: w formie kwiatów i czterolistnej koniczyny, które uczestnicy warsztatów dumnie prezentowali. Natomiast, aby przybliżyć szczególnie najmłodszym mieszkańcom Bytomia legendy, symbole i różne ciekawe miejsca w Polsce przygotowano grę literacko-plastyczną polegającą na wylosowaniu obrazka, przeczytaniu na jego temat tekstu, pokolorowaniu, odszukaniu i umieszczeniu go we właściwy miejscu na mapie. Zabawa była świetna, okazało się, że nie było większych trudności z wykonaniem zadania, a zainteresowanie tak duże, że trzeba było ustawiać się w kolejce do losowania. Wszyscy uczestnicy warsztatów obdarowani zostali drobnymi upominkami.
Spotkanie autorskie z Justyną Wydrą [zdjęcia]
29 kwietnia gościliśmy już po raz drugi w naszej bibliotece autorkę poczytnych powieści panią Justynę Wydrę wraz z dziennikarką TV Imperium z Gliwic panią Agnieszką Baron-Twarkowską.
Pani Justyna w trakcie spotkania ciekawie z dużym poczuciem humoru opowiadała o sobie, swojej twórczości, jak przygotowuje się do pisania, skąd czerpie tematy do swoich książek i że od lat niezmiennie jej ulubioną pisarką jest Olga Tokarczuk.
Uwielbia góry, na co dzień pracuje w wydawnictwie jako copywriter. Z wykształcenia jest entomologiem z duszą humanistki, kochająca książki, film i muzykę.
Jest autorką świetnie przyjętych przez czytelników powieści „Esesman i Żydówka”, „Ponieważ wróciłam”, Zaniemówienie”, „Warkoczyk” oraz niedawno wydanej „Ja matką? Ratunku!”
Dary książkowe w języku ukraińskim
Dziękujemy serdecznie wszystkim Państwu, którzy zareagowali na nasz apel z prośbą o ofiarowanie bibliotece książek w języku ukraińskim. Książki te są niezwykle potrzebne dla przebywających w naszym mieście uchodźców z Ukrainy, którym czytanie pozwala przez chwile zapomnieć o bolesnych wydarzeniach jakie dzieją się w ich ojczyźnie. Wydania książkowe w języku ukraińskim, o które wzbogaca się nas księgozbiór pochodzą od indywidualnych darczyńców jak również zostały przekazane za pośrednictwem Biblioteki Śląskiej w Katowicach. Wszystkich zainteresowanych informujemy, że zbiórka trwa nadal.
Spotkanie autorskie z Justyną Wydrą

pl. Jana III Sobieskiego 3, Bytom
godz: 17:00
wstęp wolny
Podróż na południe Afryki – prelekcja podróżnicza [zdjęcia]
21 kwietnia w naszej bibliotece mieliśmy okazję spędzić ciekawe popołudnie podczas prelekcji podróżniczej naszej czytelniczki i klubowiczki Dyskusyjnego Klubu Książki „Niedosyt” pani Barbary Rędzińskiej.
To już trzecia prelekcja na temat swoich podróży po świecie, którą przygotowała dla nas pani Basia. Dwie pierwsze prelekcje dotyczyły podróży do Japonii, Laosu, Kambodży i Wietnamu.
Tym razem „wybraliśmy” się wspólnie z panią Basią na południe Afryki do RPA, Zimbabwe, Botswany, Zambii i Namibii. Jak zwykle ciekawie i barwnie nasza prelegentka opowiadała o odwiedzanych egzotycznych krajach, ilustrując to wspaniałymi slajdami, część których nam udostępniła do publikacji na naszej stronie i które w tym miejscu możemy podziwiać.
Spotkanie z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci „Czy teatr zmieści się w pudełku?” i „Jak powstaje książka”
Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci obchodzony jest 2 kwietnia w dniu urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena (1805-1875). Z tej okazji w naszej bibliotece odbyło się ciekawe i niezwykłe spotkanie czytelnicze dla młodych miłośników książek. Był to wspólny pomysł Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej Filia w Bytomiu i Działu Literatury dla Dzieci i Młodzieży. Spotkanie podzielono na dwie części: teatralną pod zagadkowym tytułem „Czy teatr zmieści się w pudełku?” i literacką pt. „Jak powstaje książka”.
Idą święta… Dobry czas na ebooki!
Przypominamy, że od sierpnia ubiegłego roku czytelnicy Miejskiej Biblioteki Publicznej im. prof. Wł. Studenckiego mogą otrzymać dostęp do ebooków w serwisach: Ebookpoint BIBLIO, IBUK Libra i Legimi w ramach zadania „Książki online dla każdego”. Zadanie finansowane w ramach II edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego Województwa Śląskiego na rok 2021. Wystarczy zgłosić się do biblioteki głównej lub filii osobiście (z kartą biblioteczną) lub mailowo (pisząc na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. i podając imię, nazwisko i numer karty bibliotecznej), aby mieć nieodpłatny i całodobowy dostęp do oferowanych wydawnictw. POLECAMY – ZAPRASZAMY!!!
Losowa książka z naszych półek
