KWK'23 Kopalnia Wspaniałych Komiksów Festiwal Książki i Komiksu Niezależnego
KWK'23 Kopalnia Wspaniałych Komiksów Festiwal Książki i Komiksu Niezależnego jest spotkaniem twórców, znawców oraz miłośników książki i komiksu niezależnego. Celem Festiwalu jest promocja sztuki komiksu i literatury. Projekt skierowany jest do mieszkańców Bytomia i okolic w każdym wieku. Chcemy zwrócić uwagę na to, że wartościowe komiksy i gry łączą dobrą zabawę z przekazywaniem wiedzy, są tym samym skutecznym sposobem popularyzowania literatury.
To już druga odsłona tego festiwalu, tym razem formuła została rozszerzona o niezależne wydawnictwa książkowe, a hasło „independent” stało się kluczem imprezy. Wydarzeniu towarzyszyć będzie wystawa (od 2 do 31 maja br.) prac Grzegorza Chudego. Artysta znany jest z akwarel ukazujących postaci i pojazdy z uniwersum Gwiezdnych Wojen w górnośląskich lokalizacjach. Drugiego dnia, w sobotę, wystawiać się będą autorzy komiksów i książek; na tą chwilę, swoją obecność potwierdzili: Fanga Zin, TomXYZ, Otto Ich, Gustaw Dziewięcki, Mateusz Michnowicz, Wojtek Wu Zieliński, Inicjatywa Wydawnicza Celuloza, Bartłomiej Sztobryn i Wydawnictwo K2A, będzie też można spotkać Pawła Kurandę. Podczas tego dnia planowane są warsztaty komiksowe, spotkania z autorami i dyskusje o niezależnych wydawnictwach w Polsce.
Beboki Grzegorza Chudego w galerii Rotunda – KWK'23
Zapraszamy do galerii Rotunda na spotkanie z Bebokami!
Wystawa Grzegorza Chudego otwiera KWK'23 - Bytomski Festiwal Książki i Komiksu Niezależnego i dostępna będzie od 2 do 30 czerwca.
GRZEGORZ CHUDY - urodzony w 1982 roku katowicki malarz-akwarelista. Ilustrator, konferansjer, muzyk, nauczyciel języka polskiego i języka śląskiego dla najmłodszych. Głównym motywem jego twórczości są surrealistyczne wariacje na temat Górnego Śląska, jednak aby nie zamykać się w świecie familoków, hałd i kopalń często tworzy cykle obrazów związane z jego podróżami. Charakterystycznym podpisem na jego akwarelach jest symboliczny czerwony balonik. Twórczość Grzegorza Chudego przepełniona jest żartem, ironią i satyrycznym spojrzeniem na świat. Jego sztuka, potrafi lekko traktować o sprawach poważnych i poważnie o sprawach lekkich.
Na wystawie w Bytomiu prezentowane będą akwarele z katowickimi bebokami, które w swojej artystycznej formie są najbardziej zbliżone do postaci komiksowych. Nie są to jednak beboki, które straszą śląskie bajtle. To tak naprawdę sympatyczne stwory, które udają bycie strasznymi po to aby ludzie dawali im przysłowiowy „święty spokój”.
Aktualizacja systemu zarządzania biblioteką
Uprzejmie informujemy, że w związku z aktualizacją komputerowego systemu zarządzania biblioteką Prolib M21 gmach główny biblioteki oraz filie biblioteczne będą nieczynne w dniach od 12 do 16 czerwca br.
Jednocześnie zawiadamiamy, że w tym czasie nie będą naliczane kary za nieterminowy zwrot dokumentów.
Za wszelkie niedogodności serdecznie przepraszamy.
Najserdeczniejsze życzenia na Dzień Dziecka
Drogie dzieci.
W dniu Waszego święta życzymy Wam samych wspaniałości w życiu, dużo powodów do uśmiechu, radości na co dzień i słońca nad głową oraz długiego beztroskiego dzieciństwa pełnego przygód, mnóstwa pomysłów i inspiracji zaczerpniętych z książek.
II nagranie z cyklu: Wojciech Korfanty. Polityk, działacz narodowy, redaktor. W 150. rocznicę urodzin.
20 kwietnia 2023 roku obchodzimy 150. rocznicę urodzin Wojciecha Korfantego. Z tej okazji Miejska Biblioteka Publiczna w Bytomiu przygotowała cykl nagrań prezentujących wystąpienia Wojciecha Korfantego w niemieckim parlamencie, śląskim i polskim sejmie oraz w odezwach do ludu górnośląskiego. Wybrane przemówienia wyrażają jego starania na rzecz poprawy warunków materialnych górnośląskich robotników oraz dążenia do przynależności Górnego Śląska do odrodzonego państwa polskiego.
Ankieta na temat potrzeb czytelniczych użytkowników Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bytomiu
Czytelniczko, Czytelniku!
Chcemy poznać Twoje potrzeby i oczekiwania wobec biblioteki.
Wypowiedz się, to dla nas ważne!
Zapraszamy do uczestnictwa w kolejnej edycji Badania Satysfakcji użytkowników biblioteki. Prosimy o wypełnienie anonimowej ankiety, która będzie dostępna do 29. września. Można ją wypełnić na dwa sposoby:
- tradycyjnie – dostępne u bibliotekarza kwestionariusze prosimy wypełnić, a następnie wrzucić do specjalnie przygotowanych urn znajdujących się w agendach gmachu głównego oraz we wszystkich placówkach filialnych;
- za pomocą łączy internetowych
Czekamy na Twoją opinię!
Spotkanie autorskie z Polą Stępniewicz - relacja
„Kto mieszka za meblami” to książka napisana przez dziecko dla dzieci, zilustrowana rysunkami potworów autorki, Poli Stępniewicz z Gliwic, która jest jedną z najmłodszych pisarek w Polsce. 24 maja, o 10:30, spotkała się ona z grupą dzieci w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bytomiu i wraz z uczestnikami warsztatów plastycznych sprawdziła czy pomiędzy półkami z książkami nie kryją się jakieś potwory.
Podczas spotkania dzieci biorące udział w warsztatach plastycznych przygotowanych przez Polę mogły zobaczyć, jak wygląda dzieło młodej gliwiczanki, która opowiedziała również o tym jak powstawała książka.
Wystawa prac plastycznych uczniów Szkoły Podstawowej nr 46 im. Bractwa Kurkowego Grodu w Bytomiu - fotorelacja
18 maja br. w galerii Rotunda została otwarta wystawa prac plastycznych uczniów Szkoły Podstawowej nr 46 im. Bractwa Kurkowego Grodu w Bytomiu. Prace zostały wykonane na zajęciach prowadzonych przez Panią Aldona Grzybek. Pięknie i kolorowe dzieła młodych artystów będą zdobić ściany Rotundy ( I piętro) do końca czerwca br.
Zapraszamy!
Losowa książka z naszych półek
