Artykuły

DKK "Niedosyt"


DKK „Co i jak”

DKK „Niedosyt”

DKK „Trzynastka”

DKK „Mozaika”

 


DKK „Niedosyt”
Filia nr 23, Bytom, ul. Łużycka 12
Moderator: Karina Maczuga

ŚLĄSKA MOZAIKA

Po wakacyjnej przerwie Dyskusyjny Klub Książki „Niedosyt” wznowił swoją działalność. Na wrześniowym spotkaniu dyskutowałyśmy o ciekawej książce pt. „Pierony. Górny Śląsk po polsku i niemiecku. Antologia.” Dariusza Kortko i Lidii Ostałowskiej. Już dawno, kolokwialnie rzecz ujmując nie trafiłyśmy na taką książkę, o której byśmy mogły rozmawiać nie na jednym, a na kilku spotkaniach. Wybrana przez nas książka to zbiór reportaży, fragmentów dzienników, listów, wycinków prasowych na temat zawiłych dziejów Górnego Śląska. i mentalności jego mieszkańców. To historia opowiedziana subiektywnie z punktu widzenia Niemców, Polaków, Czechów, Żydów. i Rosjan Teksty polskich, niemieckich i żydowskich autorów ułożone są chronologicznie i obejmują okres stu dwudziestu lat: od roku 1865 (od powstania Katowic).po rok 1989. Punkt widzenia Polaków zostaje zestawiony z punktem widzenia Niemców. Autorzy, którzy dokonali wyboru tekstów uczynili to naprawdę z rozmachem i pomysłowością, zamieścili teksty różnorodne,: traktujące o życiu codziennym mieszkańców, sytuacji bytowej i ekonomicznej, fatalnej sytuacji w górnictwie, rozwoju miast , w tym sporo o Bytomiu, powstaniach śląskich, I i II wojnie światowej. Przedstawiany problemom towarzyszą wciąż obecne rozważania i wątpliwości na temat tożsamości i przynależności narodowej Ślązaków
W antologii obok nieznanych autorów możemy znaleźć testy Jarosława Iwaszkiewicza, Marii Dąbrowskiej, Melchiora Wańkowicza, Ryszarda Kapuścińskiego, Hanny Krall, Horsta Bienka. i Adama Zagajewskiego.
Mimo, że antologia liczy 660 stron czyta się ją jednym tchem, zapewne to zasługa autorów wybranych tekstów Dariusza Kortko i Lidii Ostałowskiej.
Książki takie jak ta są potrzebne, aby wyjaśnić pewne wątpliwości natury historycznej i politycznej bez zacietrzewienia, ze zrozumieniem i wyrozumiałością.
Dariusz Kortko podsumował to „Wiedza łagodzi obyczaje”.
Następne spotkanie Klubu odbędzie się 22 października. 2015 roku o godzinie 12.00. Porozmawiamy o „Dziennikach: 1825- 1875” Hansa Christiana Andersena.Dodatkowe informacje

haber oyun

     

opac | poczta | administrator | blog | wa | akapit | linki