2 czerwca 2018 r., godz. 13.00

Klub Czytających Rodzin

Projekt ten skierowany jest do rodzin zainteresowanych ciekawymi formami spędzania wspólnie wolnego czasu. W roku 2018 będziemy poznawać sławnych wojowników i rycerzy. Tym razem uczestnicy poznają historię Zakonu Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie czyli zakonu krzyżackiego.

Wypożyczalnia Literatury dla Dzieci i Młodzieży, Bytom, pl. Jana III Sobieskiego 3

4 czerwca 2018 r., godz. 11.15

7 czerwca 2018 r., godz. 16.45

Biblioteka to jest to!

Projekt pod tegorocznym hasłem Filmy i potwory skierowany jest do dzieci w wieku szkolnym (szkoła podstawowa).W trakcie spotkania uczestnicy poznają historię filmów, w których Ziemia była atakowana przez potwory z kosmosu.Poznają kultowe filmy m.in.: Dzień Niepodległości, E.T., Wojnę światów.

Wypożyczalnia Literatury dla Dzieci i Młodzieży, Bytom, pl. Jana III Sobieskiego 3

Drzewo marzeń – cykl spotkań literacko-artystyczne z okazji XVII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom i VIII Międzynarodowego Tygodnia Czytania Dzieciom.

Zajęcia odbywają się w następujących placówkach filialnych:

5 czerwca, godz. 14.30

8 czerwca, godz. 12.30

Spotkanie dla uczniów Szkoły Podstawowej Nr 2 - klasy specjalne oraz dla dzieci z Przedszkola Miejskiego Nr 32.

Placówka Filialna Nr 12, Bytom-Rozbark, ul. Arki Bożka 21

7 czerwca, godz. 10.00

Spotkanie dla dzieci z Przedszkola Miejskiego Nr 14.

Placówka Filialna Nr 4, Bytom-Stroszek, ul. Hlonda 37

11 i 12 czerwca, godz. 9.30

Spotkanie dla dzieci z Przedszkola Miejskiego Nr 59, Przedszkola Miejskiego Nr 21 (grupy integracyjne) oraz Przedszkola Miejskiego Integracyjnego Nr 8.

Placówka Filialna Nr 23, Bytom, ul. Łużycka 12

12 czerwca, godz. 10.00

Spotkanie dla dzieci z Przedszkola Miejskiego Nr 42. Projekt przygotowany przez gimnazjalistów i uczniów klas pierwszych Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 5.

Placówka Filialna Nr 22, Bytom - Miechowice, ul. Nickla 19

16 czerwca 2018 r., godz. 10.00

Spotkanie dla dzieci z Przedszkola Miejskiego Nr 39 lub Nr 49.

Placówka Filialna Nr 1, Bytom-Szombierki, ul. Zakątek 20

19 i 21 czerwca, godz. 10.00

Spotkanie dla dzieci z Przedszkola Miejskiego Nr 45 i Nr 48.

Placówka Filialna Nr 6, Bytom - Łagiewniki, ul. Cyryla i Metodego 38

6 i 8 czerwca 2018 r., godz. 10.00

XVII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom

Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom jest elementem kampanii społecznej prowadzonej przez Fundację ABC Cała Polska Czyta Dzieciom. Wspólnie z uczestnikami spotkań będziemy słuchać i bawić się przy wierszach i opowiadaniach polskich poetów oraz pisarzy, m.in.: Juliana Tuwima, Aleksandra hrabiego Fredry, ks. Jana Twardowskiego. Wybrane przez nas teksty czytać będą pracownicy MBP w Bytomiu. Dodatkową atrakcją będzie przedstawienie teatralne Zamieszanie w krainie bajek, przygotowane przez uczniów i nauczycieli ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Bytomiu.

Sala wykładowa MBP, Bytom, pl. Jana III Sobieskiego 3

6 czerwca 2018 r., godz. 14.00

Dyskusyjny Klub Książki Co i jak

W trakcie spotkania omówiona zostanie książka Małgorzaty Mycielskiej Ale patent. Księga niewiarygodnych wynalazków. Uczestnicy spotkania zastanowią się jak wyglądałby świat bez wynalazków, np. telefonów, telewizji, pralek, kuchenek elektrycznych lub gazowych. Podyskutują o tym czy potrzebne ludziom są dziwne wynalazki typu sortownik do cukierków, koń na parę czy też płyta CD z lodu.

Wypożyczalnia Literatury dla Dzieci i Młodzieży, Bytom, pl. Jana III Sobieskiego 3

7 czerwca 2018 r., godz. 11.30

21 czerwca 2018 r., godz. 11.30

28 czerwca 2018 r., godz. 11.30

Zasłuchani, zaczytani - projekt skierowany do osób dorosłych, korzystających z usług Dziennego Domu Pomocy nr 1 w Bytomiu. W trakcie spotkań będzie nadal czytana powieść Pożyczanie jest srebrem, a rabowanie złotem Cathariny Ingelman-Sundberg.

8 czerwca 2018 r., godz. 10.00

Klub Młodego Filmowca Animatorek

W czerwcu odbędzie się ostatnie, zamykające 3 miesięczny projekt, spotkanie, w trakcie którego odbędzie się uroczysta premiera filmu animowanego, wykonanego przez uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 9 w Bytomiu. Spotkanie będzie połączone z akcją Cała Polska czyta dzieciom.

Wypożyczalnia Literatury dla Dzieci i Młodzieży, Bytom, pl. Jana III Sobieskiego 3

18 maja-31 sierpnia 2018 r.

Opera Śląska w dokumentach życia społecznego to tytuł wystawy przygotowanej w oparciu o  zbiory biblioteczne bytomskiej książnicy. Pragniemy Państwu przedstawić materiały pozaksiążkowe, które są gromadzone w bibliotece, czyli dokumenty życia społecznego, tzw. dżs-y. Do nich zaliczamy druki ulotne i okolicznościowe charakteryzujące się różnorodną formą i szatą graficzną, wydawane, aby osiągnąć określony cel informacyjny, propagandowy, reklamowy itp.

W Galerii Rotunda zaprezentujemy dżs-y związane z jedną z najstarszych instytucji kultury działających w naszym mieście czyli Operą Śląską. Jej początek to rok 1945, w którym został utworzony zespół prowadzony przez Adama Didura. Na ekspozycji zostaną zaprezentowane plakaty, afisze, repertuary, libretta i zdjęcia z przedstawień operowych. Celem wystawy jest ukazanie zmian zachodzących w tego typu dokumentach na przestrzeni kilku dziesięcioleci (od połowy lat 60. XX wieku do początków XXI wieku). Łatwo zauważyć różnice w rozmiarze, kolorystyce, technikach wykonania czy prezentowanych treściach. Informacje zawarte w dokumentach życia społecznego są często unikatowe oraz niedostępne w innych materiałach. Część z nich ma niewielką wartość, ale są bez wątpienia i takie, których znaczenie jako materiału źródłowego dla badaczy i niektórych odbiorców jest niekwestionowana.

Ekspozycja jest doskonałym świadectwem nie tylko dorobku bytomskiej instytucji, kulturalnej jaką jest Opera Śląska, ale również przemian społeczno-kulturowych naszego miasta. Mamy nadzieję, że wystawa zachęci Państwa także do odwiedzenia Pracowni Historii Bytomia i Informacji Regionalnej i bliższego zapoznania się z jej zasobami.

Galeria Rotunda MBP, Bytom, pl. Jana III Sobieskiego 3

20 czerwca, godz. 10.00

Spotkanie autorskie z Małgorzatą Janicką – uczennicą, autorką opowiadań dla dzieci. Spotkanie dla dzieci z Przedszkola Miejskiego Integracyjnego Nr 8.

Placówka Filialna Nr 23, Bytom, ul. Łużycka 12

21 czerwca, godz. 12.00

Spotkanie członków DKK „Mozaika”, w trakcie którego omawiana będzie książka Miecik I.T.: 14:57 do Czyty. Reportaże z Rosji.

Placówka Filialna Nr 4, Bytom-Stroszek, ul. Hlonda 37

21 lub 22 czerwca 2018 r., godz. 10.00 – 12.00

Kącik Artystyczny KreaTYwnia

Warsztaty będą skierowane dla podopiecznych Bytomskiego Centrum Wsparcia w Miechowicach. Tematyka prac artystycznych będzie ustalana na bieżąco z kursantami.

Wypożyczalnia Literatury dla Dzieci i Młodzieży, Bytom, pl. Jana III Sobieskiego 3

25-27 czerwca 2018 r., godz. 10.00

Czytamy zamiast mamy – spotkania bajkowe
Tematem tegorocznych spotkań jest bezpieczeństwo dzieci w domu i poza nim. W trakcie zajęć przedszkolaki poznają opowiadania, których bohaterami są Kacperek i Dominik. Tym razem bohaterowie opowiadań Grzegorza Kasdepke będą ostrzegać przedszkolaki przed skaleczeniami i zranieniami.

Wypożyczalnia Literatury dla Dzieci i Młodzieży, Bytom, pl. Jana III Sobieskiego 3

26 czerwca 2018 r., 16.00 – 17.00

Klub Młodego Dziennikarza Akapit

Redakcja nadal pracuje nad pierwszym tegorocznym numerem kwartalnika bibliotecznego Akapit (za okres styczeń – marzec 2018). Dziennikarze zastanowią się także nad artykułami do kolejnego numeru gazetki.

Akapit powstaje we współpracy z portalem edukacyjnym Junior Media i jest publikowany w formie elektronicznej na tym portalu oraz na stronie internetowej MBP.

Wypożyczalnia Literatury dla Dzieci i Młodzieży, Bytom, pl. Jana III Sobieskiego 3

28 czerwca 2018 r., godz. 17.00

Dyskusyjny Klub Książki Trzynastka

Podczas czerwcowego spotkania DKK „Trzynastka” omawiana będzie powieść Elizy Granville pt. „Gretel i ciemność”. To powieść, w której w przedziwny sposób splata się świat baśni i okrutna rzeczywistość nazistowskich Niemiec. Eliza Granville urodziła się w Worcestershire, obecnie mieszka we Francji. Przez całe życie fascynowały ją moc i symbolika legendarnych historii, a pomysł na powieść „Gretel i ciemność” narodził się, kiedy zaczęła badać wzmożone zainteresowanie baśniami w czasach Trzeciej Rzeszy.

Sala wykładowa MBP, Bytom, pl. Jana III Sobieskiego 3

28 czerwca, godz. 10.00

Spotkanie członków DKK „Niedosyt”, w trakcie którego omawiana będzie książka Oates J.C.: Moja siostra, moja miłość.

Placówka Filialna Nr 23, Bytom, ul. Łużycka 12

 

>>Archiwum wydarzeń bibliotecznych<<